НОВИЙ КАМЕРЛЕНГ СВЯТОЇ РИМСЬКОЇ ЦЕРКВИ, ЯКИЙ ОГОЛОШУЄ ПРО СМЕРТЬ ПАПИ ТА ПРЕДСТАВЛЯЄ НОВООБРАНОГО ПАПУ
Папа Франциск призначив американського кардинала Кевіна Фаррелла, Префекта Дикастерії в справах мирян, сім’ї та захисту життя, Камерленгом Святої Римської Церкви.
До обов’язків Камерленга належить адмініструвати матеріальні блага Апостольської Столиці, коли Папа є відсутнім, а також під час вакантності Папського престолу. У випадку смерті Папи саме Камерленг має її підтвердити та займається організацією похорону. З настанням Sede Vacante він опечатує папські апартаменти, анульовує печатку та знищує так званий «Перстень рибалки». До обрання нового Наступника святого Петра, разом з трьома кардиналами-помічниками, які щодня обираються шляхом жеребкування, займається вирішенням поточних справ Церкви та оголошує і представляє новообраного папу з центральної лоджії собору святого Петра, після чого новобраний папа уділяє своє перше Апостольське благословення.
Від 20 грудня 2014 р. цю посаду займав кардинал Жан-Луї Торан, Президент Папської Ради з питань міжрелігійного діалогу, який 5 липня 2018 року відійшов до вічності. Віце-камерленгом є призначений того ж дня архиєпископ Джамп’єро Ґлодер, Президент Папської Церковної Академії.
Це несподівані слова, але прекрасні. Камерленг — одна з найважливіших посад у Ватикані; людина, призначена на цю посаду, не втрачає її по смерті Папи. Кардинал Фаррелл, пише DEON, у розмові з журналістами визнав, що його застало зненацька це рішення, і він висунув Папі одну умову. «Я був шокований. Був насправді заскочений зненацька, коли Святіший Отець попросив мене. Я йому відповів: “Так, я прийму твій вибір, але за умови, що ти промовлятимеш на моєму похороні”. Що я ще можу сказати? Щиро кажучи, я ніколи не думав про щось аж таке важливе. Навіть не знаю докладно, що камерленг робить; але я певен, що знайдеться хтось, хто мене просвітить і розповість мені про це».
Про лаштунки рішення, ухваленого Папою, кардинал Фаррелл говорить жартома: «Мені здається, що хтось просто сказав Святішому Отцеві: ти нарешті мусиш призначити камерленга! А він напевно відказав: Ох, а ти даси мені список усіх кардиналів? Не знаю, як там було насправді, але здогадуюся, що десь так».
Ми не знаємо, що відповів Папа на прохання кардинала Фаррелла. Умова, висунута ним, — це красивий жест, оскільки з моменту смерті Єпископа Рима саме камерленг переймає владу над Державою-містом Ватикан аж до часу обрання нового Наступника св.Петра. Під час періоду SEDE VACANTE Апостольський Престол використовує не герб Ватикану, а саме герб кардинала-камерленга. За гербовим щитом там зображені два схрещені ключі, кардинальський капелюх та розкрита парасоля. Символіка цілком очевидна: схрещені ключі — євангельський символ влади і символ самого Ватикану — перебувають під захистом цього кардинала. Кардинал Кевін Фаррел усвідомлює, що Папа Франциск із кожним роком стає щораз слабший, і то саме він муситиме, однак, оголосити Колегії кардиналів та світові факт його смерті — чого б він, однак, зовсім не хотів.
За матеріалами «CREDO”