ДО 75-ЛІТТЯ УКРАЇНСЬКОЇ СЕКЦІЇ ВАТИКАНСЬКОГО РАДІО
о. Прокопій Лотоцький, ЧСВВ
Українська Секція Радіо Ватикану
Український відділ Радіо Ватикану
Перш, ніж говорити про історичний шлях нашого відділу, коротенько згадаю, що Радіо Ватикан було засноване за бажанням Папи Пія XI в той час, коли у світі існувало тільки декілька діючих радіопередавач. 1929 року Папа Пій XI покликав великого фізика Ґульєльмо Марконі (винахідника бездротового телеграфу та ініціатора техніки радіотелеграфного зв'язку) і доручив йому спорудити радіостанцію для Ватикану. Марконі приймає завдання з однією умовою - якщо не отримає жодної винагороди за свою роботу. Благородний жест, можливо, малозрозумілий для багатьох!
І ось, 12 лютого 1931 року, настає очікувана хвилина - урочисто відкривається Радіо Ватикан і голоси Папи та творців радіостанції досягають найвіддаленіших закутин планети. Спочатку Радіо Ватикан промовляло латинською та італійською мовами, у 1939 році - вже п'ятьма, через рік - десятьма, а сьогодні тут звучить майже сорок мов, налічує воно понад 300 працівників майже 50-ти національностей.
Український голос вплетений у розмаїття мов, з якого складається Радіо Ватикан, вже здавна, а точніше - вже понад 60. Серед майже сорока мовних відділів, а деякі з них "багатомовні", як наприклад, індійська редакція, ми належимо до небагатьох "ветеранів", адже Ватиканське Радіо було засноване 1931 року, а 1939 вже вийшла в ефір перша українська передача.
Понад 60-річна діяльність українського відділу Радіо Ватикану - це служіння Українській католицькій Церкві - невід'ємній частці Вселенської католицької Церкви та рідному народові.
Властиво, 14-го грудня 2006 pоку, мине вже понад 60 років, відколи наше Радіо Ватикан розпочало свої трансляції українською мовою, створивши власну українську редакцію. В ці роки вірні греко-католики України, як і теж діаспори, не залишалися без підтримки Апостольської столиці та були постійно інформовані про християнське життя та життя Католицької Церкви у цілому світі. Вселенські Архиєреї сприяли в тому, щоб дуже швидко, тобто тільки 8 років після заснування Ватиканського Радіо, українська редакція вже розпочала транслювати передачі на Україну.
Значення Радіо Ватикану для українців усього світу дуже велике, про що говорять тисячі листів, які ми отримуємо в редакції за останні 12 років. Люди пишуть зі Східної України, Західної Європи, а навіть з далекого Сибіру і всі відзначають, що пересилання не тільки інформують їх про діяльність Вселенського Архиєрея, життя нашої Української Греко-Католицької Церкви та про духовне життя християн, але й вчать вести здоровий, християнській спосіб життя, надають моральну допомогу у скрутні часи. Про це свідчить сам світогляд і християнські переконання католиків України, які значною мірою були сформовані під впливом власне тих пересилань передач українською мовою з Радіо Ватикану.
Горезвісний вересень 1939 року... Так зване "возз'єднання і визволення" західноукраїнських земель стає початком хресної дороги нашої Церкви, яку тоді очолював митрополит Андрій Шептицький. Він добре бачить наступ войовничого атеїзму, розуміє небезпеку повної ізоляції від решти католицького світу, а насамперед, від центру католицтва - Ватикану. До Папи Пія XII він висилає посланця, який, долаючи труднощі й небезпеки закритих кордонів, приносить до Риму тривожні новини та переказує багато прохань. А однією з найбільших просьб була можливість розпочати передачі українською мовою - єдиний спосіб зберегти зв'язок з Апостольським Престолом, а, отже, й католицьку віру. Папа дає негайне розпорядження організувати такі передачі.
