40 РОКІВ ПІСЛЯ ВИПУСКУ (ЗУСТРІЧ ВИПУСКНИКІВ ФІЗИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ КНУ 1977 РОКУ)
Зустріч випускників фізичного факультету 1977 року Київського Національного університету ім.Тараса Шевченка відбулася 10 червня ц.р. в приміщенні фізичного факультету КНУ. На зустрічі були присутні 36 випускників фізфаку і два викладачі: Копань Василь Степанович і Хотяінцев Володимир.
Ведучим зустрічі був Віктор Сизонтов. На початку він зачитав список однокурсників, які відійшли у вічність:
1. Бурлак Микола
2. Герасименко Анатолій
3. Голярник Анатолій
4. Захаренко Микола
5. Захарова Ольга
6. Каргін Олександр
7. Павленко Юрій
8. Поплавський Володимир
9. Романик Петро
10. Рудько Володимир
11. Свідан Володимир
12. Смоліус Олена
13. Степанова Людмила
14. Щириця Олександр,
15. Ярмоленко Віра
16. Куц Ольга
17. Драч Леонід
18. Васильцов Олександр
Відтак всі присутні вшанували померлих однокурсників Хвилиною Мовчання.
Кожний випускник на прохання ведучого коротко розповів про себе, місце проживання, сімейне становище, теперішнє заняття.
На зустріч з Риму прибув також владика Іриней (випускник цього ж курсу Білик Ігор, кафедра оптики, спеціалізація – ОТТ (оптика твердого тіла)), який у своєму слові сказав, що у свій час перейшов від ОТТ до «Духовної оптики». Щоб зустріч мала також «духовний вимір», Владика запросив всіх випускників зустрітися наступного дня на спільній молитві за Боже благословення для всіх однокурсників – на Літургії в храмі Святого Василія.
З привітальним словом до присутніх звернулися викладачі проф. Копань Василь Степанович і проф. Хотяінцев Володимир та у відеопривітанні теперішній завідувач кафедри оптики професор д-р Леонід Поперенко:
Фізичний факультет
Один з найстаріших факультетів Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. Фізико-математичне відділення входило до складу ще перших чотирьох відділень філософського факультету імператорського університету імені Святого Володимира (так тоді іменувався наш університет з дня його створення за наказом імператора Миколи І в 1833 р.). У 1940 році фізико-математичний факультет Київського університету поділився на фізичний та механіко-математичний факультети. З фізичного факультету згодом відокремився радіофізичний факультет.
Багато славних імен пов’язано з історією нашого факультету. В різний час тут вчилися і працювали відомі вчені. Теоретики і експериментатори Давидов О.С., Боголюбов М.М., Голік О.З., Білий М.У., Всехсвятський С.К., Козирєв М.О., Толпиго К.Б., Пекар С.І., Лашкарьов В.Є., Пасічник М.В., Німець О.Ф., Лєйпунський О.І., Горбань І.С., Федорченко А.М. і інші працювали і викладали на нашому факультеті. Багато з них заснували нові напрями в науці і створили нові інститути Академії наук. Сьогодні на фізичному факультеті викладають фізику 94 штатні викладачі та більше 30 провідних вчених з Національної академії наук України.
Серед штатних викладачів факультету – 1 академік і 2 член-кореспонденти НАНУ, 33 професори та 40 доцентів. На факультеті навчаються понад 700 студентів та близько 80 аспірантів. Співробітники факультету беруть активну участь у проведенні наукових досліджень. Науковими дослідженнями на факультеті займаються, крім викладачів, понад 140 наукових співробітників та інженерів, які входять до складу 10 науково-дослідних лабораторій. Загалом на факультеті працюють 41 доктор та 127 кандидатів наук. Щорічно на факультеті захищаються більше десяти кандидатських і докторських дисертацій. Співробітники факультету щорічно публікують близько 300 статей у фахових наукових журналах в Україні і в світі.
Факультет складається з 10 кафедр, має свою бібліотеку, обчислювальний центр, навчальні комп’ютерні класи, оптичні та механічні майстерні. Фізичний факультет підтримує широкі міжнародні зв’язки і проводить спільні дослідження з багатьма провідними університетами і інститутами в Україні і за кордоном. Яскравим прикладом міжнародної співпраці є віртуальна рентгенівська та гамма-обсерваторія «VIRGO». На факультеті діють студентські відділення міжнародних товариств OSA (Американське оптичне товариство) та SPIE (Міжнародне товариство оптичних інженерів). Щорічно на факультеті проводяться міжнародні наукові конференції за різними напрямами, у тому числі конференції студентів, аспірантів і молодих учених. Наші випускники запрошуються на роботу і подальше навчання у провідні науково-дослідні інститути, університети і підприємства, у hi-tech фірми в Україні і в світі.
