ДЕРЖАВНИЙ СЕКРЕТАР ВАТИКАНУ ВІДВІДАВ БІЛОРУСІЮ
Кардинал П’єтро Паролін зустрівся з Президентом Білорусії О. Лукашенком. Від 12 до 15 березня тривав візит до Білорусі Державного Секретаря Апостольської Столиці кардинала П’єтро Пароліна. Програма подорожі, яка відбувалася на запрошення місцевої влади, включала зустрічі з політичним проводом країни, з представниками Православної Церкви, з місцевою Конференцією Католицьких Єпископів, посвячення наріжного каменя під спорудження Апостольської Нунціатури в Мінську, участь в нічному чуванні з молоддю, Євхаристійні богослужіння. Візит став нагодою ознайомитися з життям місцевої Церкви та поглибити стосунки між Церквою та державою. Попередні такі відвідини 2008 року здійснив кардинал Тарчізіо Бертоне.
Держсекретар Папи дав інтерв'ю після візиту до Білорусії. Поділився своїми враженнями від численних зустрічей на високому державному і церковному рівнях, висловився про необхідність і можливість створення нових єпархій в Білорусії, розповів про погляд Святого Престолу на контакти з Московським Патріархатом, направив спеціальне послання до білоруського Католицького духовенства:
« Я повезу в Рим, насамперед, образ тих зустрічей, які я мав з християнською громадою. Це мене глибоко вразило. Вони були не в першій частині мого візиту, а в останній, але я був по-справжньому вражений і схвильований участю людей у ??богослужіннях, як учора ввечері, так і сьогодні вранці. Отже, я повезу з собою образ народу з дуже сильною, глибокою, вкоріненою вірою. Все це було корисно також і для мене, тому що, безумовно, під час зустрічей ми щось даємо, але також і отримуємо. Я б сказав, що з цієї точки зору, я отримав набагато більше, ніж дав».
Ватиканське радіо:
- Деякі спостерігачі стверджують, що Святий Престол приділяє велику увагу збереженню добрих відносин з Московським Патріархатом часом за рахунок місцевих католицьких громад в країнах з православною більшістю. Чи правда це?
- Відповідаючи просто, я скажу - ні! Це абсолютно не так! Святий Престол захищає і підтримує місцеві католицькі громади. Ми є частиною єдиної Церкви. Хіба ми як Святий Престол можемо не бути зацікавленими в них? Я думаю, що були й існують численні, дуже ясні підтвердження, знаки цього бажання Святого Престолу бути поряд з ними. Завдання Святого Престолу полягає в тому, щоб зміцнювати місцеві спільноти, допомагати їм. Враховуючи при цьому й іншу потребу, про яку згадувалося тільки що.
Таким чином, шукається рівновагу, що іноді може бути складно, і я це визнаю. Не завжди просто крокувати в цьому напрямку. Але ми прагнемо з доброю волею, з великими зусиллями враховувати ці обидві потреби, які мені здаються фундаментальними, про одну з яких не можна забути за рахунок другої: рішучу і серйозну підтримку місцевих громад і одночасно екуменічну діяльність, в даному випадку - відносно до Московського Патріархату.
Я думаю, що ваша країна прекрасна! Мене найбільше вразило, що тут є дуже гарна природа, дуже чиста - ці ліси і озера! Якщо зануритися в таку реальність, тут дійсно можна відшукати Бога і отримати допомогу, розмірковуючи про фундаментальні цінності життя.
Що ж до народу, то мене дуже вразили його терпіння: терпіння народу, який багато страждав протягом історії, але зумів по-справжньому гідно винести драматичні та болісні моменти. Вчора ввечері я зустрів у Апостольської нунціатури кількох свідків періоду війни, всього того, що сталося під час нацистської окупації, а також і подальшого періоду комунізму і труднощів, пов'язаних з життям вірою. Перед цими свідченнями поринаєш в мовчання, повне захоплення і вдячності Богу за те, що Він дав ці приклади. Таким чином, я думаю, що ці страждання принесуть багато плодів, бо, як каже св.Тереза, яку я вже цитував з інших приводів, "з терпінням можна досягти всього". Через страждання можна отримати все, чого ми шукаємо.
13 березня 2015 Кардинал Держсекретар П'єтро Паролін зустрівся з Президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Глава держави підкреслив, що візит ватиканського гостя є "своєчасним" і "правильним". "Є ряд питань, але не проблем, які ми в змозі вирішити навіть сьогодні і це піде на користь всій католицькій громаді і всьому білоруському суспільству", - сказав він.
Олександр Лукашенко, в першу чергу, розповів про міжконфесійну співпрацю в країні, яка "характеризується абсолютним світом, взаєморозуміння". "Що там приховувати - ми цим пишаємося",- сказав політик.