Загальне керівництво Ватиканським Радіо вже тоді було доручене Отцям Єзуїтам, які, в свою чергу, доручили керівництвом українським відділом ченцям Василіанського Чину. Першим керівником призначено Отця Михайла Ваврика, ЧСВВ (Чин Святого Василія Великого), а першим диктором був тодішній студент богословії, пізніший Владика Крижівської єпархії в Югославії, Гавриїл Букатко (тепер уже покійний), а потім і сам Отець Ваврик.
В той час, коли в Україні єпископи, священики, чимало вчених, письменників, поетів, митців зазнали переслідувань, а то й смерті, коли безупинно велась антирелігійна пропаганда і боротьба проти Церкви, сини українського народу промовляли на хвилях Ватиканського Радіо до свого зболілого народу. І на довгі, занадто довгі десятиріччя, залишалось для мільйонів людей єдиною дошкою духовного порятунку.
Тематика українських передач невід'ємна від того, чим є Радіо Ватикан, а це -Радіо Папи. Отже, наші передачі - це програми насамперед релігійного змісту, а потім інформаційного й культурного - мозаїка інформацій про діяльність та повчання Папи й Апостольської Столиці, про життя католицької Церкви у світі, передачі про події українського католицького життя, а крім того значне місце займають передачі релігійно-освітнього змісту: катехитичні, апологетичні, пояснення Святого Письма, віровчення, церковних традицій, питань віри й моралі, тощо. Очевидно, що напередодні візиту Папи в Україну чільне місце займали передачі, присвячені саме духовному приготуванню до цих відвідин. Тема відвідин Святішого Отця: "Христос - дорога, правда і життя" і ми старались її розглянути в усій багатогранності як релігійного, так і суспільного життя. Зміст передач тісно пов'язаний з пасторальними вимогами Церкви в Україні.
Говорячи про діяльність української редакції Радіо Ватикану, згадаємо також і незмірну цінність відправ Служби Божої, які, як добре знаємо, для сотень тисяч віруючих були єдиною можливістю взяти участь у богослуженні.
А до 100-річчя Хрищення Русі-України випущено фонокасети з проповідями та промовами Папи українською мовою та записи урочистих святкувань у Римі. До 5 річниці смерті Блаженнішого кардинала Йосифа Сліпого випущено касетку з рідкісними записами його голосу.
Як ви бачили, тематика наших теперішніх передач досить різноманітна і гнучка. Ми стараємось відповісти найпекучішим потребам духовного життя сучасної України. Єдине, що нас обмежує - це короткий ефірний час.
Український відділ пройшов шляхом повільного розвитку - з однієї півгодинної передачі на тиждень поступово українські програми почали передаватись щоденно, а Святі Літургії - щонеділі та в більші свята. Спочатку керівники самі були і редакторами, і дикторами, а із збільшенням ефірного часу зростала й кількість співробітників.
Керівників українського відділу призначав Василіанський Чин і ними були наступні Отці Василіани: Михайло Ваврик, Микола Когут, Ісидор Патрило, (попередній Протоархимандрит Василіанського Чину), о. Володимир Ковалик, о. Мелетій Войнар, о. Атанасій Великий, о. Родіон Головацький, о. Климентій Корчаґін, о. Августин Тенета, а від червня 2005 року редакцію очолює о. Прокопій Лотоцький, ЧСВВ.
Українська редакція вже від початків свого існування почала інформувати українську пресу в діаспорі про найважливіші події церковного життя. Це співробітництво триває й досі, а після виходу з підпілля української греко-католицької український відділ Радіо Ватикану був прийняв на себе новий апосотолят - у тісній співпраці із Сестрами Служебницями в Римі діяльно допоміг у пересилці коло 90.000 релігійних книжок на майже 25.000 адрес з України.
Наш найбільший скарб - це листи з України, яких без перебільшення, отримано сотні тисяч. Вони дають хвилююче свідчення того, що зерно, яке понад 60 років засівалось у невидиму ниву ефіру, не пропало, але, потрапивши на родючий грунт людських душ, принесло духовні плоди. Десятками років передачі Радіо Ватикану були отими, чи не єдиними, крихтами духовного хліба, які підтримували полум'я віри, хоч, як відомо, слухання Радіо Ватикану було пов'язане із реальною загрозою переслідувань.
