ПАПА ФРАНЦИСК ВПЕРШЕ ЗВЕРНУВСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ
В суботу 4 травня о 18:00 год. римського часу Папа Франциск очолив молитву на вервиці в Папській базиліці Санта Марія Маджоре в м.Римі.
Після вітальної промови архіпресвітера базиліки кардинала Сантоса Абріль-і-Кастельо розпочалася вервиця. На закінчення молитви Папа Франциск звернувся до всіх присутніх:
«Дякую Його Високопреосвященству протоієрею цієї базиліки за слова, сказані ним на початку. Я вдячний Вам, брате і приятелю, за дружбу, яка народилася в країні на краю світу! Дякую за присутність кардинала-вікарія, кардиналів, єпископів, священиків. Дякую вам, брати і сестри, що прийшли сьогодні помолитися до Богородиці, Матері, "Salus Populi Romani" ("Порятунок Народу Римського"). Тому що в цей вечір ми знаходимося тут перед Марією. Ми молимося під її материнським проводом, щоб вона вела нас до більш тісного єднання з її Сином Ісусом; ми принесли їй наші радощі і страждання, надії і труднощі; ми закликали її прекрасним ім'ям "Salus Populi Romani", просячи про всіх нас, про Рим , про весь світ, щоб Вона подарувала нам спасіння. Так, тому що Вона дарує нам благоденство, Вона - наш порятунок.
Своїми Страстями, Смертю і Воскресінням Ісус Христос несе нам спасіння, дарує нам благодать бути Божими дітьми, називати Бога Отцем. Марія є нашою Матір'ю, яка дбає передусім про здоров'я, про благополуччя Своїх дітей, і завжди піклується про них з великою і ніжною любов'ю. Богородиця зберігає наше благоденство. Що значить - Богородиця зберігає наше благоденство? Я маю на увазі перш за все три аспекти: вона допомагає нам рости, справлятися з життям та бути вільними.
Мама допомагає дітям рости і хоче, щоб вони росли добрими; тому вона вчить не лінуватися, - що є також запорукою певного благополуччя, - не шукати комфортного життя, не задовільнятися лише посіданням матеріальними речами. Мама піклується про дітей, щоб вони зростали більшими, сильними, здатними приймати відповідальність, бути свідомими у житті, прагнути до великих ідеалів. У Євангелії від св. Луки говориться, що у Святому Сімействі з Назарету Ісус «зростав і зміцнювався духом, набираючись мудрости, і благодать Божа була на Ньому» (Лк 2,40). Богородиця робить з нами саме це: Вона допомагає нам рости по-людськи і у вірі, бути сильними і не піддаватися спокусі бути поверхневими людьми і християнами, але жити з відповідальністю.
Мама думає про благополуччя своїх дітей, навчаючи їх також справлятися з життєвими труднощами. Вона виховує їх, піклується про їх здоров'я, не приховуючи від них проблем, щоб життя не здавалося їм гладкою дорогою без горбів і вибоїн. Мама допомагає дітям дивитися реально на життєві проблеми і не губитися в них, але сміливо їх вирішувати, не бути слабкими і вміти долати їх, у розумній рівновазі, яку мати "відчуває" між зонами безпеки і зонами ризику. І мама вміє це робити! Вона не веде дитину тільки безпечними шляхами, тому що так вона не може змужніти, але і не дозволяє їй йти тільки по дорозі ризику, тому що це небезпечно. Мама знає, як вибрати золоту середину. Життя без проблем не існує, і син чи донька, які не вміють вирішувати їх, закриваючи на них очі, виростають безхребетними! Згадаймо притчу про доброго самарянина: Ісус пропонує проходити не як священик і Левит, які відмовилися допомогти людині, яка стала жертвою розбійників, але як самарянин, який бачить становище цієї людини і конкретно допомагає їй.
Марія пережила багато нелегких хвилин у своєму житті - від народження Ісуса, коли не було їм місця в заїзді (пор Лк 2,7), до Голгофи (пор. Ів 19,25). І як добра мати, вона - поруч з нами, щоб ми не впадали у відчай перед життєвими негараздами, перед нашою слабкістю, перед нашими гріхами: вона дає нам силу, вказує нам шлях Свого Сина. Ісус з хреста промовляє до Марії, вказуючи на Івана: «Жінко! Ось син твій!» і Івану:«Ось мати твоя!»(пор. Ів 19,26-27). Цей учень уособлює всіх нас: Господь поручає нас в повні любові і ніжності руки Своєї Матері, щоб ми відчували Його підтримку в зіткненнях і подоланні труднощів нашого людського і християнського шляху; щоб ми не боялися труднощів і справлялися з ними за допомогою Матері.
Останній аспект: добра мама не тільки виховує дітей, не уникаючи проблем і важких завдань у житті; добра мама допомагає також приймати остаточні рішення самостійно і вільно. Це нелегко, але мами вміють цьому навчити. Але що значить свобода? Це, звичайно, не означає робити все що заманеться, підкоряючись своїм пристрастям, без розбору переходячи від одного заняття до іншого, слідуючи моді; свобода зовсім не виражається в тому, щоб, так би мовити, викинути у вікно все, що не подобається. Ні, це не свобода! Свобода дана нам для того, щоб ми могли приймати правильні рішення в житті! Марія, як добра Мати, вчить нас бути, як вона, здатними приймати остаточні рішення; остаточні рішення в той момент, коли царює філософія тимчасового. Це так важко - всерйоз приймати остаточні рішення і слідувати їм в житті! І вона допомагає нам зробити це з повною свободою, з якою вона сама відповіла "так" задумові Бога про її життя (пор. Лк 1,38). Так, у наш час це важко, тому що нас підстерігає спокуса - що все в житті тимчасово, невизначено, чи то буде, чи то ні ... Ми жертви цієї тимчасовості, ми як би хочемо залишатися незрілими підлітками, ще не впевненими, що потрібно дорослішати. Це ж так здорово - залишатися підлітками на все життя! Але давайте ж таки не будемо боятися остаточних рішень, зобов'язань, які стосуються всього нашого життя! Так життя буде повноцінним і плідним! Це і є свобода: мати мужність приймати рішення з великодушністю.
Все життя Марії - це гімн життю; гімн любові до життя: вона народила Ісуса у плоті і супроводжувала народження Церкви на Голгофі і в Єрусалимській Світлиці. Salus Populi Romani - це мама, яка дарує нам здоров'я у нашому зростанні, дарує сили у подоланні проблем, роблячи нас вільними у прийнятті остаточних рішень; це мама, яка вчить нас бути багатими добротою, радістю, надією, ніколи не впадати у відчай, дарувати життя іншим, життя фізичне і духовне.
Цього ми просимо у Тебе, Маріє, Salus Populi Romani, для народу Риму, для всіх нас: даруй нам здоровя, яке тільки Ти можеш дарувати, щоб ми були завжди знаменами і знаряддями життя. Амінь ».
Після цього свого слова папа Франциск разом з вікарієм Риму кардиналом Валліні підійшов до ікони, яка була виставлена перед центральним престолом, припідніс букет з квітів і поцілував ікону та уділив всім своє Апостольське благословення.
На особистій зустрічі з Папою Франциском, коли владика Іриней представив себе як єпископа з України, Папа звернувся до Владики українською мовою «Христос воскрес», побажавши веселих свят всьому українському народові, який святкує Воскресіння Христове за юліянським календарем.