ВШАНУВАННЯ ПРП. КИРИЛА, УЧИТЕЛЯ СЛОВ'ЯНСЬКОГО В ПАПСЬКІЙ БАЗИЛІЦІ SANTA MARIA MAGGIORE
В неділю 27 лютого цього року, яка називається ще й м?ясопусною, також день пам’яті преподобного Кирила. В Папській Базиліці Santa Maria Maggiore єпископ Іриней Білик очолив Архієрейську Літургію та в своєму слові привітав усіх присутніх з цією благословенною нагодою зібратися на цю спільну Духовну Трапезу в цій найбільшій духовній історичній святині в честь Пресвятої Богородиці. Особливістю цієї молитовної зустрічі було те, що кожний присутній мав можливість доторкнутися до мощів святого Кирила, які цієї неділі перебували в Базиліці.
У своєму слові владика Іриней наголосив на великій місії святих Кирила і Методія для слов’янських народів. В цій Базиліці в 9-му столітті вперше прозвучала Божественна Літургія на слов’янській мові. Тоді Папа Адріан ІІ (867-872) своєю буллою „Gloria in Altissimis Deo” затвердив нарівні з єврейською, грецькою і латинською мовою, слов’янську мову, як Богослужбову та візантійсько-слов’янський обряд нарівні з латинським і грецьким. Тому появу слов'янського варіанту візантійського обряду завдячуємо двом святим братам Кирилові й Методієві. Тепер знову, через 12 століть, ми маємо цю гарну нагоду служити в цій величній і уславленій Папській Базиліці Божественну Літургію в українсько-візантійському обряді.
Хто вони? Батько Кирила і Методія був державним урядником у місті Солуні в Греції.
Святий рівноапостольний Кирило (народився близько 827 року) і старший його брат Методій (народився 815 року, його пам'ять вшановуємо 6 квітня), за походженням слов'яни, народилися в Македонії у місті Солуні (тепер Салоніки). Святий Кирило отримав дуже добру освіту, з 14-річного віку виховувався з сином імператора. У юному віці прийняв сан пресвітера. Після повернення до Константинополя був викладачем філософії. Святий Кирило з успіхом вів дебати з єретиками, іконоборцями і з магометанами. Прагнучи самоти, він віддалився на гору Олімп до свого старшого брата Методія, але його самота тривала недовго.
В Солуні було багато слов'ян, тож вони, крім грецької, могли знати і слов'янську мову. Господь Бог покликав їх до великої і святої місії: нести християнську віру поміж слов'ян.
Святі Кирило і Методій склали слов'янську азбуку і переклали слов'янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир і багато Богослужбових книг. Їхнім бажанням було, щоб слов'янський народ розумів мову святої Літургії й інших Богослужб. Слов'янську азбуку на честь св.Кирила назвали "кирилицею".
У 857 році обоє братів відбули в місіонерську подорож для проповіді християнства хозарам. По дорозі вони зупинялися в Херсоні і знайшли там мощі священномученика Климента, Папи Римського. У 866 році брати прибули до Риму на запрошення Папи Римського. Папа Адріан ІІ (867-872) зустрів їх з великими почестями, адже Кирило й Методій принесли до Апостольської Столиці мощі священномученика Климента, Папи Римського. За природою хворобливий і слабкий, святий Кирило незабаром захворів і уснув 869 року. Похований у Базиліці Святого Климента у Римі. Методій був висвячений на архієпископа Моравії і Панонії та у 870 році повернувся до Панонії. Внаслідок інтриг німецьких феодалів деякий час перебував навіть в ув'язненні. В 882—884 жив у Візантії і помер 885 року.
У 1980 році Папа Іван Павло II оголосив святих Кирила та Методія покровителями Європи.
Також з нагоди неділі мясопусної Владика закликав всіх присутніх давати свідчення живої і діяльної віри, особливо тут, на чужині, щоб ми бачили потребуючого Христа в наших заробітчанах, щоб ми колись на страшному суді змогли почути блаженні слова, що все, що ви зробили своїм заробітчанам, ви мені зробили, «прийдіть, благословенні Отця мого, візьміть у спадщину Царство, що було приготоване вам від створення світу» (Мт 25,34).