КАРДИНАЛ, ЯКИЙ ПРИГОТУВАВ ВІЗИТ ПАПИ В УКРАЇНУ
Ввечері 14 квітня 2015 р., відійшов по вічну нагороду кардинал Роберто Туччі, ТІ. Наступної неділі, 19 квітня, йому би виповнилось 94 роки життя. Протягом 19-ти років він був організатором Апостольських подорожей Папи по світі і саме він приготував також і Апостольський візит святого Івана Павла ІІ в Україну, однак, у лютому 2001 року Папа призначив його кардиналом і він передав проведення Апостольської подорожі своєму наступникові, монсеньйорові Ренато Боккардо, але на бажання Папи був поруч із ним під час візиту в Україну. Був він щирим другом України, не тільки цікавився українськими справами, але при багатьох нагодах особисто підтримував Україну.
Кардинал Роберто Туччі народився 19 квітня 1921 року в Неаполі. Від 1973 до 1985 року він був Генеральним Директором Радіо Ватикану і майже від початку понтифікату Папи Івана Павла ІІ йому доручено також і допомагати в організації Апостольських візитів. Від 1985 року, за дорученням Святішого Отця, він повністю посвятився організації папських візитів, яких ставало дедалі більше. В приміщенні Ватиканського Радіо діяло його бюро, як організатора Апостольських подорожей Івана Павла ІІ і в цьому скромному офісі він залишився працювати і надалі, допомагаючи Апостольській Столиці своїм величезним досвідом. Тут він трудився до дуже похилого віку, доки йому дозволяло здоров’я. І кожного разу, коли проходячи коридорами, зустрічаючись із членами української редакції, неодмінно вітався українською мовою: «Доброго дня!», зупинявся, щоб розпитати, уточнити, як ідуть справи в Україні, чи події насправді такі, як це висвітлюють італійські ЗМІ.
Сьогодні, молитовно згадуючи кардинала Туччі, якого Господь покликав до Себе у світлий Великодній час, хочемо поділитись з уривками з його інтерв’ю, записаними 2006 року з нагоди 5-ої річниці Апостольської подорожі Івана Павла ІІ в Україну. Пригадаємо, що 2 квітня минуло 10 років з дня переходу до вічності святого Папи Івана Павла ІІ.
«Для мене було великим задоволенням могти співпрацювати з організацією цієї подорожі, яку так чекав український народ, що вистраждав так багато, понад усе католицька Церква мучениця в минулому сторіччі. Велике очікування з боку українського народу і великим було також очікування і Святішого Отця, який приділяв велику увагу цьому візитові, бажаючи, щоб він пройшов під знаком взаємного прощення і примирення. У процесі приготування до візиту Папа бажав, щоб його детально про все інформували, про те, як ідуть справи, як іде підготовка»,– розповів кардинал Туччі.
«Пригадую надзвичайно численну участь у Святих Літургіях, як у Києві, так і у Львові, на Службах Божих латинського, так і Літургіях візантійсько-українського обрядів. Греко-католицькі богослуження Папа тільки очолював, а відправляв верховний архиєпископ Любомир Гузар, бо для Папи було би надто важко самому відправляти.
З особливим зворушенням пригадую зустріч з молоддю у Львові! Це була чудова зустріч перед новозбудованою церквою УГКЦ на Сихові. Була присутня величезна кількість молоді. Як ми потім дізнались, серед них було багато некатоликів, чимало навіть православних. Того вечора Папа прибув на цю зустріч дуже втомлений і я навіть побоювався, – сказав кардинал Роберто Туччі, – що він буде менш жвавий, ніж звичайно, але сталось так, як майже під час усіх подорожей – коли Папа зустрічався з молоддю, набирався нових сил. Папа був дуже щасливий після тієї зустрічі з молоддю. Думаю, що це була одна із зустрічей, яка йому найбільше сподобалась.
Пригадую також не тільки це часте повернення до теми примирення , прощення, дбання про єдність Церкви, але й велику любов Івана Павла ІІ до вас, українців, бо він завжди вас любив і, нарешті, зміг виявити цю любов у вашій країні.
Пригадую останні слова, які він сказав перед від’їздом , бо це дійсно прекрасні слова… Прекрасні слова!»
«Ще раз звертаюсь до тебе, Українська Земле, з побажанням добробуту та миру. Ти залишаєш у моєму серці незабутні спогади! До побачення, народе-друже, пригортаю тебе обіймами доброзичливості і любові! Дякую за щирий прийом та гостинність, про які ніколи не зможу забути. До побачення, Україно! Словами твого великого поета також і я благаю: «О, Боже, сильний і правдивий», благослови дітей Твоєї країни – «землі… стократ политої криваво, колись преславної землі!» Дорогі Брати і Сестри, також я кажу разом з вашим поетом і разом з вами: нехай завжди береже тебе Господь, «о, святая! Свята батьківщино моя!» Молю Всемогутнього Бога, щоб благословив тебе, український Народе, і щоб зцілив усі твої рани. Його велика любов нехай наповнить твоє серце і нехай провадить тебе у третє тисячоліття християнства до нового майбутнього. В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа».
«Крім того при іншій нагоді Папа сказав, що він зблизька слідкував за подіями в Україні, за ліквідацією УГКЦ в Україні в комуністичні часи, і в молодості, як священик, і коли був краківським архиєпископом. Це був мій останній візит з Папою, – мовив наш співрозмовник. – Так, я підготував його візит в Україну, але коли дійшло до здійснення, я вже був кардиналом, і вже мав наступника в приготуванні папських подорожей. Але Папа мені сказав, що дуже бажає, щоб в Україну поїхав також і я, і це справедливо, бо цю подорож готував я, і тому мав бути присутній. Отже, я був вільний від організаційних завдань під час апостольської подорожі і втішався тим, до чого доклав зусиль під час приготування.
Вітаю друзів, з якими я познайомився в Україні під час візиту Папи і всіх тих, хто допомагав в приготуванні цієї подорожі. Понад усе з католицького боку, як греко-католиків, так і римо-католиків. Мені дуже допомагали кардинали Яворський і Гузар – усі три ми є кардиналами…
Бажаю українському народові, щоб згадуючи цей візит Святішого Отця, наново пережити повчання Папи і старатись його втілити в життя і звертаюся також і до православної частини, що була дуже критичною до нас, щоб і вона прийняла послання любові і примирення, яке звіщав Папа Іван Павло ІІ».
У п'ятницю 17 квітня ц.р. у Ватиканській базиліці відбувся похорон померлого кардинала Туччі, який був директором ватиканського радіо з 1973 по 1985 рік. Літургію очолив кардинал Анджело Содано, декан Колегії кардиналів в співслужінні біля 30 кардиналів і 8 єпископів, а Папа Франциск очолив обряд останнього прощання - Commendatio і Valedictio.
В цій відправі з вдячністю за успішно приготований в Україну візит святого папи Івана Павла ІІ співслужив єпископ УГКЦ Іриней Білик.
Звертаючись із співчуттями до генеральному настоятеля єзуїтів, о.Адольфа Ніколаса, Папа з вдячністю згадав внесок, який протягом десятиліть кардинал Туччі вносив в діяльність Святійшого Престолу. Папа згадує про новопреставленого як про людину «діяльного і динамічною життя, прожитого з щедрою і послідовною відданістю власному покликанню ченця, уважного до потреб інших людей і пастиря, вірного Євангелію і Церкві за прикладом святого Ігнатія».