УКРАЇНСЬКІ ВЛАДИКИ ПРИЙНЯЛИ УЧАСТЬ З ПАПОЮ У ВІДКРИТТІ РОКУ ВІРИ
11 жовтня урочистою Божественною Літургією на площі Святого Петра у Ватикані Папа Бенедикт XVI в 50-у річницю Другого Ватиканського собору відкрив Рік Віри.
З Папою співслужили 400 кардиналів і єпископів, як також українські владики, делегати, які приймають участь в Папському Синоді разом з Блаженнішим Святославом, а це Владики Діонісій Ляхович і Тарас Сеньків, а також Владика Іриней Білик, Канонік Папської Базиліки Санта Марія Маджоре.
На св.Месу на площі св.Петра прибули екуменічний Патріарх Константинополя, формальний глава світового православ’я Варфоломей І та предстоятель Англіканської спільноти архієпископ Кентерберійський Роуен Вільямс.
На згадку про Собор церемонію доповнено кількома жестами та обрядами, пов’язаними з ним. Святу Месу розпочала процесія, що нагадувала вихід соборних отців до Ватиканської Базиліки 11 вересня 1962 року. Відбулася також інтронізація копії євангеліарія, який використовувався півстоліття тому.
Рік Віри, - сказав у своїй проповіді Папа, - «нерозривно пов'язаний з усім шляхом Церкви останніх п'ятдесяти років». Папа нагадав про проголошення папою Павлом VI Року Віри в 1967 році і про Великий Ювілей 2000 року при понтифікаті блаженного Кароля Войтили. Ці два Папи - підкреслив Бенедикт XVI - глибоко і цілком сходяться в тому, що «Христос - це центр Всесвіту і історії». У проповіді Бенедикт XVI сказав: «Рік Віри, який розпочинається, послідовно пов’язаний з усією дорогою Церкви за попередні 50 років – «від Собору, через учення Слуги Божого Павла VI, який проголосив Рік Віри 1967 року, аж до Великого Ювілею-2000, яким блаженний Іван Павло ІІ заново запропонував людству Ісуса Христа як єдиного Спасителя, вчора, нині й навічно».
«Якщо сьогодні Церква пропонує новий Рік Віри та нову євангелізацію, – вона не робить цього заради вшанування якоїсь річниці, але тому, що це необхідне навіть більше, ніж 50 років тому!» – сказав Бенедикт XVI, відкриваючи Рік Віри у сьогоднішню 50-ту річницю відкриття ІІ Ватиканського Собору.
«Поширилася пустка. Але саме виходячи з досвіду цієї пустелі, від цієї пустки, ми можемо наново відкрити радість віри, її життєве значення для нас, чоловіків та жінок. У пустелі відкривається цінність того, що є необхідним для життя; таким чином у сучасному світі існують незліченні знаки прагнення Бога, остаточного сенсу життя, часто виражені у прихованій або негативній формі», – підкреслив Папа, посилаючись на завдання нової євангелізації, яка є темою Синоду єпископів, що триває цими днями у Ватикані.
На думку Папи, «в пустелі над усе потрібні люди віри, які своїм власним життям показують шлях до Обіцяної Землі».
Папа відзначив, що ІІ Ватиканський Собор був «оживлений усвідомленням і прагненням обов’язковості» того, щоби сучасній людині запропонувати християнське misterium – тайну, таїнства, служіння.
Папа, який на Соборі був експертом-теологом, пригадав, що він особисто упевнився: тоді домінувало «зворушливе прагнення» до того, щоб «об’явилася істина й краса віри у нашому сьогоденні, не підпорядковуючись вимогам поточної миті й не будучи зв’язаною минулим».
Нагадуючи про обов’язковість «повернення до букви Собору», а отже – спадщини його вчення, Бенедикт XVI сказав: «Найважливішою справою, особливо за такої значущої нагоди, як нинішня, було би розпалення в усій Церкві того позитивного напруження, того прагнення заново проголошувати Христа сучасній людині».
«Однак аби цей внутрішній імпульс до нової євангелізації не залишився тільки ідеалом і не грішив сум’яттям, потрібно, щоби він спирався на конкретну й точну підставу, якою є документи ІІ Ватиканського Собору», – додав Папа.
«Базування на документах захищає від крайнощів анахронічних ностальгій та від гонитви вперед, і дозволяє помітити нове у тяглості. Собор не вигадав нічого нового у сенсі предмету віри, і не бажав замінювати того, що давнє. Радше він клопотався про те, щоби та ж сама віра надалі могла переживатися у сьогоденні, надалі залишалася живою вірою у змінному світі», – пояснив Святіший Отець.
Папа говорив про те, що отці Собору прагнули по-новому представити віру у результативний спосіб, і з довірою відкрилися на діалог із сучасним світом. Рік Віри Папа порівняв із паломництвом «пустелями сучасного світу», в якому не потрібно «ані торби, ані палиці, ані хліба, ані грошей чи двох одеж», а треба лиш Євангелія та віри Церкви, «сяючим вираженням» якої є документи Собору та опублікований 20 років тому Катехізис Католицької Церкви.
Під час Меси до присутніх з вітальним словом звернувся Вселенський Патріарх Варфоломій I. Вся його промова, починаючи з першої цитати - «Щоб були всі одно», - була пронизана темою спільного "воздаяння слави живому Богу». Варфоломій I процитував також слова з соборного Декрету про екуменізм. Патріарх висловив побажання, щоб «завдяки постійним зусиллям, згідними з духом і традицією первісної Церкви і в світлі Церкви Соборів першого тисячоліття, ми змогли відчути видиму єдність, яка знаходиться лише за межами сьогоднішнього дня».
(За матеріалами радіо «Ватикан»)