Білоруський лідер звернув увагу на те, що в Білорусі проживають представники близько 30 конфесій, найбільшими з яких є православна і католицька. "Від них багато в чому залежить міжконфесійний мир і співробітництво, яке існує в Білорусії. Їх роль - цих двох найважливіших конфесій - неможливо оцінити ", - підкреслив Олександр Лукашенко.
За словами Президента, за останні 20 років кількість католицьких парафій зросла в чотири рази, а держава передала католикам понад 300 будівель і культових споруд. Сьогодні віруючі католики забезпечені культовими спорудами на 98%. "Такої забезпеченості, за його словами, не має жодна інша конфесія в Білорусі. "Я ризикну заявити про те, що і за кордоном, напевно, такі показники важко знайти", - зазначив політик.
Олександр Лукашенко заявив, що його політика в цій сфері і політика всієї держави ґрунтується на одній тезі - "кожна людина має право знайти свій шлях до Господа, до храму, в який вона вважає за потрібне прийти". "Це його святе право, якому ніхто не має права заважати. Ми протидіємо будь-яким спробам надати перевагу для тієї, чи іншої конфесії, за рахунок другої конфесії і цим дестабілізувати міжконфесійну обстановку в Білорусі ", - сказав він.
Олександр Лукашенко звернув увагу на питання підготовки католицьких священиків і висловив побажання, щоб у храмах в Білорусії, в керівництві католицької конфесії, працювали переважно місцеві священики. "Ми не перекладаємо вирішення цієї проблеми в площину виключно Ватикану. Ми розуміємо, що для того, щоб мати католицьких священиків білоруського походження їх потрібно просто готувати в Білорусії ", - сказав глава держави. Він додав, що будівництво в Білорусії освітньої академії було його ініціативою.
Білоруський лідер висловив готовність негайно вирішити всі існуючі питання і прийняти всі рішення, якщо це не суперечитиме інтересам держави.
Кардинал Держсекретар, у свою чергу, передав вітання Папи Франциска і зазначив, що метою його візиту є розвиток контактів з державними органами Білорусії. Він також був задоволений високою оцінкою ролі католицької громади, яку вона відіграє в житті країни.
Ватиканський ієрарх провів переговори з міністром закордонних справ, в ході яких Володимир Макей зазначив, що в країні високо цінують об'єктивну, зважену та конструктивну позицію Ватикану щодо Білорусії. "Між Білоруссю та Ватиканом склалися особливі відносини взаєморозуміння і довіри. Ватикан для нас особливий партнер в міжнародних відносинах, і підходи Ватикану у вирішенні проблем сучасного суспільства близькі і зрозумілі білоруському народу. Ваш приїзд - знакова подія для Білорусії, я сподіваюся, що він буде сприяти активізації білорусько-ватиканських відносин у всіх сферах ", - сказав міністр закордонних справ Володимир Макей.
Кардинал П'єтро Паралін, у свою чергу, нагадав, що візит до Білорусії дозволить краще познайомитися з країною і її народом. Ієрарх підкреслив, що Святий Престол веде відкриту політику в міжнародних відносинах і висловив упевненість, що зв'язки з Білоруссю будуть активно розвиватися.
Перший співробітник Понтифіка зустрівся також з Митрополитом Мінським і Заславльском Павлом, Патріаршим Екзархом всієї Білорусії. Православна конфесія - кількісно перша в країні, католики - на другому місці. Білорусь завжди називають унікальною державою - тут, на перетині шляхів Заходу і Сходу, історично склалися хороші міжконфесійні відносини між християнськими Церквами, які в дусі співробітництва і братерства розвиваються і сьогодні. Очевидним доказом цього став IV-Європейський католицько-православний форум, проведення якого в 2014 доручили саме Мінську. Сюди приїхали 40 ієрархів з різних країн Європи. Про це в бесіді з Ватиканським дипломатом згадав Митрополит Павло. Головною темою зустрічі стала проблема зберігання християнських цінностей, на захисті яких сьогодні і повинні стояти дві Церкви. Наслідки секуряризациі та глобалізації вже очевидні: тільки за останній рік світ потрясли військові конфлікти в Україні, теракт в Парижі, і в обох трагедіях є релігійний контекст.
Про те, що в Білорусії вдається зберігати міжконфесійний мир та взаєморозуміння, заявив сьогодні Президент Білорусі на зустрічі з Державним секретарем Його Святості. Олександр Лукашенко підкреслив, що в країні цим пишаються. Візит ватиканського дипломата такого рівня відбувається вдруге в сучасній історії Білорусії. Глава білоруської держави зазначив, що саме від двох християнських конфесій і залежить міжконфесійний мир, і роль Католицької та Православної Церков у цьому неоціненна.
