Все, що потрібно знати про Святий Ювілейний рік Божого Милосердя!
З відкриттям Святих дверей у базиліці святого Петра у Ватикані 8 грудня 2015 р., у празник Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці за григоріанським календарем, Папа Франциск офіційно відкрив надзвичайний Ювілейний рік Божого Милосердя, який триватиме до 20 листопада 2016 року Божого.
Урочиста інавгурація Ювілейного року відбувалася з виставленою справа від престолу старовинною українською іконою «Милосердя двері» з українського греко-католицького собору Преображення Господнього з м. Ярослава в Польщі. Як відомо, копія цієї ікони, подарована нещодавно Главою УГКЦ Святославом (Шевчуком) офіційному проповіднику Папського дому Раньєро Канталамесса, з великою несподіванкою викликала побажання Папи Франциска, щоб її оригінал прибув до Ватикану на відкриття Ювілейного року Божого Милосердя.
Отож, перед нами постає аж цілий рік Божого Милосердя. Спробуємо у питаннях і відповідях синтетично подати усю інформацію, з якою найчастіше до нас зверталися наші читачі (християнський часопис українців в Італії «До Світла» ), з’ясовуючи суть і значення Ювілею.
1. Що таке Ювілей?
Термін «ювілей» походить від єврейського Jobel, що в буквальному значенні означає козел, вказуючи на його ріг. «Біблійний текст із 25 розділу Книги Левит допомагає нам зрозуміти, що означає «ювілей» для ізраїльського народу: кожні п’ятдесят років євреї чули голосний звук рогу (jobel), котрий скликав їх (jobil) відзначати святий рік, як час поєднання (jobal) для всіх. У цей час потрібно було відновити безкорисливі добрі стосунки з Богом, ближніми і всім створінням. Заохочували, між іншим, дарувати борги, допомагати убогим, відновлювати стосунки між людьми і звільнювати в’язнів», − Папа Франциск у Надвечір’я Неділі Божого Милосердя, 11 квітня 2015.
2. Відколи відзначається ювілейний рік у Церкві? Яка різниця між звичайним і надзвичайним ювілеєм?
У Католицькій Церкві Ювілейний рік відзначають, почавши від 22-го лютого 1300 року. Його започаткував папа Боніфатій VІІІ для паломників, які прибули до Риму. Спочатку Ювілейний рік мав повторюватися раз у 100 років. Але папа Климент V у 1343 році запровадив його відзначати раз на 50 років, а папа Урбан VI у 1389 році зменшив цей період до 33 років. Згодом Ювілейні роки святкувалися у 1400, 1423 та 1450 роках, поки папа Павло ІІ не встановив святкування один раз на 25 років (починаючи від 1475 р.). У періоді цих 25-ти років, коли виникне якась особлива нагода чи потреба, Церква оголошує ще й надзвичайні Ювілейні Святі роки. Останній із черги звичайний Святий Ювілейний рік відбувся 2000 року з нагоди 2000-ліття від народження у людському тілі Божественного Спасителя.Останній надзвичайний Святий рік оголосив св. Папа Іван Павло ІІ 1985 року. Це був Марійський Святий рік. Крім того, Римські Архиєреї проголошували надзвичайні святі роки. Такими були Ювілеї Відкуплення 1933 та 1983 років, проголошені Пієм ХІ та святим Іваном Павлом ІІ з нагоди 1900-ї та 1950-ї річниць пасхальних подій.
3. Чому Папа Франциск вирішив проголосити надзвичайний Ювілей, присвячуючи його саме темі Божого милосердя?
«Ісус Христос прийшов, щоб оголосити та виконати час благодаті від Господа, приносячи Добру Новину бідним, визволення полоненим, сліпим прозріння і свободу пригнобленим (Лк. 4,18-19). У Ньому, а особливо в Його Великодній Містерії сповняється найглибший сенс ювілею. Коли в ім’я Христа Церква скликає ювілей, то ми всі є запрошені переживати надзвичайний час благодаті. Сама Церква покликана до того, щоб щедро ділитися знаками присутності і близькості Бога, щоб будити в серці здібність бачити найважливіше. Святий Рік Милосердя особливим чином є «часом нового відкриття почуття місії, яку Господь довірив своїй Церкві у Великодній день: бути знаком та інструментом милосердя Бога», − Папа Франциск у Надвечір’я Неділі Божого Милосердя, 11 квітня 2015.
Початком Ювілею є відкриття так званих «святих дверей». Мова йде про двері, які є в кожній з чотирьох папських базилік Риму. Вони відкриваються лише під час Святого Року, натомість в інший час є замурованими. Обряд відкриття цих дверей вказує на те, що під час Ювілею вірні є запрошені до «надзвичайного шляху», прямуючи до спасіння. Ритуал урочистого відчинення Святих Дверей сягає 1500 року. Традиційно вірні, які в цей рік здійснили паломництво до Риму, отримували повний відпуст гріхів, виконавши декілька головних умов, визначених Святішим Отцем: прийняття Святих Тайн Покаяння та Євхаристії, молитва в наміренні Святішого Отця, повне відречення від гріха та відвідини чотирьох папських базилік, заходячи в кожну через Святі Двері. Ці умови деколи змінювались. Зокрема, у 2000 році паломникам, які прибули до Риму, було достатньо відвідати тільки одну папську базиліку. Ті, хто не мав змоги здійснити паломництво до Риму, могли отримати відпуст, виконавши всі інші умови та відвідавши спеціально призначену церкву у своїй єпархії, зазвичай це був катедральний собор. Особливістю 2016 року є те, що Святіший Отець оголосив, щоб такі ювілейні двері були відкриті також в кожній католицькій дієцезії та в кожній єпархії світу, щоб вірні могли в тому році увійти ювілейними дверима до Божого храму та відчути красу Божого Милосердя. Святіший Отець доручив, щоб кожний місцевий єпископ призначив одну з церков з відкритими дверима. Це буде особлива нагода, щоб під час Святого року вірні могли увійти до храму Божого Милосердя, відчути радість прощення милосердного Отця так, як її відчув євангельський блудний син.