Ось уже понад 60 років з Ватикану звучить українська мова. І ми, теперішні працівники, перейнявши спадщину наших попередників, дякуємо Богові, що маємо можливість докладати й нашу, невеличку цеглинку, у поширення Божого Слова, в євангелізацію народів, яку Христос доручив своїй Церкві, дякуємо Господеві за можливість служити українській католицькій Церкві і рідному народові на хвилях Радіо Ватикану - Радіо Папи.
Слухачі Радіо Ватикану звичайно уявляють, що всі редактори та диктори - це священики й монахині. Але воно не так: із понад 300 працівників Радіо Ватикану, тільки 60-ка священиків і чернечих осіб, а решта - це миряни. В українському відділі тепер трудяться 5 працівників - 1 священик, о. Прокопій Лотоцький, ЧСВВ, сестра Лідія, Служебниця Непорочної Діви Марії, отець-диякон Тимотей Коцур, отець-диякон Теодозій Грень та допомагає панна Татіяна Шуфлин, яка працює у Радіо Ватикані понад 40 років, як редактор, диктор та диригент хорів.
Це штатні працівники, а крім того стараємось мати якомога більше позаштатних співробітників. Серед заслужених співробітників треба назвати покійного Блаженнішого кардинала Мирослава Івана Любачівського, який не тільки часто проповідував та відправляв Служби Божі, але й 25 років тому назад "позичав" свій голос на наші позивні. Не можна не згадати Владику Мирослава Марусина, Секретаря Східної Конґреґації, Владику Софрона Мудрого з Івано-Франківська, колишнього ректора Колегії Святого Йосафата, Владику Юрія Джуджара, екзарха у Сербії та Чорногорії та багатьох інших Владик і священиків, теперішнього ректора Української Колегії Святого Йосафата, о. Генезія Віомара, ЧСВВ. Колись не можна було навіть і мріяти про те, щоб отримувати релігійні новини з України, а тепер наші позаштатні українські кореспонденти з великою самовідданістю інформують нас про основні події релігійного життя в Україні.
Хочу ще додати, що, крім нас, у Радіо Ватикані працює ще одна українка, Сестра Служебниця Дениса, яка є секретаркою в Генеральній дирекції та відділі міжнародних стосунків.
Радіо Ватикан відзначається деякою особливістю - у мовних відділах ми не маємо таких посад як режисер, помічник режисера, тощо, також небагато виключно дикторів. Радіопередачі - це початкова творча думка, пошуки бібліографії, звукових матеріалів, переклади, написання текстів, звукозапис, одне слово, від першої хвилини аж до кінцевого результату, - готуються самими таки редакторами. Отже, це вимагає серйозної підготовки, досвіду, гнучкості, постійних пошуків і... великого ентузіазму та любові і до Церкви, і до своєї щоденної, нелегкої, але такої цікавої й захоплюючої роботи.
Наша київська адреса:
01 054 Київ 54
Поштова скринька 20,
Радіо Ватикан
А наша ватиканська адреса:
Radio Vaticana (Sezione Ucraina)
Ріаzzа Ріа, 3
00193 Roma, Іtaliа
Tеl. (06) - 6988 - 4807
Fах (06) - 6988 - 4565
Е-Маіl: uкr@vatiradіо.vа
Наші передачі протягом 24 годин можна послухати також і в інтернеті www.vaticanradio.org
Щонеділі та у більші церковні свята ви можете брати участь у Святій Літургії в українському обряді, яка передається на коротких хвилях тридцяти одного та двадцяти п’яти метрів в частотах 9850 та 11740 кілогерців та на середній хвилі 1611 кілогерців.
Пригадуємо також, що до весни наші щоденні вечірні передачі виходять в ефір о 19:40 київського часу на коротких хвилях тридцяти одного і сорока одного метрів у частотах 9585 і 7360 кілогерців та на середніх хвилях 1260 та 1611 кілогерців, та о 6-ій годині ранку київського часу на коротких хвилях сорока одного та сорока дев'яти метрів в частотах 7335 і 6285 кілогерців та на середній хвилі 1260 кілогерців.
