ЄПИСКОП ІРИНЕЙ МОЛИВСЯ З ПАПОЮ ФРАНЦИСКОМ ПІД ЧАС ЦЬОГОРІЧНОГО «СНІГОПАДУ» В ПАПСЬКІЙ БАЗИЛІЦІ САНТА МАРІЯ МАДЖОРЕ
Протягом свого понтифікату Папа Франциск понад сотню разів відвідував велику базиліку Пресвятої Марії в Римі, але вперше взяв участь у відзначенні престольного свята в річницю її посвячення.
Снігопад в розпал літа. В ніч з 4 на 5 серпня 358 року Пресвята Богородиця з'явилася уві сні знатному патрицію на ім'я Джованні і попросила його побудувати храм на тому місці, де він знайде свіжий сніг. І справді, наступного дня на римському пагорбі Есквілін сталося чудо: місцевість вкрила біла снігова ковдра. Сьогодні тут стоїть базиліка Santa Maria Maggiore, найстаріша Марійська святиня на Заході.
Папа Франциск з перших днів свого понтифікату виражає глибокий зв'язок з базилікою, приїжджаючи туди на молитву перед і після кожної Апостольської подорожі. Ба більше, він висловив намір зробити її місцем свого остаточного спочинку. А в понеділок, 5 серпня 2024, він уперше взяв участь у святкуваннях з нагоди свята на честь посвячення цієї базиліки, прибувши на молитву вечірні, яку очолив архиєпископ-коад'ютор базиліки Роландас Макріцкас.
https://www.rainews.it/tgr/lazio/video/2024/08/ma-davvero-lo-stadio-della-roma-si-fara-entro-il-2027--87540358-dd05-4f84-9368-8f5d4a3e28c7.html
Урочистості цього року розпочалися напередодні, 4 серпня, святковою вечірнею, на початку якої всі священнослужителі процесійно з запаленими свячками в Павлінській каплиці вклонилися і вшанували саму ікону Богородиці «SALUS POPULI ROMANI». А вранці, наступного дня в сам день свята, о 10.00 римського часу, урочисту Божественну Літургію очолив Архіпресвітер Базиліки кардинал Станіслав Рилко. В святковій Божественній Літургії від УГКЦ прийняв участь єпископ Іриней Білик, член Капітули цієї Базиліки.
Богослужіння возвеличували своїм співом професійні чоловічі та жіночі хори, духовий оркестр та великий орган цієї Базиліки. Після заходу сонця перед храмом традиційно проводиться концерт, кульмінаційним моментом якого є пускання штучного снігу.
Проповідуючи під час богослужіння Святіший Отець виокремив два знаки, що його супроводжують: відтворення снігопаду та вшанування ікони Пресвятої Богородиці Salus populi romani.
«Чи це просто фольклор, а чи має символічне значення?» – запитав проповідник, вказуючи на звичай відтворювати снігопад, який у храмі символізують білі пелюстки, що спадають з-під покрівлі, а перед храмом його відтворюють за допомого спеціальних устаткувань. За його словами, все залежить «від сенсу, якого надаємо ми». В цьому контексті Святіший Отець навів слова з Книги Сираха: «Мов птахів, що злітають, він сніг розсипає… око дивується на красу його блискучу, серце чудується, як він спадає».
«Тут мудрець підкреслює подвійне почуття, яке природне явище викликає в людській душі: захоплення і здивування. Бачачи, як падає сніг, "око дивується", а "серце чудується". І це дає нам орієнтир у тлумаченні знаку снігопаду: його можна розуміти як символ благодаті, тобто дійсності, яка поєднує в собі красу і безкорисливість. Це те, чого не можна заслужити, а тим більше купити, це можна лише отримати як дар, і як такий, він також є абсолютно непередбачуваним, саме як снігопад у Римі посеред літа», – зазначив Папа.
В цьому світлі Наступник святого Петра перевів погляд на другий знак – стародавню ікону Богородиці, в якій «благодать повністю набирає своєї християнської форми в образі Пречистої Діви з Дитятком». У ній благодать «являється у своїй конкретності», бо на іконі бачимо лише те, що суттєве: Жінку та Сина. «Жінка повна благодаті, зачата без гріха, непорочна, мов сніг, який щойно випав. Бог глянув на Неї з подивом та зачудуванням – Бог також чудується – і обрав Її за Матір, бо Вона – донька Його Сина: народжена в Ньому перед віками, Вона стала Його Матір'ю в повноті часу. Дитя тримає в лівій руці Священну Книгу, а правою благословляє; і першою благословенною є Вона, Мати, Благословенна між усіма жінками. Її темний покров дозволяє виділити золоту ризу Сина: в Ньому одному перебуває вся повнота божественності; Вона, з відкритим обличчям, віддзеркалює Його славу», – мовив проповідник, додаючи, що вірний Божий люд приходить, щоб просити благословення у Пресвятої Божої Матері, бо «Вона – посередниця благодаті, яка випливає завжди і тільки від Ісуса Христа діянням Святого Духа».
«Особливо в наступному Святому Році Ювілею, – сказав Папа, – до цієї базиліки прибуватиме багато паломників, щоб просити у Пресвятої Матері благословення. Сьогодні ми зібралися тут, як своєрідний авангард, і призиваємо Її заступництво для нашого міста Риму і для всього світу, особливо про мир: мир, який є справжнім і тривалим лише тоді, коли він починається з розкаяних і прощених сердець; прощення творить мир, бо є благородним наставленням Бога: прощати; мир, який походить із Христового хреста, з Його Крові, яку Він отримав від Марії і пролив на відпущення гріхів».