ЯРОСЛАВСЬКІ СВЯТКУВАННЯ ІКОНИ БОГОРОДИЦІ
В торжественній атмосфері Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолив Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук, завершилося у Ярославі святкування 20-ліття коронації Чудотворної ікони Богородиці «Милосердя Двері», надзвичайного символу Року Милосердя для цілого католицького світу.
20 років тому, 18 серпня 1996 року, в день по інґресі до Перемиської Катедри першого митрополита новоствореної Перемисько-Варшавської Митрополії, Високопреосвященного Владики Івана Мартиняка, було короновано з благословення тодішнього Папи св. Івана Павла ІІ Чудотворну Ярославську ікону Богородиці «Милосердя Двері». Ця ікона сталася покровителькою новоствореної Митрополії, урочисту коронацію якої супроводжували надзвичайні знаки, свідками яких були тисячі вірних, які вперше в повоєнний час приїхали з цілої Польщі та України на прощу до Ярослава. На цьому не закінчилося почитання Богородиці в Ярославській іконі. Увійшовши в сліди своїх попередників, о. митрат Богдан Прах – Ректор Українського Католицького Університету у Львові, тодішній парох Ярослава і Декан Перемиський, своїми стараннями і працею закінчив відновлення ярославського храму і підготував коронацію Чудотворної ікони. Його працю відновлення марійного культу продовжили наступні душпастирі ярославської землі.
Цьогорічне святкування проходило 18-19 серпня. 18 серпня у четвер відслужено Архиєрейську Велику Вечірню з Литією, яку очолив Преосвященний Владика Михаїл Колтун. З Владикою співслужили Преосвященні Владики: Петро Крик, Богдан Дзюрах, Іреней Білик, о. Протосинкел Богдан Степан, о. Парох Христофор Блажеєвський та інші отці, які вже прибули на святкування. День закінчився концертом хорової церковної музики і молитовним чуванням перед Чудотворною іконою.
19 серпня у день Переображення Господнього святкування розпочалося Молебнем до Пресвятої Богородиці, який очолив о. Богдан Круба – колишній опікун Ярославського Санктуарію. А перед десятою годиною розпочалася урочиста процесія з Площі Ринок, де двадцять років тому відбулася коронація, до Ярославської церкви Переображення Господнього. При вході до святині привітати Блаженнішого мали нагоду наймолодші парафіяни і представники парафіяльної спільноти. Після слів привітання Отця Пароха розпочалася Божественна Літургія, яку очолив Блаженніший Святослав. З Патріархом співслужили: Високопреосвященний Архиєпископ Євген Попович – Митрополит Перемисько-Варшавський, Високопреосвященний Архиєпископ Іван Мартиняк, Високопреосвященні Архиєпископи: Ігор Возняк – Митрополит Львівський, Володимир Війтишин – Митрополит Івано-Франківський, Адам Шаль – Митрополит Перемиський; Преосвященні Єпископи: Володимир Ющак – Єпарх Вроцлавсько-Ґданський, Петро Крик – Екзарх Німеччини і Скандинавії, Михаїл Колтун – Єпарх Сокальсько-Жовківський, Богдан Дзюрах – Серетар Синоду Єпископів УГКЦ, Артур Мізіньський – Генеральний Секретар Єпископської Конференції Польщі, Іреней Білик – канонік папської базиліки Санта Марія Маджоре, Григорій Комар – єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, Мєчислав Цісло – єпископ-помічник Люблінської архидієцезії, Станіслав Ямрозек – єпископ-помічник Перемиської архидієцезії, Казімєж Ґурний – єпископ-емерит Ряшівської дієцезії. З владиками співслужили: о. Протосинкел митрат Богдан Степан, о. Парох Христофор Блажеєвський, о. митрат Богдан Прах – Ректор Українського Католицького Університету у Львові, о. Протоігумен Миколай Козіцький ЧСВВ, о. Архимандрит Сергій Гаєк – апостольський візитатор для греко-католиків Білорусі, понад сто греко-католицьких і римо-католицьких священиків. Численно взяли участь в ці дні в богослуженнях прочани, монахи і монахині. З огляду на Рік Милосердя і роковини коронації багато вірних скористало з Таїнства Покаяння, яке два дні уділював «Місіонер Милосердя» о. Григорій Столиця та інші отці.
У своїй проповіді Блаженніший Святослав приблизив значення Божого Милосердя, яке об’являє світові Ісус Христос – Воплочене Боже Милосердя. Через досвід віри події на Горі Блаженств і Таворській Горі стаются дійсністю нашого щоденного життя. Сьогодні також можемо побачити сяйво Божого Милосердя, яке досвідчувала у своєму житті св. Сестра Фаустина. Сьогодні також можемо почути Господні слова: „Це – мій улюблений Син, якого я вподобав: Його слухайте ”. Пречиста Діва Марія від Кани Галилейської також вчить нас слухати Бога. Сьогодні, як на Таворській Горі, ми споглядаємо Боже Милосердя, яке сяє з Ярославської ікони Богородиці, яка відкрила у Римі двері Божого Милосердя для цілого світу. Проповідник зауважив, що історія цієї чудотворної ікони є прикладом смерті Тіла Христового (Церкви) у сучасній Європі, але також і Воскресіння цієї Церкви. На закінчення Блаженніший пригадав слова папи Франциска, який сказав, що світ прагне миру, коли в цілому світі є війна. Це і було однією з причин проголошення Надзвичайного Ювілейного Року Милосердя. Саме цей час є тією нагодою, щоб світ ще більше досвідчив цей мир і милосердя, якого так усердно просимо для України і Світу. Вчімся будувати мир, як два братні народи і витягати з минулого «добру пам’ять». Вміймо прощати і просити прощення.
На закінчення Літургії Блаженніший Святослав виголосив ще проповідь польською мовою, в якій нав’язав до іконографічного типу марійних ікон «Одигітрія», якими є Ярославська і Холмська ікони Божої Матері. Ці Одигітрії вказують нашим народам милосердного Христа, який, як Милосердний Самарянин, має силу вигоїти наші рани і пам’ять.
Після цього Митрополит Євген подякував Патріархові, Владикам, Отцям і прочанам за спільну молитву, а отцеві Пароху Христофору Блажеєвському та усім, які йому допомагали, за організацію цього святкування. Після благословення і многолітствія відбулось освячення первоплодів і ікон, принесених прочанами, а також переказано мощі св. Миколая Чудотворця парафії в Желіхові, які привіз з Італії Владика Іреней Білик.
о. Микола Костецький
Можна переглянути на www.youtube.com:
Концерт хорової церковної музики
Архиєрейська Божественна Літургія
Фоторепортаж: Grzegorz