Ювілей 280-ліття коронування ікони Жировицько Пресвятої Богородиціі та Ювілей 40-річчя заснування української парафії в Римі
Урочисте богослуження, в якому взяв участь кардинал Аґостіно Валліні, Вікарій Святішого Отця для Римської дієцезії, очолив владика Діонісій Ляхович, ЧСВВ, Апостольський візитатор для українців греко-католиків Італії та Іспанії, у співслужінні з владикою Василем Семенюком, Єпархом Тернопільсько-Зборівським УГКЦ та владикою Іринеєм Біликом, ЧСВВ, Каноніком Папської базиліки Santa Maria Maggiore в Римі. Зважаючи на те, що ці святкування співпали з відзначенням 280-ї річниці коронації папськими коронами чудотворної ікони Жировицької Матері Божої, якій також посвячена українська парафія в Римі, на святкування прибув архимандрит Сяргей Гаєк, Апостольський візитатор білоруських греко-католиків. Разом з ієрархами молилися численні священики двох обрядів, сестри-монахині з різних Згромаджень та представники українських громадських організацій. Своїм професійним співом богослуження прикрасив парафіяльний хор, виконуючи літургійні частини навпереміну італійською та українською мовами.
«Для мене, як Вікарія Святішого Отця для Римської дієцезії, є дуже зворушливим моментом сьогодні брати участь у цій Божественній Літургії і почуватися у глибокій єдності з вашою Церквою», – сказав на початку проповіді кардинал Валліні. Вже сорок років у Римі існує українська парафія візантійського обряду, яка, за словами проповідника, допомагає зрозуміти, наскільки цінною в італійському суспільстві є присутність українців. Він висловив вдячність за працю і підтримку, звертаючись, зокрема, до матерів, які залишили батьківщину, щоб подбати про кращі умови для своїх дітей. Коментуючи прочитаний уривок з послання святого Павла, архиєпископ наголосив на значенні того, що означає «бути новим створінням у Христі». Дверима спасіння є Хрищення, що є великим даром. Але життя віри – це завжди зустріч між Божою благодаттю та свободою людини. А тому треба дбати про розвиток та збереження цього дару. «Не вистачить бути охрищеними, треба жити цим Хрищенням, виявляючи сильну віру», – звернув увагу проповідник. У світлі євангельської притчі про багача та убогого Лазаря він пояснив, що виявом цієї віри є діла милосердя.
Кардинал Валліні висловив вдячність вірним за те, що вони беруть активну участь у недільних богослуженнях, інколи прибуваючи здалека. Він пригадав, що українська громада – це єдина неіталійська громада в Римі, яка має повноцінну, канонічно створену парафію. «Це вчиняє вас повноправними римлянами, і ви також повинні почуватися благовісниками віри у Римі», – побажав українській громаді представник Святішого Отця
Довідка. Коронація Жировицької ікони Богородиці коронами від Папи Венедикта ХІІІ відбулася 19 вересня 1730 року, у василіянській церкві в білоруському селі Жировицях. Це була копія на полотні ікони-фрески з церкви св. Сергія і Вакха. Тепер вона вшановується у Слонімі, Гродненської області в Білорусі. Українська греко-католицька парафія святих Сергія і Вакха та Ікони Жировицької Богоматері у місті Римі створена 8 вересня 1970 року. Підпорядкована Римській дієцезії, це єдина з-поміж понад 120 українських громад в Італії, яка має канонічний статус парафії.
На святі була присутня велика кількість парафіян, представників української громади Риму, тому цей день став справжнім відображенням єдності і віри українського народу. Не можливо було не помітити радість в очах чоловіків, жінок та дітей, яки мали змогу помолитися разом перед ликом Чудотворної образу Жировицької Пресвятої Богородиці, яку було знайдено під штукатуркою у 1718 році під час ремонтних робіт у ризниці. У 1730 році Папа Бенедикт ХІІІ вкоронував ікону. А вже у 1780 за дорученням Папи Клемента ХІ вона була вирізана з муру і поміщена в церкві за престолом. Цей образ (для римлян: Madonna del Pascolo) є збільшеною копією ікони, вшанування якої зародилося у білоруському селі Жировиці.
Найдивовижніший і певною мірою банальний елемент свята: українські діти в національному українському вбранні, які розмовляли між собою італійською. Про що це нам говорить? Відповідь проста: ми, українці, маємо надзвичайну здібність до інтеграції, але ніколи не втрачаємо власну національну ідентичність.