150 РОКІВ ХРАМУ СВЯТОГО ПАСКУАЛЯ
На запрошення Правлячого єпископа дієцезії Трієста архієпископа Джампаоло Крепальди владика Іриней Білик прийняв участь у святкуванні 150-ліття освячення храму в честь Святого Паскуаля в м.Трієста разом з єпископом зі Шрі-Ланки Йосифом Вайані Фернандо.
Храм в честь Святого Паскуаля побудований в 1863-1866 роках за проектом архітектора Джузеппе Кранера в приватному парку і на кошти барона Паскуаля Револтелла в нео-романському стилі з грецьким хрестом і освячений 17 травня 1867 р. єпископом Вартоломеєм Лугатом. Під храмом знаходиться крипта, в якій в двох саркофагах поховані барон Паскуалє Револтелла та його мати.
Трієст розташований на відстані близько 700 км на північ від Риму. Покровитель міста – Святий Юст.
Областьтеперішнього Трієсту була заселена індоєвропейськими племенами Карні, (звідси назва Карсо) 3 тисячоліття до н. е.. Згодом район був заселений істрійцями, іллірійськими племенами, які заснували цивілізацію у 2000 р. до Р.Х., до переселення в цю місцевість палео-венетів.
У 177 до Р.Х., місто було під владою Римської республіки. Трієсту був наданий статус колонії Юлієм Цезарем під назвою Tergeste (51 до Р.Х.). Після падіння Західної Римської імперії (у 476), Трієст був візантійським військовим центром. У 788 він став частиною Франкської імперії. З 1081 року був під владою Аквілейської патріархії, що розпалася на вільні комуни в кінці 12 століття.
Після двох століть війни проти сусідніх великих держав і Венеціанської республіки (яка недовго окупувала місто з 1369 до 1372), мешканці міста Трієст звернулись до Леопольда III фон Габсбурга, герцога Австрії, щоб стати частиною його володінь. Угода про припинення вогню була підписана в жовтні 1382 року в церкві Санкт-Варфоломія в селі Шишка, (сьогодні один з кварталів Любляни). Місто, проте, зберегло певну міру автономії аж до 17 століття.
Трієст виріс у важливий порт. Він був вільним портом з 1719 року до 1 липня 1891 року. Царювання Марії Терези - це початок епохи розквіту міста.
Трієст був окупований французькими військами три рази під час наполеонівських війн, в 1797, 1805 і 1809. Останній раз він був приєднаний Наполеоном до Іллірійських провінцій, в цей час Трієст втратив свою автономію (навіть коли він був повернений Австрійській імперії в 1813), і статус вільного порту був перерваний.
Після наполеонівських війн, Трієст продовжує процвітати, як Імперське Вільне місто Трієст (Reichsunmittelbare Stadt Triest), і він стає столицею Австрійського Примор'я, або Küstenland.
Місто було головним австрійським торговельним портом і центром суднобудування. Зокрема в ньому з 1894 року розташована компанія Австро-Американа яка займалась міграцією. Штаб-квартира Italia Marittima заснована в 1836 на розі площі П'яцца Гранде і Саніта. У 1913 австрійський флот складався з 62 кораблів, що мали загальну вантажопід'ємність 236000 тон .
Австро-угорський військовий флот також використовував Трієст в суднобудуванні, а також як базу. Будівництво першої великої залізниці в імперії, Відень-Трієст — Австрійської Південної залізниці, було завершене в 1857 році, яка використовувалась за для торгівлі і постачання вугілля.
Більша частина сучасного Трієста зводилася в XVIII-XIX століттях. Саме тому в місті багато будинків у стилі Art Nouveau та історизм, що прийшли з австрійського правління. Найбільш древня частина міста - пагорб Святого Джуста, де перебуває замок, руїни базиліки Форензе й театр. Замок Святого Джуста збудований в XIV столітті за наказом Фредеріка III Австрійського для його намісника в цих землях. Тепер за товстими, порослими зеленню фортечними стінами, з яких відкривається фантастичний вид на місто, перебуває музей зброї. По сусідству із замком у тому ж XIV столітті на місці більш ранніх християнських храмів виросла базиліка Святого Джуста. Зовні вона виглядає дуже просто, єдина прикраса в центрі фасаду - велике кругле вікно - ‘розета', типовий елемент готичного стилю. Усередині ж є дві чудові мозаїки візантійських майстрів XII-XIII століть, що зображають Діву Марію в оточенні двох архангелів і Ісуса Христа із покровителями Трієста - святими Джусто й Серволо. На околицях Трієсту туристів ваблять — великий грот, романтичний замок Марамаре (сер. XIX ст.), середньовічний замок Дуіно.
Єпископ дієцезії Трієста Джампаоло Крепальда 5 років тому доручив духовній опіці запустілу парохію Святого Паскуаля українському товариству Святого Андрія. Парохія ожила, завдяки успішній праці о.Маріуша Міхаліка, який перед тим 7 років душпастирював в Шрі Ланці. На парохію також призначені о.Франциск Бак та о.Михайло Гаврилюк. В парафіяльному домі також проходять новіціят 5 кандидатів зі Шрі Ланки.
На святкування прибули численні священослужителі, мер міста, інші представники влади, гості з України, Польщі, Шрі Ланки та інші прихильники парафії.
Владика Іриней привітав всіх присутніх, подякував італійцям за постійну підтримку і солідарність з Україною, особливо в останні три роки війни, яка триває в східній Україні та запросив до молитви за мир в Україні. Владика також привітав настоятеля парафії о.Маріуша з 50-літнім ювілеєм особистого життя та 20-літтям ієрейських свячень.