ПАПА ЗГАДАВ ВІЙНУ В УКРАЇНІ, ПРОМОВЛЯЮЧИ ДО ДИПЛОМАТІВ ПІД ЧАС ТРАДИЦІЙНОЇ РІЗДВЯНОЇ ЗУСТРІЧІ
«Спільні старання на користь відбудування мостів невідкладні також і в Україні». «Рік, що минув, посіяв нові жертви в конфлікті, який гнітить країну, й надалі завдаючи страждання населенню, зокрема сім’ям, які проживають у зонах, уражених війною, та втратили своїх найдорожчих, нерідко — дітей та похилих віком». Так сказав Папа Франциск, промовляючи до послів, акредитованих при Святому Престолі, на аудієнції для них у понеділок, 8 січня 2018 року.
Під час традиційної зустрічі з дипломатичним корпусом, що відбувається на початку року, Глава Католицької Церкви підбиває підсумки року, який минув, у контексті міжнародної панорами та ділиться думками про невідкладні завдання, що стоять перед міжнародною спільнотою. В цьогорічній промові Папа зосередив свою увагу, серед іншого, на двох важливих річницях, а саме — 100-річчя від завершення Першої світової війни та 70-річчя ухвалення Загальної декларації прав людини.
Про те, як змінилася дипломатія Апостольського Престолу за понтифікату Папи Франциска, «Ватиканському Радіо» розповів професор Франсуа Мабіль, французький політолог, генеральний секретар Міжнародної федерації католицьких університетів. — Вона змінилася частково. Аналізуючи дипломатію Апостольського Престолу, бачимо, що там існують ті самі явища, що в усіх державах. Отож існує довготермінова закордонна політика і тут видно тяглість, яка здійснюється також і завдяки адміністрації, яка реалізує закордонну політику Апостольського Престолу. Але, як у кожній державі, важливою є також особистість керівника, у цьому разі — Папи Франциска. Справді, за цього понтифікату видно інший стиль присутності на міжнародній арені, а також інші теми, які цей Папа порушує. Йому йдеться насамперед про антилібералізм, боротьбу з економічним лібералізмом, нагадування, що людина перебуває у центрі економіки, подібно як вона має стояти і в центрі політики. Тобто що держава має служити особі, а не навпаки. Зовнішню політику Франциск здійснює інакшим чином. Для нього головним полем діяльності стали відкинені й те, що він називає периферіями.
Під час сьогоднішньої зустрічі з представниками дипломатичного корпусу, акредитованими при Святому Престолі, Папа у контексті спогаду Першої світової війни підкреслив: міжнародна спільнота має витягнути з неї той урок, що перемога ніколи не може означати приниження переможеного супротивника. «Миру не збудуєш через нав’язування переможеним влади переможця. То не право страху позбавляє майбутніх агресій, а сила лагідної раціональності, що побуджує до діалогу і порозуміння, аби усунути відмінності», — сказав Папа. Далі він вказав, що «мир зміцнюється тоді, коли держави можуть конкурувати між собою в кліматі рівності».
Говорячи про права людини, Франциск зауважив: на хвилі соціальних потрясінь 1968 року постали різноманітні «нові права», нерідко суперечні між собою. Це призвело до того, що «в ім’я прав людини доходить до встановлення сучасних форм ідеологічної колонізації з боку сильніших і багатих — коштом найбідніших і найслабших».
Характеризуючи сучасну ситуацію, Папа сказав: «Через 70 років ми з жалем стверджуємо, що основні права людини постійно порушується. Насамперед — право на життя, свободу і недоторканість кожної людської особи. Наші права порушують не тільки війни чи насильство». Папа вказав на сучасні форми порушення основних прав людини: убивство в лоні матері неповинних дітей, «інколи небажаних тільки тому, що вони хворі, деформовані або через егоїзм дорослих», відкидання людей старшого віку, зокрема коли вони хворі, бо їх вважають тягарем, насильство щодо жінок, торгівля людьми, яка порушує заборону будь-яких форм рабства. Як часто за таких нагод, Папа закликав до вирішення збройних конфліктів на Земній кулі, зупиняючись зокрема над ізраїльсько-палестинським конфліктом, становищем у Венесуелі та в Україні.
Зазначимо, що станом на сьогодні двосторонні стосунки зі Святим Престолом підтримують 183 держави, Суверенний Мальтійський Орден та Європейський Союз. Серед Послів — 25 жінок, між якими — Надзвичайний і Повноважний Посол України Тетяна Іжевська. При Святому Престолі акредитовані також різні міжнародні організації.
За матеріалами: Радіо Ватикану, Radio Watykańskie, КАІ Джерело: CREDO: http://credo.pro/2018/01/197706