Український докторат в Папському Університеті Святого Томи Аквінського («Анджелікум»)
13 червня в Папському Університеті Святого Томи Аквінського («Анджелікум») відбувся захист докторської дисертації українського студента Тараса Дзюбанського англійською мовою на тему «Єдність Церков у світлі реакцій на Баламандські Угоди: від унії до єдності або пошук методів та моделей для Церкви як Сопричастя».
Першим керівником дисертації був Д-р. Роберт Крістіан, віце-декан богословського факультету та новопризначений консультор до Папської Ради щодо Єдності Християн. Другим опонентом праці був д-р. Джакомо Пулізі, викладач Папського Університету Святого Томи та Папського Університету Святого Ансельма, та директор екуменічного Центру за Єдність Християн, в якому нещодавно відбулася презентація книги Тараса Дзюбанського «Єдин Свят».
За словами богослова головна новизна праці полягає у дослідженні відповідей на Баламандський документ, виданий Міжнародною Богословською Комісією Католицько-Православного діалогу у 1993 році. Як відомо, документ засуджує уніатизм як метод та як модель для церковної єдності. В своїй дисертації докторант розглянув такі питання як єдність Церков, богословське обґрунтування католицьких патріархатів, відміна титулу «Патріарх Заходу» Папою Бенедиктом XVI-им (2006 р.), розуміння феномену уніатизму з богогословсько-історичної точки зору та розуміння Церкви як сопричастя партикулярних Церков в світлі Флорентійської моделі єдності в різноманітності.
Актуальність дисертації відзначається у контексті екуменічного діалогу та відносин між різноманітними християнськими конфесіями. В праці автор подає приклад Української Греко Католицької Церкви як реалізовану екуменічну модель, в якій Східна Традиція поєднана із Західною Церковною Традицією в Одну Церкву із правом збереження традицій, літургічних та канонічних елементів.
Комісія університету під головуванням д-ра Йосифа Аджіуса надала кандидатові можливість видати усю працю для отримання докторського звання.
В захисті докторату прийняв участь єпископ УГКЦ Іриней Білик, ЧСВВ, Канонік Папської Базиліки Санта Марія Маджоре, богослови, студенти різних Папських університетів, сестри Служебниці НДМ, знайомі і друзі докторанта.