ПАМЯТІ КАРДИНАЛА ТОМАСА ШПІДЛІКА
Кардинал Томас Шпідлік народився 17 грудня 1919 року у Босковіцах у Чехії. У 1940 році вступив до Товариства Ісусового (Єзуїти). Закінчивши відповідні студії, став викладачем в Папському Григоріянському Університеті та Папському Східному Інституті в Римі. Був також проповідником багатьох реколекцій, а у 1995 році проводив Великопосні духовні роздумування для Папи Івана Павла ІІ та працівників Римської Курії. У 2003 році блаженний Іван Павло ІІ підніс о.Томаша Шпідліка до кардинальської гідності Римської Церкви.
Він є автором численних книг та публікацій, перекладених також і українською мовою. Серед книжок кардинала Шпідліка, перекладених українською мовою, слід відзначити «Духовність грецьких і східних отців», «Мистецтво очищувати серце», «Духовність Християнського Сходу», «Як ми молимося», «Про що розповідає ікона».
В 1999 році він побував у Львові, взявши участь у конференції «Християнське мучеництво – свідчення Церкви ХХ століття». Тоді ж відбулася презентація українського перекладу його праці «Духовність християнського Сходу», яка до сьогодні є основним підручником у вивченні цього предмету студентами УКУ та в семінаріях УГКЦ. Багато семінаристів-богословів з України та діаспори були його студентами у Папському східному інституті в Римі.
Владика Іриней останній раз відвідав кардинала Шпідліка, який проживав в Чентро Алетті, що по сусідству з Папською базилікою Санта Марія Маджоре, за декілька тижнів перед відходом Кардинала до вічності. Ділилися різними враженнями. Кардинал з приємністю відзначав, що багато його книжок перекладено на українську мову і очікує нового видання своєї останньої книжки на російській мові. Владика Іриней подякував кардиналові за привітання та присутність на Богослужінні в базиліці Santa Maria Maggiore в 20 річницю своєї єпископської хіротонії. На прощання Владика подарував Кардиналові копію ікони SALUS POPULUS ROMANI в карпатському оформленні, а Кардинал від себе подарував Владиці грецьку ікону. Ніхто не міг подумати, що це була їхня остання земна зустріч.
Одними з останніх слів, які сказав кардинал Шпідлік, були ось ці: «Все своє життя я шукав Ісусове обличчя і тепер я щасливий і спокійний, бо незабаром піду його побачити», – мовив у прощальній проповіді Венедикт ХVІ, наголошуючи на тому, наскільки прекрасним і потішаючим є роздумування над взаємністю людського прагнення побачити Господнє обличчя та бажанням самого Ісуса, яке записане у 17-му розділі Євангелії від святого Івана: «Отче! Хочу, щоб ті, яких ти мені передав, перебували там, де і я, щоби й вони були зі мною та й бачили мою славу, яку ти дав мені, бо полюбив єси мене перед заснуванням світу». Бажання Ісуса, в дійсності, відповідає бажанню Бога Отця і за дією Святого Духа становить для людини надійні, міцні та ніжні обійми, які її ведуть до вічного життя. Венедикт ХVІ зазначив, що святої пам’яті кардинал Шпідлік ніколи не втрачав довір’я до Бога, навіть у важких випробуваннях. «Нехай Пресвята Божа Мати супроводить душу нашого брата в обійми Пресвятої Тройці, де він усім серцем на всі віки прославлятиме безмежну Божу любов», - сказав Папа.
За рішенням Чеської єпископської конференції кардинал Томаш Шпідлік був похований в місті Велеграді, в соборі святих Кирила і Методія, апостолів слов’ян.