Різдво у Ватикані з Папою Венедиктом XVI
В навечір’я Різдва Христового Єпископ Іриней Білик ЧСВВ, канонік Папської Базиліки Санта Марія Маджоре, відслужив Божественну Літургію в Соборі Святого Павла для групи прочан, що прибули з України в кількості 50 осіб в співслужінні в.преп.о.Дам’яна Кастрана, ЧСВВ, ігумена Гошівського монастиря ЧСВВ та преп.о.Іринея Валявки, ЧСВВ, всечесніших отців Віталія Храбатина, капелана римської міської лікарні та Андрія Майби і Ігора Гілецького з Стрийської Єпархії.
В свойому слові владика Іриней насамперед привітав всіх прочан, що прибули з України в цей Ювілейний рік Апостола Павла і зараз мають таку особливу ласку і нагоду приймати участь в Божественній Літургії в соборі Святого Павла, де знаходяться мощі цього великого Апостола Народів. Дальше Владика коротко нагадав історію покликання і служіння апостола Павла та історію життя і покликання кожної людини та закликав за словами Папи Івана Павла ІІ ставати теперішніми апостолами Євангелії серед своїх ровесників і молитися за кращу долю нашого народу та України.
На завершення Владика Іриней уділив своє Архієрейське благословення та привітав всіх з наступаючим Різдвом Христовим та Новим роком. Всі присутні мали можливість приступити до Св.Сповіді та Св.Причастя, помолитися на гробі Ап.Павла та пройти через Святі двері, відкриті Папою Венедиктом XVI на початку проголошення Святого Року Ап.Павла.
А опівночі Ватиканська базиліка св. апостола Петра була по вінця заповнена вірними, які з’їхались з усього світу, щоб разом із Папою Венедиктом XVI відсвяткувати містерію Христового Різдва – таїнства Божого Світла, що просвічує темряву, Слова, що стало Тілом, Хліба спасіння, що зійшов з небес.
Різдвяну Літургію очолив Святіший Отець Венедикт XVI разом з тридцяткою кардиналів у співслужінні з сотнею єпископів та сотнями священиків, монахів, монахинь, членами дипломатичного корпусу і тисячами віруючих.
У співслужінні взяли участь від УГКЦ численні свяшеники, монахи і монахині та вірні разом з єпископом Іринеєм Біликом, ЧСВВ, каноніком Папської Базиліки Санта Марія Маджоре в Римі.
У свойому слові Вселенський Архієрей Венедикт XVI зокрема сказав:«Божа благодать з'явилася спасенна всім людям» (Тит. 2,11). Дорогі брати й сестри, цими словами апостола Павла відновляю радісну вістку Христового Різдва: так, сьогодні «з’явилася всім людям благодать Бога, нашого Спасителя!» З’явилася. Саме це святкує сьогодні Церква. Божа благодать, багата добротою та лагідністю, вже більше не схована, а «з’явилася», виявилася у тілі, показала своє обличчя. Де? У Вифлиємі. Коли? За правління Кесаря Августа, під час першого перепису населення, про який згадує також євангелист Лука. І хто ж є її об’явителем? Новонароджений, Син Діви Марії. У Ньому об’явилася благодать Бога, Спасителя нашого. Саме тому це Дитя зветься Jehoshua – Ісус, що означає «Бог спасає».
З’явилася Божа благодать: ось чому Різдво є святом Світла. Не повного світла, яке огортає кожну річ у розпалі дня, але проблиску, який запалюється серед ночі і поширюється з однієї точки всесвіту: з Вифлиємської яскині, де «побачило світло» Божественне Дитя. У дійсності, Сам Він є тим Світлом, що поширюється, як це добре представляють численні зображення Різдва. Він є Світлом, яке, з’являючись, розвіює туман, розсіває пітьму і дозволяє нам зрозуміти значення та цінність нашого життя та історії. Кожен вертеп є простим і красномовним запрошенням відкрити серце та розум на таємницю життя. Він є зустріччю з невмирущим Життям, Яке стало смертним у містичному дійстві Різдва; у сцені, яку можемо споглядати також і тут, на цій площі, як також у численних церквах та каплицях всього світу, і в кожному домі, де поклоняються імені Ісуса.
