НАУКОВО-ОСВІТНЯ ЗУСТРІЧ В РИМІ УКРАЇНСЬКИХ І ПОЛЬСЬКИХ ВЧЕНИХ В ПАПСЬКОМУ ГРИГОРІАНСЬКОМУ УНІВЕРСИТЕТІ
На запрошення польського професора факультету історії та культурної спадщини Церкви та місіології Папського Григоріанського університету Яна Мікрута відбулась науково-освітня зустріч з делегацією Інституту Східної Європи, що прибула до Риму в рамках вшанування Папи Берестейської унії Климента VIII. Професор Ян Мікрут має академічну кваліфікацію в ряді європейських університетів: Кракова, Відня, Риму, доктор богослов'я, гуманітарних наук та церковної історії, проводить декілька курсів з історико-агіографічних дисциплін, автор серії наукових видань «Католицька Церква в Радянському Союзі від Жовтневої революції до перебудови». В цьому університеті викладає багато інших професорів єзуїтів з Польщі. Зокрема Декан теологічного факультету професор Даріуш Ковальчик також з Польщі.
Під час науково-освітньої зустрічі, після презентації польською стороною своїх нових наукових церковно-архівних досліджень, голова української науково-освітньої делегації, директор Інституту Східної Європи, доктор історичних наук, професор, академік Академії Наук Вищої Школи України Віктор Ідзьо, презентував свою нову наукову працю «Українська Греко-Католицька Церква – згідно свідчень джерел російських архівів», сконцентрувавши основну увагу на розділі книги «Папа Римський Климент VIII - укладач Берестейської Унії та засновник Української Греко-Католицької Церкви», на яку надав позитивну наукову рецензію присутній на зустрічі, член української науково-освітньої делегації, доктор філософії, професор Олег Огірко.
Учасники зустрічі висловили сподівання, що науково-освітня зустріч в Папському Григоріанському Університеті українських і польських вчених, які обмінялися науковим досвідом, послужить розбудові подальшої науково-освітньої співпраці.
Між вченими відбулась жвава дискусія з проблем наукового дослідження джерел та написання праць за сукупністю вивчених українських, польських, римських та ватиканських архівів, які повинні пролити світло на розвиток загально-європейської, як світської так і церковної історії, філософії, етики та християнської культури.
Гості з України мали можливість відбути екскурсію по цьому найбільшому і найпрестижнішому з багатьох Папських університетів, який має також найбільшу бібліотеку в Римі. Університе́т (лат. Pontificia Universitas Gregoriana, Universitas Gregoriana Societatis Jesu), заснований у 1551 році Ігнатієм Лойолою і Франциском Борджа і названий на початку Scuola di grammatica, d'umanita e dottrina cristiniana («Школа граматики, гуманітарних наук і християнського вчення»); був відомий також як Collegium Romanum (Римська колегія). Григоріанський університет має факультети богослов'я, філософії, канонічного права, історії Церкви, місіології, суспільних наук. При університеті існують інститути духовного життя, психології, релігійних досліджень, а також Вища школа латинської мови і літератури. Актуальна кількість студентів, які навчаються на всіх факультетах та університетських програмах: ≈12 000.
Слід наголосити, що ця наукова зустріч українських і польських вчених відбулась за сприянням владики УГКЦ Іринея Білика, члена Капітули Папської базиліки «Санта Марія Маджоре» та участю докторанта, отця Йосафата Коваля ЧСВВ.