Вітання Учасникам VІІ Міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Україна і Ватикан...»
Рим, 09.10.2014 року Божого
Учасникам VІІ Міжнародної науково-практичної конференції на тему:
«Україна і Ватикан: проблеми екуменізму в сучасній Україні в контексті Декрету про екуменізм Другого Ватиканського Собору»
в м. Івано-Франківську 21-22 листопада 2014 р.
Шановні учасники конференції!
З Апостольської Столиці з Вічного Міста Риму щиросердечно вітаю організаторів і учасників VІІ Міжнародної науково-практичної конференції на тему: «Україна і Ватикан: проблеми екуменізму в сучасній Україні в контексті Декрету про екуменізм Другого Ватиканського Собору».
Головна тема Вашої конференції – це питання екуменізму, який є дорогою до єдності, щирого братерства та мирного співіснування і справедливого відношення один до одного не тільки між Церквами різних конфесій, але й між державами. А для одержання практичних результатів потрібно розпочинати з екуменічного виховання як окремої особи так і нових поколінь, що в свою чергу розпочинається з духовного навернення сердець і співпрацею з Божою Ласкою.
Бачимо, що відсутність такого навернення у північного сусіда, про що просила Богородиця у своїх появах у Фатімі в 1917 році – «молитися за навернення Росії», призвело до великих випробувань, які переживає український народ і держава на цьому етапі свого історичного становлення. Пройшовши визвольний досвід Революції гідності, ми спільно переносимо трагічний військовий конфлікт, анексію Криму й агресію з боку сусідньої держави на сході України; переживаємо складну економічну кризу, постійно стоїмо перед викликами в політичній сфері і спостерігаємо паралельно з військовою агресією також релігійну словесну агресію деяких церковних діячів північного сусіда та їх страх і осуд екуменічних проявів.
І в цьому контексті нагадаємо слова недавно проголошеного святим Папи Івана Павла ІІ під час його історичного візиту в Україну у 2001 році, коли він, як Апостол наших часів, як і Апостол Андрій, молився на Київських горах і поблагословив всю Україну та увесь наш народ і промовив ці, сповнені батьківської любові і пошани слова: «Дорогі українці, обіймаю вас усіх, від Донецька до Львова, від Харкова до Одеси та Сімферополя! У слові Україна є заклик до величі вашої Батьківщини, яка своєю історією засвідчує особливе покликання бути межею та дверима між Сходом і Заходом. Протягом сторіч ця країна була привілейованим перехрестям різноманітних культур, місцем зустрічі духовного багатства Сходу й Заходу. Україна має виразне європейське покликання, яке підкреслюють також і християнські корені вашої культури. Висловлюю побажання, щоб ці корені могли зміцнити вашу національну єдність, запевнюючи здійснюваним тепер реформам життєдайні соки справжніх цінностей, із яких усі могли б користати. Нехай же ця Земля й далі розвиває своє благородне завдання, з гордістю, яку висловив ваш великий поет Тарас Шевченко, коли писав: "Нема на світі України, немає другого Дніпра". Народе, що живеш на цій землі, не забувай цього!» (Вітальна церемонія у Бориспільському Аеропорту 23.06.2001).
Шановні учасники! Ваша конференція відбувається якраз в рік, коли Українська Греко-Католицька Церква відзначає 25-річчя своєї легалізації після понад 40 років існування в катакомбах за панування радянського режиму. Ця річниця – це добра нагода вшанувати мучеників, страстотерпців та ісповідників віри, які постраждали через любов до Бога, Церкви та ближніх і стали духовним фундаментом свободи релігії і відновлення Української Держави.
«Разом із ними були переслідувані та вбиті Христа ради також християни інших віросповідань. Їхнє мучеництво є могутнім закликом до примирення та єдності. Це екуменізм мучеників та ісповідників віри, який вказує християнам двадцять першого століття шлях єдності. Нехай же їхня жертва стане конкретною життєвою наукою. Очевидно, що не йдеться про легку справу. Протягом останніх сторіч нагромадилось забагато стереотипів мислення, взаємних образ та нетерпимості. Єдиний спосіб до того, щоб звільнити цей шлях, – це забути минуле, просити і пропонувати прощення одні одним за нанесені і отримані образи, безмежно довіряючи оновлюючому діянню Святого Духа», - наголосив в цьому контексті святий Папа під час Свята літургії у Львові 27.06.2001 року.
Тому, дорогі учасники цієї історичної конференції, бажаю всім Вам світла Святого Духа та Покрову Пресвятої Богородиці для всестороннього, поглибленого розгляду та практичних пропозицій і рекомендацій з досліджуваних вашою конференцією актуальних на сьогоднішній час тем.
І з цієї нагоди, з Вічного Міста Риму прийміть моє Архієрейське благословення:
Благословення Господнє на Вас!
єпископ Іриней (Білик)
Дано в Римі при Папській базиліці Санта Марія Маджоре
9 жовтня 2014 року Божого, в день пам'яті апостола і євангелиста Йоана Богослова