УКРАЇНА В СЕРЦІ ВЕЛИКОЇ ЛИТОВКИ
Під час своєї місійної подорожі дорогами святого Йосафата у Вільнюсі, владика Іриней Білик відвідав Скапішкісі - невелике родинне село докт. Алдони ВАСІЛЯУСКЄНЄ, яка організувала у своїй оселі український музей, який став великою несподіванкою для Владики. В книзі гостей садиби-музею багато вдячних записів відвідувачів з України.
ДОКТ. АЛДОНА ВАСІЛЯУСКЄНЄ (ПАЄДАЙТЕ) народилася 23 липня 1945 р. в с. Галвіджєй Анікшчяйського р-ну, росла під опікою каноніка Нікодемаса Касперюнаса (1872-1956) в Скапішкісі (Купішський р-н). Батька, Владаса Паєду (1912-1982) - 22 грудня 1944 р. було заарештовано і засуджено на 15 років таборів і на 5 років позбавлення прав, мама Она Жьогунайте-Паєдєнє (1918-1999) довгий час переховувалася після того, як в 1948 р. родину Паєда вивезли до Сибіру. Вперше побачила батька в 12-річному віці.
На протязі ЗО років (із 1975 р.) працювала у Вільнюському університеті, з 2004 р. - в Шяуляйському університеті, 2006-2008 рр. - на посаді старшого наукового співробітника Львівського національного університету ім.ІванаФранка.2005-2009р.уВільнюському педагогічному університеті на історичному факультеті читала спеціальний курс магістрам на кафедрі Католицької теології.
У діяльності д-р А. Васіляускєнє можна виділити науковий, організаційний та просвітницький напрямки. Вона виконує значну роботу з наукового виховання молоді, за рахунок власних коштів поповнює бібліотеки і музеї районів і містечок, є членом комісії увіковічення особистостей (прел. М. Крупавічюса, архиєп. М. Рейніса).
Наукові інтереси д-р А. Васіляускєнє охоплюють три основні напрямки: дослідження списків Другого Литовського Статуту - в 1990 р. нею було захищено дисертацію «Списки Другого Литовського Статуту старобілоруською мовою (палеографія, хронологія, дипломатика)», на основі якої 2004 р. у Львові вийшла друком монографія (176 с.), перекладена українською мовою під назвою «Кириличні списки Другого Литовського Статуту: палеографія, хронологія, кодикологія»; литовський католицький інтелектуальний рух і передусім заклад, який об ’єднує цей рух - Литовська Католицька наукова академія (історія, особистості) і третій напрямок досліджень - вивчення історичних і культурних литовсько-українських зв ’язків та дослідження історії Чину Св. Василія Великого.
Д-р А. Васіляускєнє є авторкою близько 90 статей у наукових виданнях Литви, України та інших держав, а також 15 книг і 800 популярних статей у литовській і закордонній періодиці; нею укладено два бібліографічних покажчики й дві збірки статей і написано чимало рецензій. Вона не лише виступає з доповідями на міжнародних конференціях у Литві і за кордоном, а й сама організовує конференції не тільки в Литві, але й в Україні.
У 2000 р. за її ініціативою було засновано Асоціацію українознавців Литви; як президент д-р А. Васіляускєнє керує нею вже дев’ятий рік.
Активна діяльність д-р А. Васіляускєнє відзначена чималою кількістю нагород. Зокрема, вона виграла другу (2000) і першу (2006) премії конкурсу США «Голос Литви»; нагороджена преміями корпорації Гєдра (США) (2000) і Пранаса Довідайтіса (2001). Її було обрано почесним членом Спілки католицьких жінок Литви (2008) й відзначено листом подяки від Литовської громади «Медейна» у Львові, а також біле 50-ма подяками від районних самоврядувань Литви, Уряду Литовської Республіки і від різних закладів ченців-василіян України, вручена подяка єпископа Шяуляю Еугеніюса Бартуліса. З нагоди святкування тисячоліття назви Литва, самоуправління Купішкяйського району 1 липня 2009 р. нагородило пам’ятним знаком “За заслуги".
У 2005 р. Департамент національних меншин та еміграції при Уряді Литовської Республіки нагородив її срібною медаллю «За заслуги» (2005); вона нагороджена також Почесним дипломом (2003) і Золотою зіркою (2006) громади «Україна-Світ» за зв’язки з українцями за межами України. Від імені Львівського національного університету ім. Івана Франка д-р А. Васіляускєнє було вручено ювілейні медалі на роковини Тараса Шевченка й Івана Франка; Міністерство закордонних справ України відзначило її зусилля спеціальним листом подяки (2005), а Президент України Віктор Ющенко нагородив Орденом Княгині Ольги III ступеня (2006).
Врешті, д-р А. Васіляускєнє отримала два Листи Благословення від Папи Римського Венедикта XVI (30 вересня і 20 листопада 2005 р.).
На зустріч з Владикою прийшли односільчани, які цікавилися історією життя святого Йосафата, релігійною і суспільно-політичною ситуацією в Україні, війною на сході України. На прощання Владика уділив всім своє Архієрейське благословення та іконки Улашківської Богородиці.