Божа благодать з’явилася всім людям. Так, Ісус, обличчя Бога, Який спасає, не показався лише небагатьом, лише декільком, але усім. Це правда, у скромній простій оселі у Вифлиємі Його зустріли небагато людей, але Він прийшов до всіх: юдеїв і язичників, багатих і вбогих, близьких і далеких, віруючих і невіруючих… до всіх. Надприродна благодать, з Божого благовоління, призначена кожному сотворінню. Але необхідно, щоб людська істота прийняла її, промовила своє «так», як Марія, для того, щоб серце прояснилось променем цього Божественного Світла. Воплочене Слово тієї ночі, прийняли Марія та Йосиф, які чекали на нього з любов’ю та пастухи, які чували коло своїх отар (пор. Лк 2,1-20). Отже, маленька спільнота зібралася адорувати Дитя Ісуса; маленька спільнота, яка представляє Церкву і всіх людей доброї волі. Також і сьогодні ті, хто на Нього чекає і хто Його шукає, зустрічаються з Богом, Який задля любові став нашим братом; усі ті, які мають серце, звернене до Нього, прагнуть пізнати Його обличчя і причиняються до приходу Його Царства. Сам Ісус у своїй проповіді скаже: це – убогі духом, засмучені, тихі, спрагнені справедливості, милосердні, чисті серцем, миротворці, переслідувані задля справедливості (пор. Мт 5,3-10). Вони пізнають в Ісусі обличчя Бога і відходять, як вифлиємські пастухи з серцем, оновленим радістю Його любові.
Брати й сестри, що слухаєте мене, всім людям призначена вістка надії, яка становить осередок Різдвяного послання. Ісус народився для всіх і, як у Вифлиємі, Марія піднесла Його пастухам, сьогодні Церква представляє Його всьому людству, щоб кожна людина, кожна обставина людського життя могла досвідчити силу спасенної благодаті Божої, лише вона може перемінити зло в добро, лише вона може змінити людське серце і вчинити його «оазою» миру. Нехай відчують силу спасенної Божої благодаті численні народи, які ще досі живуть у темряві й у тіні смерті (пор. Лк 1,79).
Нехай Божественне Вифлиємське Світло пошириться у Святій Землі, де здається, для ізраїльтян та палестинців знову затемнюється горизонт; нехай пошириться у Лівані, в Іраку і всюди на Близькому Сході. Нехай принесуть плоди зусилля тих, які не миряться зі злобною логікою протистояння та насильства і віддають перевагу шляхові діалогу й переговорів, щоб розв’язати напруження в окремих країнах та знайти справедливі та тривкі вирішення конфліктів, які завдають страждань цьому регіону. Цього Світла, яке перетворює і відновлює, прагнуть мешканці Зімбабве у Африці, протягом довгого часу затиснуті в лещатах політичної та суспільної кризи, яка, на жаль, продовжує ускладнюватись, як також чоловіки та жінки Демократичної Республіки Конго, особливо у страждальному регіоні Ківу, Дарфуру, Судану і Сомалі, нескінченні страждання яких є трагічним наслідком відсутності стабільності та миру. Цього Світла, насамперед, очікують діти цих країн і всіх держав, що переживають труднощі, щоб була відновлена надія на їхнє прийдешнє.
Усюди, де пригнічуються гідність і права людської особи, де егоїзми окремої особи чи групи переважають над спільним благом; де існує загроза звикнути до братовбивчої ненависті і експлуатації людини людиною, де внутрішні протистояння розділяють групи та народності і руйнують співжиття, де далі вражає тероризм, де не вистачає найнеобхіднішого для того, щоб вижити, де з побоюванням дивляться у майбутнє, яке стає щораз більш непевним, також і в країнах, що втішаються добробутом: нехай засіяє там Світло Різдва і заохотить всіх до особистого вкладу в дусі справжньої солідарності. Якщо кожен думатиме лише про власні інтереси, світ неодмінно прямуватиме до руїни.
