СТОЛІТТЯ УКРАЇНСЬКИХ "МИРОНОСИЦЬ" В ПАПСЬКІЙ БАЗИЛІЦІ САНТА МАРІЯ МАДЖОРЕ
В неділю Мироносиць, 4 травня, цього року Богослужіння в Папській базиліці Санта Марія Маджоре в українсько-візантійському обряді очолив владика УГКЦ Іриней Білик. З ним спів служив о. Василь Симйон з Мукачівської греко-католицької єпархії.
Владика привітав українською і італійською мовами усіх прибулих до Папської Базиліки, щоб прийняти участь в цій Божественній Літургії. Владика нагадав, що в третю неділю Пасхи Свята Церква в особливий спосіб вшановує святих жінок-мироносиць.
Свята Церква, вшановуючи пам’ять жінок-мироносиць, віддає належну хвалу їхній вірі, гарячій любові й відданості Господу. На прикладі мироносиць Церква вчить нас, шо особиста, жива наша віра християнська, є істинне миро для Господа. Святі Мироносиці всім серцем полюбили Господа, слідували за Ним, слухали Його, служили Йому. Господь знає серце чоловіче і серце жіноче. Він знав, що апостоли з великим трудом повірять в Його Воскресіння, що Мироносиці повірять набагато легше, швидше, тому і з'явився їм першим. Святі жінки-мироносиці виявляють нам приклад дійсної жертовної любові і самовідданого служіння Господеві. Коли всі залишили Його, вони були поруч, не злякалися можливих переслідувань. Не випадково саме Марії Магдалині першою з'явився Воскреслий Христос. Згодом, за переказами, свята рівноапостольна Марія Магдалина багато попрацювала в проповіді Євангелія. Саме вона піднесла римському імператорові Тіверію червоне яйце із словами "Христос Воскрес!", звідки і пішов звичай на Паску фарбувати яйця.
«Ця Архієрейська Божественна літургія є знаменною тим, - наголосив Владика, - що з нагоди свого монашого свята і в соту річницю від дня заснування монашого згромадження Сестер Мироносиць, до нас завітали Сестри- Мироносиці Віталія і Софія з Івано-Франківська, які в теперішній час служать в Італії, в м.Капуа. З нагоди їхнього свята ми щиросердечно вітаємо їх і бажаємо духовного зросту у воскреслому Христу та бути мироносицями серед нашого та італійського народів».
З нагоди свого родинного монашого свята сестри мироносиці Віталія та Софія в Папській Базиліці Санта Марія Маджоре відновили свої монаші обітниці. Також сестри спекли українські просфори, якими бажали поділитися з нашими земляками для продовження пасхального Торжества.
Владика нагадав, як в часи недавнього комуністичного переслідування і терору, сестри Мироносиці відважно служили переслідуваній Христовій Церкві, надаючи пристановище гоненим за віру підпільним священикам, організовуючи богослужіння в своїх підпільних монастирях. Таким чином підтримували релігійний і національний дух в багатостраждального нашого народу. Сестри не побоялися прийняти тіло покійного ісповідника віри підпільного єпископа і передвоєного ігумена монастиря ЧСВВ в Станіславові Григорія Балагурака, коли після другого заслання на довічне поселення до м. Коркіно, в жовтні 1965 року, перестало битися серце мужнього і непереможеного ворогами Христової Церкви підпільного владики-василіянина Григорія Балагурака, який відійшов у вічність в опінії святості.
Цей подвиг вірності, любові і милосердя до Бога повторили наші матері й бабусі, що залишилися вірними Христові і в дні жорстоких гонінь, коли вся злість світу цього озброїлася на святу нашу Церкву, намагаючись знищити нашу віру і наш Народ. Жінки вчинили подвиг віри, бо навчали Христових істин своїх дітей і онуків, зберігали традиції, не дивлячись на ніякі небезпеки і переслідування. Ісповідницький і мученицький жіночий подвиг періоду гонінь надзвичайно великий. Благодать Божа укріплювала віруючих в найстрашніші моменти нічних обшуків, арештів, грабунків.
Численні монахині, дружини і сестри духовенства, незліченні прості віряни гинули в таборах і в'язницях. Ті, що залишалися на волі, покірливо і непомітно здійснювали своє християнське служіння: супроводжували священнослужителів в гоніннях і засланнях, простоювали ночі безперервно у тюремних дверей, щоб зробити передачу, оберігали храми, що залишилися, рятували святині від грабежу і розорення.
Свята Церква відзначає цей день, як свято всіх жінок-християнок, відзначає їх особливу і важливу роль в сім'ї і суспільстві, укріплює їх в їхньому самовідданому подвигу любові і служінню ближнім.
«Сьогодні вітаємо не тільки наших духовних Сестер –Мироносиць, але також наших тут всіх присутніх Сестер в Христі! Дорогі Сестри! Ви є теперішніми нашими «українськими мироносицями», бо на Вашу долю випали нові теперішні важкі випробування, що змушені були залишити в Україні свої рідні домівки, стареньких батьків, дітей і онуків та вирушили в далеку дорогу в пошуках засобів виживання для своїх рідних. Але тут, в Римі і інших місцях поневіркування не забуваєте молитися і плекати наші українські релігійні і національні традиції. Таким чином, Ви стали «українськими мироносицями» тут, в Римі, і в інших місцях, бо своєю живою вірою, надією і любов’ю свідчите про Воскреслого Христа для багатьох наших земляків і інших народів, серед яких перебуваєте.
Дорогі в Христі! Сьогодні єднаємося в нашій щирій молитві за Сестер Мироносиць, за наших матерів і сестер, особливо тих, які втратили своїх синів і чоловіків в теперішніх змаганнях за гідність, спокій і незалежність нашої багатостраждальної Батьківщини.
Просім Пресвяту Богородицю, щоб за заступництвом Святих Мироносиць, всі ми були носіями духовного миру одні для одних і для всього нашого терплячого народу в Україні», - на завершення сказав владика Іриней, уділивши всім присутнім своє Архієрейське благословення».