Студентське життя на факультеті багате на цікаві події, в тому числі зустрічі з відомими особистостями, щорічний День Фізика, конкурси Міс та Містер факультету, самодіяльні виступи, тощо. У розпорядженні студентів молодіжний клуб «Планета», спортивні майданчики, Інтернет і локальна мережа. На факультеті діють студентські організації: Студентський Парламент, Наукове товариство студентів та аспірантів (НТСА), Студентський клуб фізичного факультету «МІФ».
Кафедра Оптики
Заснована у 1939 проф. О.А.Шишловським. Каф. завідували: проф. О.А. Шишловський (1939-75), проф. М.У. Білий (1975-93), проф. І.А. Шайкевич (1993-99), проф. Л.В. Поперенко (1999 – по сьогоднішній день).
Зараз каф. готує спеціалістів за спец. "Лазерна та оптоелектронна техніка”. Випускникам надається кваліфікація "бакалавр/спеціаліст/магістр лазерної та оптоелектронної техніки". На каф. існує спеціалізація з оптики твердого тіла за спеціальністю «Оптика твердого тіла» з 3 курсу. Філію каф. створено в Ін-ті фізики напівпровідників НАН України. На каф. читаються спецкурси: „Фіз. основи управління лазерним випромінюванням”, „Лазерна техніка та нелінійна оптика”, „Фізика високих інтенсивностей”, „Фізика напівпровідників і напівпровідникова електроніка”, „Оптичне матеріалознавство”, „Оптико-електронні прилади та системи”, „Волоконна оптика та оптичний зв‘язок”, „Голографія та її застосування”, „Техніка і методи спектральних досліджень”, „Електромагнітоакустооптика”, „Адаптивна оптика”, „Поляризаційні методи досліджень”, „Оптична метрологія”, „Технологія оптичного приладобудування”, „Лазерна інтерфеерометрія”, „Фіз. основи матеріалів оптоелектроніки”, „Фізика наноструктур”.
На каф. оптики функціонують засновані проф. М.У.Білим та доц. М.Я.Горбанем наук. школи “Спектроскопія невпорядкованих та домішкових конденсованих систем” і „Металооптика та спектроеліпсометрія поверхні”, якими виконується наук. робота в межах комплекс. наук. програм: “Конденсований стан – фізичні основи новітніх технологій” та “Матеріали і речовини”. За останні 5 років значним є доробок в рамках вітч. і міжн. програм, що виконуються під егідою ДФФД МОН України, НТ Центру України і за партнерськими угодами з науковцями Німеччини (програма ERASMUS ), Китаю (Чанчунь), Півд. Кореї (Сеул, Ханьян Ун-т), Росії (С-Пб., ІТМО), Угорщини, Японії (Хамамацу, Шицуока Ун-т), тощо.
В 2001 створено студентські відділення міжн. товариств оптиків-інженерів SPIE та OSA (США), які в 2003, 2006, 2007 і 2009 надавали студентам-оптикам кол. та багаторазово індивід. гранти. Щорічно аспірантами та мол. науковцями кафедри проводиться (починаючи з 1999) на базі Київ. ун-ту Міжн. конференція з проблем оптики та матеріалознавства високих технологій. В 2008 студенти каф. оптики вдруге посіли 3-є місце на Всерос. Олімпіаді з оптотехніки. Сьогодні кафедра оптики - великий (понад 40 осіб) пед. та наук. колектив, укомплектований в основному з випускників кафедри. Каф. за 70 років підготувала понад 1500 спеціалістів-оптиків. Серед них 2 акад. і 4 чл.-кор. НАН України, 1 акад. Російської АН, понад 40 д-рів і 140 канд. наук, 2 лауреати Держ. премії СРСР, 6 лауреатів Держ. премії України, 2 лауреати Премії НАН України ім. М.П. Барабашова та 4 лауреати премії ім. Тараса Шевченка КНУ ім.Т.Шевченка.