Дорогі брати й сестри, сьогодні у цьому нашому світі, з його можливостями та слабостями, його прогресом та кризами, його сподіваннями та тривогами «з’явилася благодать Бога Спасителя» (пор. Тит 2,11). Сьогодні ясніє світло Ісуса Христа, Сина Всевишнього і Сина Діви Марії: «Бога від Бога, Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного. Він задля нас людей і нашого ради спасіння зійшов із небес». У сьогоднішній день, у кожному куточку землі, поклоняємося Йому, повитому пелюшками і покладеному в убогих яслах. Поклоняємося йому в тиші, в той час, коли Він, ще Дитя, здається, що говорить нам: Не бійтеся, «Я є Бог, і немає інших» (Іс 45,22). Прийдіть до мене, чоловіки та жінки, народи і нації, прийдіть до мене, не бійтеся: я прийшов, щоб принести Вам любов Отця, показати вам дорогу миру.
Отож, ідімо, браття! Поспішімо, як пастухи вифлиємської ночі. Бог вийшов нам назустріч і об’явив Своє обличчя, багате благодаттю та милосердям. Нехай Його прихід не буде для нас надаремним! Шукаймо Христа, дозвольмо, щоб нас привабило Його світло, яке розсіює з людського серця смуток і страх; з довір’ям наближаймося до Нього; покірно схилімося, щоб Йому поклонитись. Щасливого Різдва для усіх! (переклад Української редакції Радіо Ватикану)»
В сам день Різдва, опівдні за римським часом, з центрального балкону Ватиканської базиліки святого апостола Петра Вселенський Архієрей Венедикт XVI виголосив Різдвяне звернення до вірних та всіх людей доброї волі й привітав народи світу 64-ма мовами, серед яких також і українською, слова якого радісно сприйняли численні українці, присутні на площі святого Петра: «Веселих Свят! З Різдвом Христовим і Новим Роком!»
Своє Різдвяне звернення Святіший Отець розпочав словами з послання святого апостола Павла до Тита: «благодать Бога, нашого Спасителя, з’явилася всім людям» (Тит 2,11). «Саме цю подію сьогодні святкує Церква, - сказав Папа. - Об’явилась Божа благодать, тому Різдво є святом Світла». Ісус є Світлом, Яке розсіває пітьму і дозволяє зрозуміти значення і цінність нашого існування та історії. Христос, обличчя Бога, що спасає, не з’явився тільки небагатьом, але прийшов на світ для усіх, наголосив Святіший Отець. Він підкреслив, що і сьогодні є люди, які Його чекають і шукають, які бажають пізнати Боже обличчя і спричинитись до приходу Його Царства. Папа окремо згадав болючі ситуації сучасного світу, де ще панує темрява і тінь смерті, серед яких Святу Землю, Ліван, Ірак, Близький Схід, Зімбабве, Конго, Судан та інші африканські регіони, де немає миру та стабільності і постійно страждає мирне населення, зокрема діти, благаючи в Господа, щоб всі вони могли зазнати спасенної Божої благодаті та Божественного Світла, щоб над усім світом засяяло світло Різдва.
«Поспішімо, як пастухи вифлиємської ночі, - сказав на закінчення Папа. – Бог вийшов нам назустріч і об’явив Своє обличчя, багате благодаттю та милосердям. Нехай Його прихід не буде для нас надаремним! Шукаймо Христа, дозвольмо, щоб нас привабило Його Світло, яке розсіює з людського серця смуток і страх; з довір’ям наближаймося до Нього; покірно схилімося, щоб Йому поклонитись. Щасливого Різдва для усіх!».
На закінчення Святіший Отець уділив урочисте традиційне благословення “Urbi et Orbi”, що в перекладі означає «Містові, тобто Риму, і всьому світові». Коло 90-ти телеканалів у шістдесятці країн світу та понад 1100 радіостанцій в усьому світі рознесли благословення Папи по всій земній кулі.
В цей час на площі св.Петра були присутні також віруючі з України разом зі своїми священиками і преосвященим Іринеєм Біликом, ЧСВВ, каноніком Папської Базиліки Санта Марія Маджоре. Тут кореспондент Ватиканського радіо попросив Владику Білика поділитися враженнями про слово Святішого Отця з нагоди Різдва Г.Н.І.Х.
Подаємо відеозапис “Urbi et Orbi”і запис думок єпископа Іринея на слова Святішогого Отця з нагоди Різдва Г.Н.І.Х.