ПІДСУМКИ ЗУСТРІЧІ ІЄРАРХІВ СХІДНИХ КАТОЛИЦЬКИХ ЦЕРКОВ ЄВРОПИ
Після щорічної зустрічі католицьких Ієрархів Східних Католицьких Церков Європи, яка відбувалася у Фатімі, Португалія, від 20 до 23 жовтня 2016 року, оприлюднено спільну заяву, в якій єпископи описують виклики, що стоять перед душпастирством католиків східних обрядів, які емігрують у країни Західної Європи, часто до місць, де не мають душпастирів власного обряду.
Міграційне явище відкриває Церкву на дар гостинності
«У нашій праці, – йдеться в заяві, – ми черпали натхнення із слів Ісуса Христа, Божого Сина, Який особисто пізнав болісний досвід тих, хто змушений покинути свої рідні місця в пошуках нових горизонтів». Єпископи описують сучасне явище міграції як «можливість для Церкви, тому що вона відкриває нас на дар гостинності». Ієрархи висловлюють подяку місцевим душпастирям і парафіяльним спільнотам латинської Церкви в цих країнах «за батьківську турботу і гостинність, яку вони проявляють до наших вірних, що належать до Східних Католицьких Церков».
Піклування про родини, розділені через міграцію
«Ми, східні католицькі єпископи Європи, – читаємо далі у посланні, – усвідомлюємо свою відповідальність за вірних, які перебувають за межами своєї матірної Церкви. Ми хочемо підтримувати й утверджувати кожного з них та їхні родини. Особливу увагу присвячуємо сім’ям, які розділені з причин міграції, щоб ще раз підкреслити красу сім'ї та її фундаментальне значення для людства».
Бажання співпрацювати з душпастирями латинського обряду
Єпископи Східних Католицьких Церков Європи висловлюють свою готовність і бажання тісніше співпрацювати з латинськими душпастирями, щоб забезпечити дедалі відповіднішу опіку своїм вірним, які перебувають в юрисдикції Латинських Церков, а також, щоб сприяти підвищенню обізнаності латинського духовенства про східні традиції.
Душпастирська опіка згідно принципу інтеграції, а не асиміляції
Ієрархи заявили, що їхня турбота про вірних ґрунтується на принципі інтеграції, а не асиміляції. «Ми дбаємо про те, – зазначили вони, – щоб наші вірні, які збираються в своїх душпастирських осередках, були добре інтегрованими в місцеву Церкву приймаючої країни, тому що ми впевнені, що східні християнські традиції є даром також і для латинських громад». Проте, як читаємо у зверненні, «також і східні традиції стоять перед великим викликом секуляризму, який хоче спотворити християнське життя. Тому, зусилля, які ми витрачаємо на втілення Євангелія в культуру наших народів, часто полонених сьогоденням, допоможуть нам краще відчувати, що ми є частиною історії, яка розпочалась до нас і триватиме після нас».
Зустріч 2017 - у Лондоні
На запрошення владики Гліба Лончини, СУ, який очолює українську Греко-Католицьку Єпархію Пресвятої Родини з осідком в Лондоні та є Апостольським Візитатором для вірних УГКЦ в Ірландії, наступна зустріч європейських ієрархів східних обрядів відбудеться у Лондоні.
В цей же час у Фатімі (Португалія) відбувся перший форум українських мігрантів Європи та Проща українських громад. Участь у заході взяли понад 120 священиків та мирян із 18 країн Європи.
Форум був організований Пасторально-міграційним відділом УГКЦ та поділений на три пленарні секції: перспективи пасторальної праці УГКЦ у країнах Європи, розвиток громадських організацій та їх співпраця з УГКЦ, проблематика розвитку української освіти за кордоном.
«Фатіма — це особливе місце в Європі. 99 років тому в цьому віддаленому від цивілізації місці трьом діткам-пастушкам об’явилася Богородиця. Марійне місце у Фатімі вражає своєю простотою та намоленістю. Тут завжди багато людей. Так було і цього разу. За винятком хіба що великої присутності українців. Повсюдно було чути українську мову, синьо-жовті прапори та хустки були на всіх молитвах. Тисячі українців з Європи приїхали на Прощу. Разом із представниками інших народів молилися за мир в Україні. Спільна молитва на вервичці, похід зі свічками та статуєю Богородиці, велична недільна Літургія та посвята українського народу Матері Божій… Все було урочисто і велично», — так описує дійство Олесь Городецький.
Участь у роботі Форуму взяли безпосередню Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук, міністр освіти та науки України Ліля Гриневич, владики Йосиф Мілян та Гліб Лончина, Посол України в Португалії Інна Огнівець, голова Європейського конгресу українців Ярослава Хортяні, голова представництва СКУ в Україні Сергій Касьянчук, голова УВКР Михайло Ратушний, голова Товариства «Святої Софії» о. Марко Семеген, пасторальні координатори для українців в Італії та Португалії, директор МІОК Ірина Ключковська, представники структур для мігрантів італійської та португальської церков, представники Пласту та СУМу та багато інших учасників та гостей.
Як анонсував голова ПМВ владика Йосиф, наступний Форум відбудеться 2018 року в Римі та буде присвячений проблематиці дітей і молоді новітньої української діаспори в Європі.
Джерело: CREDO