ПАПА ВЕНЕДИКТ XVI ОЧОЛИВ МОЛИТВУ НА ВЕРВИЦІ В БАЗИЛІЦІ SANTA MARIA MAGGIORE
Марійська набожність «знаходить вираження в різних знаках: санктуаріях, капличках, творах мистецтва, і, передовсім – в молитві Святої Вервиці, якою Божий люд складає подяку за дари, які постійно отримує за заступництвом Пресвятої Марії у своїх численних потребах». На це звернув увагу Святіший Отець Венедикт XVI з нагоди проказування молитви на Вервиці в Папській базиліці Santa Maria Maggiore, яку він відвідав 26 травня 2011 р. ввечері. Молитва відбулася з ініціативи Єпископської Конференції Італії і була присвячена 150-й річниці об’єднання країни. У своєму вітанні президент Італійської Єпископської конференції кардинал Баньяско згадав про необхідність «поштовху до політичної відповідальності» для всіх.
В цій молитовній зустрічі прийняв участь також єпископ Іриней Білик, канонік цієї Базиліки.
Під час молитовної зустрічі відбулося ввірення Італії під опіку Пречистої Діви Марії.
Папа зазначив, що молитва, вершиною якої є літургія, означає приготовляти простір для Бога, дія Якого вчиняє нас учасниками історії спасіння. «Ця базиліка – перша на Заході, присвячена Пречистій Богоматері. Коли я до неї входив, – сказав Венедикт XVI, – я думками повернувся до першого дня 2000 року, коли блаженний Іван Павло ІІ відкрив її Святі Двері, вручаючи Ювілейний рік Пресвятій Марії, щоб Вона чувала над тими, які визнавали себе паломниками благодаті й милосердя. І ми самі сьогодні не перестаємо почуватися такими, спрагненими переступити через поріг цих Найсвятіших “Дверей”, якими є Христос, і хочемо просити Пречисту Діву Марію підтримувати нас на цьому шляху та заступатися за нас». Святіший Отець зазначив, що саме завдяки молитві можемо розпізнати, що Христос є центром нашого життя та залишатися біля Нього, погоджуючи свою волю з Його волею. Саме в цьому, за словами Папи, полягає основне завдання Церкви, а Діва Марія є прикладом цього, адже Її життя є «закликом привести все, ким ми є до слухання та приймання Божого слова». «Схильності Її серця: слухання, гостинність, покора, вірність, прослава та очікування – відповідають внутрішньому наставлянню та жестам, які формують християнське життя, - підкреслив Венедикт XVI. – Церква живиться ними, усвідомлюючи, що в них виражено те, чого Бог від неї очікує».
Пригадуючи, що спорудження базиліки пов’язане з Вселенським Собором у Ефесі, який підтвердив титул Богородиці стосовно Пречистої Діви Марії, Святіший Отець звернув увагу на те, що цей титул вказує на те, що у таїнстві Втілення Божого Сина людська природа з’єдналася з Божою. Особа Христа проливає світло на всю історію Старого Завіту і через неї можемо побачити, як особисте життя Марії стає підсумком історії цілого народу. В цьому ключі отримують сенс окремі життєві історії, починаючи від великих жінок Старого Завіту, що є вираженням надії, яка знайшла своє сповнення у Пресвятій Богородиці, адже відкриваючись на дію Святого Духа, Вона «породила Сина, Який є присутністю Бога, Який приходить, щоб оселитись в історії та відкриває її на новий та остаточний початок, яким дає можливість кожній людині зродитися з висот, жити Божою волею, а, отже, повністю здійснитися».
«Віра не є відчуженням, – сказав Венедикт XVI, – це інші досвіди порушують гідність людини та якість суспільного співжиття. В кожній історичній епосі зустріч із завжди новим словом Євангелія ставала джерелом цивілізації, спорудила мости між народами та збагатила обличчя наших міст, виражаючись через культуру, мистецтво та, не в останню чергу, через тисячі форм милосердної любові». І, не без причини, на думку Папи, Італія, яка святкує стоп’ятдесятиріччя своєї політичної єдності, може гордитися присутністю та діяльністю Церкви, яка, за словами Святішого Отця, «не добивається привілеїв та не наміряється заступити відповідальність політичних інституцій; шануючи законну світськість держави, вона є уважною, щоб захистити фундаментальні права людини».
Саме у цій перспективі Церква робить внесок у загальне благо нації. Святійший Отець закликав єпископів особливу увагу приділити захисту людського життя на всіх його етапах і підтримки сім'ї: «Саме вона залишається першим простором, в якому можуть рости вільні та відповідальні громадяни, виховані в дусі найглибших цінностей, що породжують братство та дозволяють вистояти в життєвих випробуваннях».
Порушуючи тему зайнятості, Папа відзначив, з якими труднощами доводиться стикатися, щоб знайти гідну роботу: «Тому я приєднуюся до тих, хто просить у політиків і у підприємців докласти всіх зусиль, щоб подолати нестабільність робочих місць, що перешкоджає планам молоді щодо створення сім'ї, завдаючи великої шкоди справжньому і гармонійному розвитку суспільства».
У 150-річну річницю об'єднання Італії Папа просить єпископів заохотити виховно-освітні ініціативи, натхненні соціальною доктриною Церкви: «Не припиняйте закликати віруючих мирян перемогти кожен дух замкнутості, неуважності і байдужості і взяти особисту участь у суспільному житті. Заохочуйте виховно-освітні ініціативи, натхненні соціальною доктриною Церкви, щоб покликані до політичної та адміністративної відповідальності не впадали у спокусу використовувати свій статус в корисливих цілях або для отримання влади».