ПРЕЗЕНТАЦІЯ В РИМІ НАУКОВОЇ ПРАЦІ «НАРИС ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ - ЗА СВІДЧЕННЯМИ ДЖЕРЕЛ РОСІЙСЬКИХ АРХІВІВ»
4 березня 2019 року в Інститутi Східної Європи, відбулось обговорення наукової праці директора Інституту Східної Європи, доктора історичних наук, професора, академіка Академії Наук Вищої Школи України Віктора Святославовича Ідзя «Нарис історії Української Греко-Католицької Церкви – за свідченнями джерел російських архівів».
Слід наголосити, що ця наукова праця вперше у 2017 році презентувалася в Італії місті Римі, завдяки сприянню владики УГКЦ Іринея Білика, дякуючи якому ІСЄ вдалося провести вшанування укладача Берестейської Унії Папи Римського Климентія VIII біля його мавзолею в Папській базиліці «Санта Марія Маджоре», який cвоїм папським благословенням у 1596 році заснував Українську Греко-Католицьку Церкву.
В обговоренні праці взяли участь співробітники ІСЄ, завідувачі відділень Кафедри українознавства ІСЄ, вчені редакційної ради та редколегії журналу «Українознавець», представники львівської громадськості.
З монографією можна ознайомитися у Львівській національній науковій бібліотеці ім. Василя Стефаника.
На завершення обговорення своїми спогадами, які статтею подаються нижче, про презентацію у 2017 році праці «Нарис історії Української Греко-Католицької Церкви – за свідченнями джерел російських архівів» в місті Римі в Папській базиліці «Санта Марія Маджоре» біля мавзолею Папи Римського Климентія VIII, укладача Берестейської Унії у 1596 році та засновника Української Греко-Католицької Церкви, поділився професор Віктор Ідзьо.
Подорож делегації Інституту Східної Європи та презентація наукової праці «Нарис історії Української Греко-Католицької Церкви – за свідченнями джерел російських архівів» в Папській базиліці «Санта Марія Маджоре» у Римі в 2017 році було здійснено завдяки запрошенню Каноніка Капітули Папської базиліки «Санта Марія Маджоре» владики УГКЦ Іринея Білика.
Делегації ІСЄ після презентації наукової праці «Нарис історії Української Греко-Католицької Церкви – за свідченнями джерел російських архівів» біля собору «Санта Марія Маджоре» у Римі в 2017 році.
Слід наголосити, що в 2016 році делегація Інституту Східної Європи разом з Каноніком Папської базиліки «Санта Марія Маджоре» владикою УГКЦ Іринеєм Біликом теж вшановували Папу Римського Климентія VIII, як укладача Берестейської унії. У 2017 році керівник делегації професор Віктор Ідзьо після Служби Божої в соборі, вже запрезентував нову працю - «Українська Греко-Католицька Церква – згідно свідчень джерел російських архівів», сконцентрувавши основну увагу на розділі книги «Папа Римський Климентій VIII - укладач Берестейської Унії та засновник УГКЦ.
Папа Римський Климентій VIII – укладач Берестейської Унії та засновник УГКЦ
«…Папа Римський Климе́нтій VIII (Іпполіто Альдобрандіні) народився 24 лютого 1536 року у Фано, біля Флоренції. Як й його батько, отримав блискучу юридичну освіту… В віці 45 років у 1580 році став священником… В 1585 році був призначений кардиналом і виконував функції папського легата в Польщі, де підтримував кандидатуру Максиміліяна Габсбурга після смерті польського короля Стефана Баторія.
Початок понтифікату - 30 січня 1592 р., інтронізація на Папу Римського Климентія VIII - 2 лютого 1592 р.
В час свого понтифікату Папа Римський Климентій VIII здійснював сумісне правління як в політичних, так і в релігійних справах. Зв'язки з Іспанією дещо слабшали, і Апостольська Столиця знову зближувалася з Францією. Заходи зроблені Папою Климентієм VIII дозволили розширити територію Папської держави.
Папа Римський Климентій VIII - укладає Берестейську Унію в 1595 році.
В 1596 році Папою Римським Климентієм VIII була укладена Берестейська унія, яка остаточно і навічно з’єднала Українську Церкву у Вселенській. 18 січня 1597 року Папа Римський Климентій VIII скерував спеціальний лист Львівському латинському архиєпископу Яну Димітру Соліковському, якому доручив опіку над новопосталою Українською Греко-Католицькою Церквою. В 1600 році Папа Римський Клементій VIII урочисто відкрив Ювілейний рік, на який прибуло майже 3 мільйони паломників.
Папа страждав від подагри, був змушений провести велику частину свого подальшого життя нерухомо в ліжку. Помер Папа у березні 1605 року. Він спочатку був похований у соборі Святого Петра, а пізніше Папа Римський Павло V (1605-1621рр.) переніс його мощі в 1646 році у мавзолей, побудований для нього в Папській базиліці «Санта Марія Маджоре».
«Папа Римський Климентій VIII, уклавши на віки Берестейську Унію та заснувавши Українську Греко-Католицьку Церкву, зробив велику справу як для української Церкви, українського народу, так і для української держави - наголосив у висновку доповіді доктор історичних наук, професор, академік Віктор Святославович Ідзьо».
Делегація ІСЄ в Папській базиліці «Санта Марія Маджоре», біля мавзолею Папи Римського Климентія VIII – укладача Берестейської Унії та засновника Української Греко-Католицької Церкви.
Презентація наукової праці директора Інститутi Східної Європи (ІСЄ) професора Віктора Ідзя «Нарис історії Української Греко-Католицької Церкви – за свідченнями джерел російських архівів» у Папській базиліці «Санта Марія Маджоре».
Подарунок наукової праці професора Віктора Ідзя «Нарис історії Української Греко-Католицької Церкви – за свідченнями джерел російських архівів» в Папській базиліці «Санта Марія Маджоре» владиці Іринею Білику.
Делегація Інституту Східної Європи біля мавзолею Папи Римського Климентія VIII - після презентації наукової праці доктора історичних наук, професора, академіка Віктора Ідзя «Нарис історії Української Греко-Католицької Церкви – за свідченнями джерел російських архівів».
На завершення вшанування Папи Римського Климента VIII, делегація ІСЄ на чолі з владикою Іринеєм Біликом заколядувала перед «Яслами Ісуса Христа», які зберігаються в крипті Папської базиліки «Санта Марія Маджоре».
(За інформацією Василя Бойчука)