Українці Рима завершили Тиждень пам’яті Голодомору громадською панахидою та концертом-реквіємом
Велелюдною громадською панахидою на площі Республіки та концертом-реквіємом в базиліці Святої Марії Ангелів та Мучеників завершився Тиждень пам’яті жертв Голодомору в Римі в понеділок, 25 листопада 2013 року.
Владика Іриней (Білик) у співслужінні з чисельними священиками відслужив панахиду за жертви Голодомору-геноциду та звернувся до присутніх з пастирським словом. Опісля присутні на мітингу представники мерії Рима, директор Департаменту соціальної політики Ізабелла Коцца і працівник цього Департаменту Орнелла Керубіні від імені римської мерії висловили солідарність українському народу та запалили головну свічку заходу.
Пізніше слово взяли: професор Володимир Сергійчук, один із найвизначніших вітчизняних дослідників Голодомору-геноциду, Іван Васюник, співкоординатор Громадського комітету з вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду (м. Київ), Віктор Романюк, український політик, що зараз вимушено перебуває в Італії, Марія Беднарчук, керівник українського театру «Берегиня» в Римі.
Ведучий заходу, голова громадського оргкомітету з вшанування жертв Голодомору-геноциду в Італії Олесь Городецький подякував усім, хто долучився до організації Тижня пам’яті Голодомору в Римі, зокрема владиці Діонісію (Ляховичу) за його особисту пожертву.
Після офіційної частини, присвяченої пам’яті Голодомору, було зачитане звернення українських громадських організацій Європи на підтримку євромайданів в Україні з вимогою негайного підписання Угоди про асоціацію та покарання винних за призупинення євроінтеграції. Усі присутні підтримали звернення підняттям руки.
Опісля громадської панахиди в базиліці Святої Марії Ангелів та Мучеників відбувся концерт-реквієм, присвячений пам’яті жертв Голодомору. У концерті взяли участь: українська скрипалька Анастасія Петришак, відома в Італії тим, що акомпанує на виступах самому Андреа Бочеллі, народний камерний хор Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ «Фелічі», м. Надвірна (керівник Наталія Байдак), соліст Іван Максимович (м. Рим), хор церкви Святих Сергія і Вакха, м. Рим (керівник Галина Громик), солістка Ірина Кузьменко (м. Рим), камерний хор «Аксіос» Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ м. Івано-Франківська (керівник Божена Куцій), соліст Володимир Крамар (м. Рим), хор церкви Христа-Царя, м. Рим (керівник Ольга Гудь), керівник театру «Берегиня» Марія Беднарчук (м.Рим).
Прес-служба Християнського товариства українців в Італії
Слово Владики Іринея (Білика)
Дорогі Отці, шановні представники влади, дорогі в Христі брати і сестри!
1)Спогадуємо найбільшу трагедію в історії нашого Українського багатостраждального народу, коли - 80-ть років тому, в 1932−1933 роках, злочинним більшовицько-сталінським режимом спеціально спланованим голодомором убієно понад 5 мільйонів селян Великої України. За масштабом, жорстокістю, цинізмом і організованістю з боку влади та наслідками для майбутніх поколінь цей злочин не має аналогів в історії людства. Cпеціальні загони внутрішніх військ оточили села, забирали в селян все, що було їстівного в хаті. Голодною смертю вимирали села, і не було кому ховати померлих, ніхто не заспівав «Вічная пам’ять». Житниця Європи сама вмирала з голоду.
2)Це була Страсна П’ятниця Українського народу. Страждання наших єдинокровних братів і сестер доповнили страждання Христа, їхня смерть доповнила смерть Христову. Це велика рана нашого народу, а людські рани – це рани Христові! Ми повинні лікувати ці Ісусові рани тут, на землі. Папа Франциск повчає,що «людські рани повинні бути почуті, їх треба визнавати». І світ почув і визнає ці великі рани нашого народу. Голодомор визнаний як геноцид українського народу у багатьох країнах світу. Та на жаль, в Україні третина населення не почула і не визнає цих ран Голодомору, як спланованого геноциду. Це дуже страшно і небезпечно, коли замовчувати і не засудити зло та не очиститись від нього. Воно тоді отруює свідомість і проростає в суспільстві небезпечними плодами, які пожинаємо навіть тепер в нашому українському житті.
