ЙОРДАНСЬКЕ ВОДОСВЯТТЯ В ПАПСЬКІЙ БАЗИЛІЦІ САНТА МАРІЯ МАДЖОРЕ
З нагоди свята Богоявлення Господнього в Папській базиліці Санта Марія Маджоре відбулося святкове Богослужіння в українському обряді, яке відслужив єпископ Іриней (Білик), Канонік цієї базиліки.
У своєму слові владика Іриней наголосив, що за нашим церковним календарем в Україні наші рідні урочисто відзначають свято Богоявлення. Владика привітав усіх присутніх з цим величним святом, а також з цією нагодою, що «маємо можливість в цей святковий день приймати участь в Архієрейській літургії в цій Папській базиліці, яка була побудована на прохання самої Богородиці і де ми маємо особливу нагоду помолитися біля справжніх ясел Дитятка-Ісуса, які дивними дорогами Божими попали в цю Базиліку і тут старанно зберігаються.
Свято Богоявлення Господнього одне з найдавніших і найбільших свят нашого церковного року. Протягом перших трьох століть християнства це свято Богоявління поєднувало Різдво Христове і хрещення Ісуса Христа. Також в цей день спогадували і інші події з життя Ісуса Христа: поклоніння трьох мудреців зі Сходу, чудо в Кані Галилейській, чудо розмноження хліба, а подекуди навіть і воскресіння Лазаря. Адже всі ці події – це свідчення Богоявління, тобто, об’явлення Господа Бога людям.
З бігом часу Церква відділила свято народження Ісуса Христа і свято хрещення Ісуса Христа в ріці Йордані, називаючи його Богоявлінням, оскільки під час хрещення Ісуса Христа в ріці Йордані об’являється Пресвята Трійця: Ісус Христос - друга Особа Божа – входить у річку, голос Отця, тобто першої особи Божої, лине з неба – це Син Мій улюблений, Його слухайте, а Дух Святий – третя Особа Божа, у вигляді голуба сходить на Божого Сина. Свято Господнього Хрещення показує нам одну з найбільших і найглибших правд нашої святої віри — таїнство Пресвятої Тройці.
Оскільки ця подія відбувалася на ріці Йордан, то це свято також називають Йорданом чи Водохрещею.
Також це свято називають святом Просвіщення, оскільки після Хрещення Ісус Христос розпочав свою свою проповідь євангельської істини – просвічення народів.
Христос прийшов, щоб взяти на себе гріхи всього людства і в тому числі і наші гріхи та покірно стає в чергу, щоб зануритися у води Йордану, щоб прийняти за нас покаяння на очищення, яке довершить на хресті і у воскресінні.
Святий Григорій Богослов у проповіді на Богоявлення так окреслює таїнство Пресвятої Тройці: "Бог ділиться, так би сказати, нероздільно, і лучиться розділено, тому що Божество є єдине в Трьох і одне є Три, в котрих Божество, або, точніше кажучи, котрі є Божеством... Отець є Отець і безначальний, тому що не має початку ні від кого. Син є Син, і не є безначальний, тому що від Отця. Але коли початок будеш розуміти щодо часу, то і Син є безначальний, тому що Творець часу не під часом. Дух є справді Дух Святий, що виникає від Отця, але не як Син, тому що виникає не через родження, але через походження".
Зі святом Господнього Богоявлення тісно пов'язане Велике, або йорданське водосвяття. Ця священна традиція Східної Церкви сягає перших віків християнства. Наш народ з давніх-давен йорданське водосвяття дуже любить, вірить у велику силу освяченої йорданської води та зберігає її у хатах, як велику святість, бо вона має чудодійну силу для душі й тіла, її зберігають увесь рік і діється дивне явище: та вода у своїй істоті не псується.
Також Владика привітав італійців і туристів, які молилися разом з нашими віруючими: «Cari in Cristo! Nel nostro calendario della chiesa in Ucraina festeggiamo solennemente l'Epifania. Questa Festa ? la più antica e grande dell'anno, risale ai primi secoli del cristianesimo. Festa del Battesimo del Signore, ci mostra una delle realtà maggiori e più profondi, della nostra santa fede - il mistero della Santissima Trinità, che ha testimonia la divinità di Gesù Cristo.
Felice Epifania del Signore, strettamente connessa alla grande benedizione dell’acqua del Giordano. Sempre il nostro popolo a ricordo del battesimo di Gesù a conservato nella propria casa l’acqua benedetta a santificazione e salute del corpo.
Cari in Cristo fratelli e sorelle! Mi congratulo della Vostra partecipazione a questa festa, e un’occasione per ringraziare il Signore.
La Vergine Maria Venerata il questo tempio col titolo Salus Populo Romani protega Voi e vi aiuti a glorificare giorno per giorno la Santissima Trinita.
Dopo la liturgia ci sarà una grande benedizione con l’acqua santa, in questa festa dell'Epifania».
На завершення Владика ще раз привітав усіх присутніх: «Від усього серця вітаю Вас із святом Богоявлення Господнього. Сьогодні особлива нагода подякувати Господу Богу, що ми і наші рідні та близькі дочекалися теперішнього свята. А ми маємо можливість в ці святкові дні молитися в цій Папській Базиліці, багатій на духовні скарби, якими сьогодні зможете збагатитися. Нехай Пресвята Богородиця в цьому святому своєму храмі випросить нам ласки нашого просвічення, щоб ми щоденно прославляли Пресвяту Трійцю і щоб Вона нас провадила до щасливої вічності».
Після заамвонної молитви розпочалося Велике Йорданське Водосвяття, за яким з цікавістю стежили особливо іноземці, які вперше в житті мали нагоду прийняти участь в такому обряді.
З цієї святкової нагоди єпископ Іриней уділив всім своє Архієрейське благословення!
В Папській Базиліці прозвучало українське радісне «многаліття» для всіх присутніх, іменинників та всіх їхніх рідних і близьких!