УКРАЇНСЬКА ІКОНА ДОПОМАГАЛА ПАПІ ВІДКРИТИ СВЯТИЙ ЮВІЛЕЙНИЙ РІК
«Мати Божа захотіла поїхати до Риму відкрити для України Двері милосердя». Цими словами Митрополита Івана (Мартиняка) з Перемишля Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав в інтерв’ю Радіо Ватикану прокоментував присутність чудотворної ікони «Милосердя Двері» на урочистостях у Ватикані з нагоди відкриття надзвичайного Святого року Божого милосердя.
Предстоятель відзначив, що «Милосердя Двері» – це стародавня чудотворна ікона, яка належить Греко-Католицькій Церкві, була коронована в 1996 році. «Це був момент великого відродження, зокрема Греко-Католицької Церкви в Польщі. І знаючи про цю ікону як про «Милосердя Двері», ми поділилися цією думкою з отцем Раньєро Канталамессою, який читав для нас реколекції, а він у свою чергу саме про цю набожність, саме про це почитання «Дверей милосердя» в особі Богородиці розповів Папі. І Святіший Отець захотів, щоб та ікона прибула до Риму», – розповів Глава Церкви.
На його враження, це чудо, що за один день вдалося полагодити всі формальності й вона «прибула вчасно і відкрила двері Милосердя для всієї Вселенської Церкви і з найвищого престолу Католицької Церкви промовляє про Україну і молиться за нас».
Ікона була виставлена також наступного дня під час загальної аудієнції Папи Франциска. Прибувши на площу Святого Петра, Папа помолився перед образом та поклав до стіп Богородиці білу троянду.
Святий рік Милосердя в Католицькій Церкві урочисто відкрито. Він триватиме з 8 грудня 2015 року до 26 листопада 2016 року. Інавгурація Ювілейного року відбулася 8 грудня 2015 року, урочистою Службою Божою на площі Свято Петра у Ватикані, яку очолив Папа Франциск. Наприкінці Меси Папа відкрив Святі Двері у головному соборі Католицької Церкви.
У церемонії відкриття Святих Дверей взяв участь також вислужений Папа Венедикт XVI.
З 6.30 площа Святого Петра з надзвичайними заходами безпеки була відкрита для входу паломників, тисячі яких заповнили не лише площу, а й прилеглу вулицю Кончіляціоне. У Богослужінні брала участь велика кількість кардиналів, єпископів і священиків з усього світу. Від УГКЦ присутній владика Діонісій Ляхович, Апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії та владика Іриней Білик, Канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре.
Праворуч від престолу виставлена старовинна українська ікона «Милосердя двері» з українського греко-католицького собору Преображення Господнього з м. Ярослав у Польщі, яка прибула напередодні до Риму.
Католицька Церква вже протягом століть кожний 25-ий рік проголошує роком Святим. Останній із черги Святий-ювілейний рік відбувся 2000 року з нагоди 2000-ліття від народження у людському тілі Божественного Спасителя Господа нашого Ісуса Христа. У міжчасі тих 25-ти років, коли виникне якась особлива нагода чи потреба, Церква оголошує ще й надзвичайні Ювілейні Святі роки.
В біблійній традиції ювілей – це святий рік, який випадав кожні 50 років, а його метою було відновлення рівності всіх синів Ізраїля, надаючи нові можливості сім’ям, які втратили майно, а навіть – свободу, через борги. В ювілейний рік багачі відпускали невільників та повертали їм землі, які були відібрані в якості запоруки. Ця традиція бере свій початок у Книзі Левіт (25, 10): «І освятите рік п’ятдесятиріччя, і оголосите волю в Краю для всіх мешканців його – ювілей, він буде для вас: і вернеться кожен до своєї посілості, і кожен до родини своєї вернеться».
У Католицькій Церкві Ювілейний рік відзначають, почавши від 22-го лютого 1300 року. Його започаткував папа Боніфатій VІІІ для паломників, які прибули до Риму. Спочатку Ювілейний рік мав повторюватися раз у 100 років. Але папа Климент V у 1343 році запровадив його відзначати раз на 50 років, а папа Урбан VI у 1389 році зменшив цей період до 33 років. Згодом Ювілейні роки святкувалися 1400, 1423 та 1450 роках, поки папа Павло ІІ не встановив святкування один раз на 25 років (починаючи від 1475 р.).
Останній надзвичайний Святий рік оголосив св. Папа Іван Павло ІІ 1985 року. Це був Марійський Святий рік. Крім того, Римські Архиєреї проголошували надзвичайні святі роки. Такими були Ювілеї Відкуплення 1933 та 1983 років, проголошені Пієм ХІ та святим Іваном Павлом ІІ з нагоди 1900-ї та 1950-ї річниць пасхальних подій. Тепер же надзвичайний святий рік оголосив Папа Франциск, ставлячи у центрі його уваги Милосердного Бога, Який запрошує всіх повернутися до Нього.
Початком Ювілею є відкриття так званих «святих дверей». Мова йде про двері, які є в кожній з чотирьох папських базилік Риму. Вони відкриваються лише під час Святого Року, натомість в інший час є замурованими. Обряд відкриття цих дверей вказує на те, що під час Ювілею для вірних доступний «надзвичайний шлях» до спасіння.
Ритуал урочистого відчинення Святих Дверей сягає 1500 року. Традиційно вірні, які в цей рік здійснили паломництво до Риму, отримували повний відпуст гріхів, виконавши декілька головних умов, визначених Святішим Отцем: прийняття Святих Тайн Покаяння та Євхаристії, молитва за Папу, повне відречення від гріха та відвідини чотирьох Папських Базилік, проходячи в кожній через Святі Двері. Ці умови деколи змінювались. Зокрема, у 2000 році паломникам, які прибули до Риму, було достатньо відвідати тільки одну Папську Базиліку. Ті, хто не мав змоги здійснити паломництво до Риму, могли отримати відпуст виконавши всі інші умови та відвідавши спеціально призначену церкву у своїй єпархії, зазвичай це був катедральний собор.
Продовжуючи своє служіння як добрий пастир Христового стада, Папа Франциск оголосив 2016 рік Роком Божого Милосердя. Із метою допомогти людям повернутися і наблизитися до Милосердного Бога, Святіший Отець оголосив, що такі ювілейні двері будуть відкриті також в кожній католицькій дієцезії та в кожній єпархії світу, щоб вірні могли в тому році увійти ювілейними дверима до Божого храму та відчути красу Божого Милосердя. Папа доручив, щоб кожний місцевий єпископ призначив одну з церков з відкритими дверима. Це буде особлива нагода, щоб під час Святого року вірні могли увійти до храму Божого Милосердя, відчути радість прощення милосердного Отця так, як її відчув євангельський блудний син.
«Цей надзвичайний Святий рік також є даром благодаті. Перейти через ці Двері - означає відкрити глибину милосердя Отця, який всіх приймає й особисто виходить назустріч кожному. Це Він нас шукає, Він виходить нам назустріч. Це буде Рік, під час якого слід зростати в переконаності у милосерді. Якої ж кривди завдається Богові та Його благодаті, коли стверджується насамперед про те, що гріхи караються Його судом, замість того, щоб наголошувати на тому, що вони прощаються Його милосердям», - наголосив під час проповіді Папа.