ВСЕНАРОДНА ПРОЩА ДО СОБОРУ СВЯТОЇ СОФІЇ У РИМІ
На всенародну прощу до Риму з’їхалися українці з усього світу. Там після реконструкції було освячено головну українську святиню в Італії – собор Святої Софії. Під час прощі Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук урочисто відкрив Рік Віри. У суботу, 13 жовтня, розпочалася Всенародна проща до собору Святої Софії в Римі. У той день, о 17.00 за італійським часом, було відслужено Велику вечірню та Чин благословення відновленого собору. Очолив богослужіння Блаженніший Святослав (Шевчук), Глава УГКЦ.
У молитві взяли участь священики та єпископи з України, представники Римо-Католицької Церкви, зокрема Президент Папської Ради для нової євангелізації Архієпископ Ріно Фізикелла та Президент адміністрації церковного майна Ватикану кардинал Доменіко Кальканьо. Учасниками урочистостей також була посол України при Апостольській Столиці Тетяна Іжевська та делегація Львівської обласної державної адміністрації.
Звертаючись до паломників, митрофорний протоієрей Іван Дацько, голова Релігійного товариства для українців-католиків у Римі «Свята Софія», сказав: «Патріарх Йосиф (Сліпий) усвідомлював, що Католицький університет, який знаходиться поряд із Собором, не може існувати без свого храму. Тому одразу після завершення будівництва приміщення університету розпочав зводити новий храм Божої Премудрості. Відтоді ця святиня стала видимим знаком глибоко закоріненої християнської віри у нашому народі».
Паломництво до собору Святої Софії продовжилося у неділю Архієрейською Літургією, яку очолив Блаженніший Святослав. Цією Літургією в УГКЦ відкрили Рік Віри.
«Символічним актом благословення цього відновленого собору Святої Софії тут, у Вічному Місті Римі, відповідно до постанови Синоду Єпископів нашої Церкви, відкликаючись на заклик Святішого Отця Бенедикта XVI, я хочу урочисто відкрити також і в нашій Церкві Рік віри», – зазначив на початку своєї проповіді Блаженніший Святослав Шевчук, Глава УГКЦ, під час урочистої Архієрейської Святої Божественної Літургії у відреставрованому соборі Святої Софії в Римі, що була відправлена у неділю 14 жовтня 2012 року.
З Блаженнішим Святославом співслужили Глави Східних Католицьких Церков, зокрема, Патріарх Антіохійський Святійший Григорій ІІІ Лахам, Глава Мелхітської ГКЦ; Блаженніший Мар Баселіос Клееміс, Глава Сиро-Маланкарської Церкви; Високопреосвященніший Ян Баб'як архієпископ і митрополит Пряшівський, Глава Словацької ГКЦ; Високопреосвященний Вільям Скурла, Митрополит Пітсбургський, Глава Русинської ГКЦ в США, а також кардинал Роже Ечеґерай, вислужений президент Папської Ради «Справедливість і мир», Митрополити та Єпископи УГКЦ з України та країн поселень, в тому числі і Преосвященний Іриней Білик, Канонік папської Базиліки Санта Марія Маджоре; Голова єпископської конференції Білорусі архієпископ Тадеуш Кондрусєвіч; єпископ Йосиф Верт, Ординарій Новосибірської дієцезії в Росії, який також є ординарієм для вірних візантійського обряду в цій країні, а також приблизно півтори сотні священиків. А спільну молитву підносили кілька тисяч паломників з України та діаспори.
На початку проповіді Глава УГКЦ звернувся зі словами підтримки до Глави Мелхітської ГКЦ патріарха Григорія ІІІ, висловлюючи солідарність з християнами Сирії та Близького Сходу та закликаючи всіх молитися в їхньому наміренні.
З нашої історії знаємо, що Покров Богородиці завжди був для нашого народу отією материнською рукою, зазначив Блаженніший Святослав, а в чому це полягає, він пояснив на прикладі особи Блаженнішого Йосифа Сліпого. Вперше після знищення Церкви, тут в Римі, з нагоди Другого Ватиканського Собору, зібрались єпископи УГКЦ, які також досвідчили та заявили, що тут немає їхнього Глави, який вже 18 років карався у таборах. «Ось так, 50 років тому, у дивний спосіб почалося визволення нашої Церкви і нашого народу з сучасної “єгипетської”, тобто, комуністичної неволі», – сказав Глава УГКЦ, адже вже за рік часу «чудом збережений ісповідник віри» прибув до Риму. І в храмі Жировицької Матері Божої, вдивляючись у очі чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, зрозумів, що то вона провадила його через всі випробування і привела до Вічного Міста, щоб він «розпочав вихід нашої Церкви з неволі».
«Божа Мати є та, що веде кожного з нас дорогами християнської віри», – сказав блаженніший Святослав, додаючи, що Вона покриває увесь наш народ в Україні і на поселеннях.
У контексті року віри, Глава УГКЦ пригадав слова Папи Бенедикта ХVІ про те, що завданням цього періоду є показати світові красу та істину нашої віри. І дуже красномовним є оновлення собору Святої Софії. «Краса Божої премудрості, яка сяє через красу собору, показує нам красу та істинність християнської віри», – сказав Глава УГКЦ.
Послання від Папи Бенедикта ХVІ за підписом Державного Секретаря Ватикану кардинала Тарчізіо Бертоне українською та італійською мовами зачитав архієпископ Циріл Василь, ТІ, Секретар Конгрегації Східних Церков, передавши благословення Святішого Отця усім прочанам та всьому народу України.
Блаженніший Святослав щиро подякував жертводавцям, реставраторам та організаторам прощі. А окрема подяка була звернена до прочан, які, не зважаючи на труднощі, прибули на цю урочистість.
Також у неділю відбувся концерт української сакральної музики на честь Святішого Отця Бенедикта XVI в одній із найстаріших базилік вічного міста – церкві Святої Марії ангелів та мучеників.
Завершилося паломництво 15 жовтня, Богослужінням у головному храмі Католицької Церкви – базиліці Святого Петра.
Будівництво собору Святої Софії було розпочато у 1967 році. У 1969 році Блаженніший Йосиф та 17 українських єпископів, у присутності Папи Павла VІ, який переніс сюди із базиліки Святого Климента частину мощів цього святого і поклав під головний престол, здійснили посвячення храму і запрестольної мозаїки, спроектованої видатним українським митцем Святославом Гординським. Реставраційні роботи храму було розпочато рік тому та завершено завдяки пожертвам вірних УГКЦ з усього світу.
(За матеріалами департаменту інформації УГКЦ, Радіо Ватикан і ТСН)