У неділю можна почути репортаж про недільну молитву «Ангел Господній» з Папою Венедиктом 16-им і передачу, присвячену xристиянському життю сучасної молоді.
У понеділок перша частина передачі присвячена роздумам про суть християнського життя, а також розповідаємо про різні події церковного життя, як в Україні, так і у світі.
У вівторок, крім рубрики "Вірити разом з дітьми - християнські засади виховання дітей", передаємо різні актуальні інтерв’ю, відповідаємо на питання радіослухачів.
У середу мова йде про зміст щотижневої загальної зустрічі Папи Венедикта 16-го з прочанами і, в загальному, звертаємо увагу на вчення Святішого Отця, на його значення для сучасного світу.
У четвер наша передача зосереджена на таїнстві Пресвятої Євхаристії, а друга рубрика - це "Наша мати Церква - Основні поняття християнської релігії".
У п'ятницю виходить в ефір передача «Християнський погляд на сім’ю», Друга частина передачі присвячена хворим та страждаючим, а її назва: "Страждання з Христом - це джерело душевного миру".
Суботня передача, за довголітньою традицією, присвячена дітям та молоді. Це катехитичні повчання, побожні оповідання для дітей, розповіді про життя молоді в Україні та світі, духовна музика у виконанні дитячих хорів.
Кожного дня наші передачі включають також і новини з церковного життя у світі та в Україні.
Українські передачі можна слухати також через мережу Інтернет або із супутника.
А для слухачів з інших країн світу:
Sezione ucraina
Radio Vaticana
00120 Citt? dеl Vaticano
КЕРІВНИК УКРАЇНСЬКОЇ РЕДАКЦІЇ РАДІО ВАТИКАН о. ПРОКОПІЙ ЛОТОЦЬКИЙ: «ЗМІ МАЮТЬ НЕ ТІЛЬКИ ІНФОРМУВАТИ, АЛЕ Й ФОРМУВАТИ СЛУХАЧА»
РИМ, 6 листопада. (Ірина Кащей – Укрінформ). За кілька днів у Києві розпочнеться Міжнародний медіафорум «Україна на інформаційній карті світу», організований Державним комітетом телебачення та радіомовлення України. Незадовго до початку власний кореспондент Укрінформу в Римі побесідував з одним з учасників заходу, керівником української редакції Радіо Ватикану отцем Прокопієм Лотоцьким.
Яке місце займає український відділ Радіо Ватикану в інформаційному просторі світу та України?
Власне Радіо Ватикану було засноване за бажанням Папи Пія XI. 1929 року він покликав великого фізика Гульєльмо Марконі, винахідника бездротового телеграфу та ініціатора техніки радіотелеграфного зв’язку, і доручив йому спорудити радіостанцію для Ватикану. За два роки – а саме 12 лютого 1931 року - голос Папи Римського та творців радіостанції почув світ. Слід сказати, що українська мова віщання була однією з перших п’ятьох: уперше українське слово пролунало в ефірі Радіо Ватикану ще у 1939 році. Нині на наших хвилях звучить майже 40 мов світу, на Радіо Ватикану сьогодні працюють понад 300 осіб, причому священики та монахині складають лише 20% співробітників, решта – миряни.
Діяльність української редакції Радіо Ватикан слід розглядати як служіння Україні та Українській католицькій Церкві. Ми щодня отримуємо тисячі листів від українців з усіх куточків світу, люди дякують за моральну підтримку. Українська редакція орієнтується на те, щоб якомога більше сказати слухачу, донести ту інформацію, яку не завжди подають комерційні ЗМІ. Певною мірою не тільки інформувати, але й формувати слухача. Наші програми – насамперед релігійного змісту, а потім вже – інформаційного та культурного. Це відомості про діяльність та повчання Папи, новини Апостольської столиці, інформація про Католицьку церкву у світі та події українського католицького життя. За допомогою наших програм ми намагаємось відповідати найпекучішим потребам духовного життя католиків України.
Як би Ви охарактеризували український інформаційний простір? Ваші очікування від медіафоруму?