Як повідомив Президент, співпраця між державою і Церквою відбувається на хорошій основі, але є і питання, які потрібно і можна вирішити майже зараз, під час цього візиту. "Моя політика в цьому відношенні, політика всієї нашої держави ґрунтується на одній тезі: кожна людина має право знайти свою дорогу до Господа, до храму, до якого вона вважає за потрібне прийти. Це її священне право, ніхто не має права цьому протистояти.
Кардинал Держсекретар, у свою чергу, передав вітання Папи Франциска і зазначив, що метою його візиту є розвиток контактів з державними органами Білорусі. Він також був задоволений високою оцінкою ролі католицької громади, яку вона відіграє в житті країни.
Під час зустрічі Держсекретаря з прем'єр-міністром Білорусі, Андрій Кобяков відзначив, що в країні розглядають візит як свідчення готовності Святого Престолу до активізації співпраці з Білоруссю, і уряд надає великого значення розвитку дружніх відносин з Ватиканом у всіх сферах. "Ватикан для нас - особливий партнер в міжнародних відносинах, з яким склалися унікальні відносини взаєморозуміння і довіри. Ми вдячні Святому Престолу за підтримку нашої країни на міжнародній арені. Такі пріоритети папи Франциска, як: боротьба за соціальну справедливість, сприяння міжнаціональній, міжкультурному та міжрелігійному діалогу, є головними і для білоруської держави. Близькість наших підходів до вирішення соціальних завдань - гарантія того, що при папі Франциску відносини між Білоруссю і Ватиканом не тільки збережуть свою дружню тональність, але й будуть зміцнюватися. А білоруські віруючі з нетерпінням очікують візиту Понтифіка ", - сказав прем'єр-міністр Білорусі Андрій Кобяков.
Незважаючи на сьогоднішній сильний і холодний вітер, а також на короткий час перебування кардинала Пароліна в Мінську, він встиг переконатися в щирості і гостинності білоруської землі. Держсекретар Його Святості зазначив, що візит його відбувається в знаковий і історичний момент для Ватикану. "Сьогодні у нас, по суті, свято - друга річниця обрання Папи Франциска. Це трапилося 13 березня 2013 Мені дуже приємно, що ви відзначили характерні особливості, які з'явилися з перших днів понтифікату Папи Франциска. Це велика увага до людей, до народу, і насамперед, до найбільш бідних і уразливих. Це увага до соціальної рівності, до справедливого розподілу багатств і ресурсів ", - сказав кардинал П'єтро Паралін.
Під час зустрічі Президента з кардиналом Держсекретарем йшлося про будівництво Апостольської нунціатури в Білорусі. Ділянка була не так давно виділена, незабаром будівництво і почалося. Ватикан і Білорусь встановили дипломатичні відносини більше 20 років тому, весь цей час представницство Святого Престолу ділило будівлю з іншими дипломатичними установами. Представник папи Франциска 13 березня 2015 ввечері здійснив освячення наріжного каменю нової будівлі Апостольської нунціатури. Треба сказати, що розміститься вона в самому центрі білоруської столиці. Тут знаходиться історично найдавніша католицька парафія Мінська, про яку збереглися документальні відомості, а сьогодні поруч почалася і нова віха в історії Католицької Церкви в Білорусі.
Завершився візит кардинала Параліна в Білорусь
15 березня біля катедрального собору було багатолюдно, особливо багато було батьків з дітьми різного віку: підлітків, дошкільнят, немовлят. Сюди, щоб очолити св. Месу для наймолодших парафіян, прибув кардинал П'єтро Паролін. Зустріли післанця Папи католицькі єпископи та представники інших конфесій та релігій, що проживають в Білорусії: священики Православної і Лютеранської Церков, а також рабин іудейської громади.
Якщо св. Меса - дитяча, то і вітання першим було від дітей: просте і щире, і навіть на італійській мові. Кардинал П'єтро Паролін, у свою чергу, подякував усім, а також архієпископу Клаудіо Гуджеротті, Апостольському нунцію в Білорусії та Архієпископу Тадеушу Кондрусевичу, митрополиту Мінсько-Могилевському за цей візит. Під час св. Меси післанець папи Франциска згадав про бажання Понтифіка відчути єдність з католиками Білорусії, а саме тому кардинал Держсекретар і прибув з благословенням Святішого Отця. Він зазначив мученицьку історію місцевої Церкви і країни, говорив про роль молоді та дітей в релігійному житті.
15 березня 2015 офіційний візит кардинала П'єтро Пароліна завершився. Візит представника Святого Престолу, який став другим в історії сучасної Білорусії, візит, від якого чекають великих плодів у розвитку Католицької Церкви і взагалі білорусько-ватиканських відносин. А те, що він приніс натхнення всім віруючим, вже очевидно.