«Цей надзвичайний Святий Рік також є даром благодаті. Перейти через ці двері − означає відкрити глибину милосердя Отця, який всіх приймає й особисто виходить назустріч кожному. Це Він нас шукає, Він виходить нам назустріч. Це буде рік, під час якого слід зростати в переконаності у милосерді. Якої ж кривди завдається Богові та Його благодаті, коли стверджується насамперед про те, що гріхи караються Його судом, замість того, щоб наголошувати на тому, що вони прощаються Його милосердям», − Святіший Отець під час проповіді з нагоди відкриття Ювілею Божого Милосердя.
4. Отож, цьогорічний ювілей відзначатиметься і на локальних рівнях?
Так, зокрема і в УГКЦ. Рішенням Синоду Єпископів УГКЦ, у відповідь на заклик Святішого Отця Франциска, Папи Римського, започатковано Надзвичайний Ювілейний рік Божого Милосердя. Він триватиме від 8 грудня 2015 року до 26 листопада 2016 року Божого. У визначених храмах по всій Україні буде проведено Молебний чин відкривання дверей. Зокрема з нагоди Ювілею до вірних з окремим зверненням звернувся Блаженніший Святослав. На офіційному веб-сайті УГКЦ є окрема сторінка, присвячена Ювілею: http://news.ugcc.ua/topthemes/rik-Bozhogo-myloserdya/. Тут публікується календар подій Ювілейного року в УГКЦ.
5. Які події передбачені протягом року за участю Святішого Отця?
Практично протягом всього року кожного місяця, окрім серпня, заплановано по декілька подій, присвячених Ювілею за участю Святішого Отця. Щоб брати участь у головних подіях, а також щоб пройти через Святі двері базиліки святого Петра, необхідно зареєструватися на офіційному веб-сайті Ювілею: www.im.va (Registrazione Pellegrini ).
6. Що символізує логотип та девіз року Божого Милосердя?
Логотип і девіз разом пропонують чудовий синтез Ювілейного року! У девізі Милосердні, як Отець (уривок з Євангелії від Луки 6,36) пропонується жити милосердно за прикладом Отця, котрий просить не судити і не засуджувати, але прощати і дарувати любов та пробачення без міри (пор. Лк 6, 37-38). Логотип – витвір єзуїта отця Марка І. Рупніка презентується немовби невеличка сума теології на тему милосердя. Відображаючи насправді образ Сина, який бере на плечі загублену людину, він відновлює дуже цінну картинку для ранньої Церкви, тому що вказує на любов Христа, який відкупленням довершує таємницю свого втілення.
Образ виконаний таким чином, щоб продемонструвати, що Добрий Пастир торкається глибини людської тілесності, роблячи це з такою любов’ю, що перемінює її життя. Є ще одна деталь, крім того, що не може залишитися непоміченим: Добрий Пастир з непорушним милосердям бере на себе людство, але його очі розчиняються з очима людини. Христос бачить очима Адама, а цей − очима Христа. Кожна людина, таким чином контемплюючи в його погляді любов Отця, відкриває в Христі нового Адама, власну гідність і майбутнє, яке на неї чекає.
Описана сцена вміщена всередині мигдалини, форми дуже притаманної античній та середньовічній іконографії, що пригадує про співіснування в Христі двох природ: божественної і людської.
Три концентричні овали, що поступово світлішають у зовнішньому напрямку, відображають хід Христа, який витягує людину з ночі гріха і смерті. З іншого боку, глибина темнішого кольору символізує також незбагненність любові Отця, що все пробачає.
7. Молитва Папи Франциска з нагоди Ювілею.
Господи Ісусе Христе, Ти навчив нас бути милосердними, як Отець небесний, і сказав нам, що хто бачить тебе, той бачить і Його.
Яви нам твоє обличчя, і будемо спасенні. Твій погляд, повний любові, визволив Закхея і Матея від рабства грошей; перелюбницю та Магдалину від шукання відчуття щастя лише в одному створінні; спричинив плач Петра після зради і запевнив рай розкаяному розбійникові.
Вчини, щоб кожен з нас слухав, немовби звернене до нього, слово, яке Ти промовив до самарянки: «Якби ти відала про дар Божий!».
Ти є видимим обличчям невидимого Отця, Бога, який виражає свою всемогутність насамперед через прощення й милосердя: вчини, щоб Церква у світі була твоїм видимим обличчям, свого Господа, воскреслого у славі.
Ти забажав, щоб і твої служителі також були зодягнені у слабкість, щоб відчувати справедливе співчуття до тих, які перебувають у незнанні і хибі: вчини, щоб кожен, хто приступає до одного з них, відчув себе очікуваним, любленим і прощеним Богом.
Пошли твого Духа та освяти всіх нас Його помазанням, щоб Ювілей Милосердя став роком Господньої благодаті,
і щоб Твоя Церква з оновленим ентузіазмом могла нести бідним добру новину, звіщати ув’язненим та пригнобленим свободу і сліпим повертати зір.
Ми просимо цього за заступництвом Марії, Матері Милосердя, у Тебе, що живеш і царюєш з Отцем і Святим Духом на віки вічні. Амінь.
Прес-служба УГКЦ в Італії