3)Тому Апостол народів попереджає нас:«Христос нас визволив на те, щоб ми були свобідні. Тож стійте і під кормигу рабства не піддавайтеся знову».(Гал.5,1).
4)Дорогі в Христі, Блаженніший Святослав у своєму «Зверненні» з приводу цієї сумної річниці наголошує:«Сьогодні голос заморених голодом мільйонів жінок і чоловіків, дітей і старців кличе з української землі до сумління наших сучасників, кличе про пам’ять, кличе про справедливість, милосердя та любов. Цей голос повинні почути як нащадки жертв, так і нащадки тих, хто продавав і купував відібраний у них хліб, а разом із тим – їхнє життя. Почути цей голос – означає молитися і покутувати за них. Християнський гімн «Вічная пам’ять» є визнанням віри, що Господь є Той, хто пам’ятає. Він чинить ту пам’ять вічною – Його пам’ять про кожну людину є запорукою її вічного життя.… Ми спогадуємо жертв Голодомору, щоб оздоровити нашу пам’ять, загоїти рани минулого, запобігти повторенню подібних злочинів у майбутньому та визволити сучасну людину від небезпеки людиноненависницьких ідеологій.»
4)Дорогі італійські друзі! Дякуємо, що ви прийшли, щоб почути про ці рани українського народу і помолитися разом з нами за ці невинні жертви.
Autorità presenti, amici, fratelli e sorelle italiane!
1)Siamo qui di ricordare la tragedia del popolo ucraino. Consumatasi In 80 anni di bolscevismo. Il criminale regime stalinista fece perire circa 5 milioni di contadini della Grande Ucraina (di questi più di tre milioni erano bambini e giovani) procurando appositamente una grande carestia.
Unità speciali di truppe interne circondavano i villaggi, costringendo gli abitanti a morire di fame. Cosi, si estinsero molti villaggi da non rimanere nessuno neppure per seppellire i morti.
2) Era Venerdì Santo, passione di Cristo e del popolo ucraino. Le sofferenze dei nostri fratelli e sorelle completavano cosi la sofferenza e la loro morte di Cristo. Questa grande ferita del popolo ucraino non può essere dimenticata. Abbiamo l’obbligo della memoria!
Papa Francesco ci ha ricordato che "le ferite umane vanno fatto conoscere."
Il mondo oggi ha conosciuto questo genocidio del popolo ucraino e lo ricorda alle future generazioni. Holodomor! Dobbiamo ricordarlo, perche non si ripeta mai più.
3) Cari in Cristo, Il capo della nostra Chiesa Greco Cattolica Ucraina Sua Beatitudine Sviatoslav nella sua “Dichiarazione“ riguardo a questa triste data, dice:"Oggi, la voce di milioni di uomini e donne’, bambini e anziani sacrificati dalla ferocia comunista, si leva a ricordare alla terra Ucraina, al mondo intero, alla coscienza dei nostri contemporanei la фmemoria di questi martiri. Chiede giustizia misericordia e amore.
Abbiamo ricordato le vittime del Holodomor per rafforzare la nostra memoria, per guarire le ferite del passato, per evitare il ripetersi in futuro di simili crimini e liberare l'uomo moderno dal pericolo di ideologie misantropi. "
4)Cari amici italiani! Grazie per essere venuti a condividere il dolore di queste ferite del popolo ucraino e a pregare con noi per queste vittime innocenti.
5)Siate certi che il Signore ha accolto il loro sacrificio dal quale sboccia la vita sull'altare della libertà, non solo per il popolo ucraino,ma per tutti gli uomini di buona volontà. Amen. Memoria eterna a loro!
5)Дорогі в Христі! Вшановуємо тут, у Вічному місті Римі, разом з нашими італійськими приятелями, невинно убієних голодомором наших єдинокровних братів і сестер, серед яких було біля трьох з половиною мільйонів дітей і молоді. Будьмо певні, що Господь прийняв цілопальну жертву їхнього не розквітлого земного життя на вівтар свободи нашої Церкви і українського народу, щоб на оновленій нашій українській землі врага не було, супостата, А був син, і була мати, І були люди на землі. Амінь.
Вічная їм пам'ять!