ЕКСПОНАТИ З ВАТИКАНСЬКОЇ АСТРОНОМІЧНОЇ ОБСЕРВАТОРІЇ НА ВИСТАВЦІ В МІСТІ ПІЗА
Священик підкреслив, що Піза займає особливе місце в історії знайомства людства зі світом космосу, адже тут народився Галілео Галілей і виконував свої пастирські обов'язки кардинал П'єтро Маффі. Він нагадав слова Папи звернені до англійських студентів під час подорожі до Великобританії в 2010 р. про те, що "кожна матерія, яка вивчається є частиною більш широких перспектив і тому не можна обмежувати себе вузьким поглядом". "Виставка має на меті саме розширити перспективи молодого покоління і не тільки», - сказав о. Фюнеса.
Священик розповів, що серед експонатів з Ватиканської астрономічної обсерваторії на виставці будуть представлені метеорити і каміння з Місяця і Марса. "Метеорити з Марса, завдяки спеціальному пристосуванню, тримав в руках Бенедикт XVI під час відвідування Обсерваторії в 2009 р. В «L'osservatore Romano» тоді була опублікована стаття під назвою «Марс в руках Папи»,- нагадав о. Фюнес.
На сторінках «L'Osservatore Romano» ватиканський астроном роздумує про глобальні питання: «Від самого початку людська істота відчувала потребу шукання раціонального пояснення, яке дозволило б зрозуміти найглибший сенс космосу, який нас оточує. Зазвичай ми думаємо про всесвіт поза нами. Однак забуваємо, що матеріальні речі з нашого щоденного життя і наших власних тіл є витвором ядра зірок… Телескопи дозволяють нам пізнати те, що є нескінченно велике, акселератори частинок допомагають пізнати те, що є нескінченно малим. Що зрештою є зерном того, що виросло до нескінченно велике. Вже саме зіставлення «великого» і «малого» повинне викликати наш подив!»
Отець Фюнес пригадав також про нерозв’язані досі загадкові питання, наприклад щодо темної матерії і темної енергії: «Варто пригадати, що, згідно наших найновіших знань про всесвіт, він складається лише на 4% з нормальної матерії (тобто такої, яка складається з атомів), тоді як 23% становить темна матерія, а 73% - темна енергія».
БОГ І ВЕЛИКИЙ ВИБУХ?
Директор Ватиканської Астрономічної Обсерваторії вважає, що теорія Великого Вибуху не суперечить біблійній історії про створення світу. «Великий Вибух не суперечить вірі» - сказав ватиканський астроном 2 лютого під час відкриття виставки «Історії з іншого світу: Всесвіт в нас і поза нами», яка триватиме в Пізі – рідному місті батька астрономії Галілео Галілея.
Отець Хосе Габріель Фюнес додав також, що пояснення Великого Вибуху – «це найкраща теорія, яку ми наразі маємо для пояснення створення всесвіту». Теорія припускає, що створення світу розпочалось 14 мільярдів років тому величезним вибухом, в часі якого були створені простір, час, енергія і матерія, планети і зірки, які тепер перебувають в постійному розширенні.
«Ми знаємо, що Бог є творцем, і що Він є добрим Отцем, хто має для нас завбачливий план, і що ми є його дітьми, а все, що ми можемо пізнати розумом щодо походження всесвіту, не суперечить релігійній біблійній вістці».
Отець сказав також, що як астроном і католик він відкритий до цього пояснення за виключенням деяких питань, «на які досі нема відповіді». Він зазначив, наприклад, що доки немає доказів існування чи неіснування іншого розумного життя у всесвіті, ми не можемо цього виключати, оскільки дослідження показують існування біля 700 планет на орбітах інших зірок. «І навіть якщо в майбутньому буде встановлено, що життя, і розумне життя, існує, що, я думаю, буде дуже важко зробити, то не думаю, що це суперечитиме біблійному посланню про створення, тому що вони також будуть Божими творіннями».
Що було перед Великим Вибухом? Це питання не має сенсу,- зауважив вчений, - оскільки до нього часу не існувало, він виник в його результаті.
Нарешті повстає питання, чому ж цей Великий Вибух стався? Власне тут знаходимо місце для Бога, який в кожен момент створення мав конкретний план на життя кожного з нас.
(За матеріалами радіо «Ватикан» та «Католицький Оглядач»)