ПАПА НА СВЯТІ ПРЕСВЯТОЇ ЄВХАРИСТІЇ В БАЗИЛІЦІ САНТА МАРІЯ МАДЖОРЕ. ПРЕСВЯТА ЄВХАРИСТІЯ – ЦЕ НЕ НАГОРОДА ДЛЯ ДОБРИХ, АЛЕ СИЛА ДЛЯ СЛАБКИХ І ГРІШНИХ
У четвер другого тижня після П’ятидесятниці у Католицькій Церкві відзначають свято на честь Пресвятої Євхаристії, яке у Церкві латинського обряду називається урочистість Найсвятіших Тіла і Крові Христових, а в УГКЦ – Торжественне поклоніння пречистим Тайнам Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа.
За новим стилем цього року воно припало на 4 червня. З цієї нагоди Папа Франциск відслужив урочисту Святу Месу на площі перед Папською базилікою святого Івана на Латерані, яка є катедрою Єпископа Риму. По завершенні богослуження відбувся традиційний Євхаристійний процесійний похід до базиліки Святої Марії (Santa Maria Maggiore), що простягнувся на декілька кілометрів вулицею Мерулана й завершився благословенням Найсвятішими Тайнами.
Як і кожного року, у цьому урочистому процесійному поході взяли участь кардинали, єпископи, священики, ченці й черниці, семінаристи, члени церковних братств, Євхаристійні асоціації, міністранти, діти, які прийняли або цього року приймуть Перше Святе Причастя, скаути та інші молодіжні організації та десятки тисяч паломників і римлян.
В адорації, яка відбулася перед спеціально змонтованим престолом перед входом до Базиліки, молився також владика Іриней Білик, ЧСВВ, Канонік цієї Базиліки.
У деяких країнах, серед яких – Італія, це свято переноситься на найближчу неділю, але у Ватикані воно завжди відзначається у сам день свята, тобто у четвер та є вихідним днем.
Під час Останньої Вечері Ісус Христос дарує нам Своє Тіло і Кров під видами хліба та вина, щоб залишити нам спомин про Свою жертву невичерпної любові. Про це проповідував Папа Франциск під час Святої Меси, яку він очолив на площі перед Папською Латеранською базилікою святого Івана 4 червня ввечері, з нагоди празника Найсвятішого Тіла та Крові Христових. За словами Вселенського Архиєрея, це, повне благодаті Євхаристійне Богослуження, стало для апостолів тим необхідним багажем, який уможливив їм пройти визначений для них історичний шлях та поширити Боже Царство на ввесь світ. Дар, який Христос зробив для них, добровільно віддаючи своє життя на хресті, стане для них світлом і силою. І цей Хліб життя дійшов аж до нас! Ніколи не закінчується здивування Церкви перед цією реальністю! А це здивування, у свою чергу, живить контемпляцію, адорацію та спомин.
Далі Єпископ Риму вказав на небезпеку, яка чигає на християн: роз’єднання та приниження. Ми роз’єднуємося тоді, коли стаємо неслухняними на Боже Слово, коли не живемо у братерстві між собою, коли суперничаємо одні з одними, щоб зайняти перші місця, коли не знаходимо сміливості, щоб свідчити милосердну любов, коли не вміємо запропонувати іншим надію. Папа наголосив: «Пресвята Євхаристія дозволяє нам не роз’єднуватися, адже є вузлом єднання, довершенням Союзу, живим знаком любові Христа, Який упокорився і принизився, щоб ми залишились у єдності». Беручи участь у Пресвятій Євхаристії і живлячись нею, ми вступаємо на шлях, який не допускає поділів. Христос, присутній серед нас під видами хліба та вина, вимагає від нас, щоб сила любові долала всякі поділи і, в той же час, стала єднанням також із найубогішими, підтримкою для слабких, братньою увагою до тих, які потребують нашої допомоги й підтримки у щоденному житті та є у небезпеці втратити віру.
А роз’яснюючи небезпеку «приниження», Папа наголосив, що це означає применшувати християнську гідність. Це стається тоді, коли ми дозволяємо, щоб до нас доторкнулись різні ідолопоклонства нашого часу: показовість, консумізм, егоцентризм, конкурентність, нахабство, небажання визнати свої помилки і потребу в інших людях. Усе це, за словами Вселенського Архиєрея, принижує християнина, робить нас літеплими, обмеженими християнами, а навіть – поганами.
Спаситель пролив Свою Кров на хресті як ціну за те, щоб ми були обмиті від усіх гріхів, щоб ми не принижували нашу християнську гідність, щоб ми дивились на Нього, щоб черпали із Нього як із невичерпного джерела, і, таким чином, уникнули небезпеки зіпсуття. Кров Христа Ісуса перемінить нас: ми завжди залишаємося бідними грішниками, але Його Найсвятіша Кров визволить нас від наших гріхів та поверне нам нашу гідність, визволить нас від зіпсуття. «Таким чином, Пресвята Євхаристія актуалізує Союз, який нас освячує, очищає та єднає нас у подивугідному сопричасті з Богом, – підкреслив Святіший Отець, додаючи, що Пресвята Євхаристія не є нагородою для добрих, але «силою для слабких, для грішних», яка дозволяє крокувати вперед дорогою християнського життя.
На закінчення проповіді Папа заохотив усіх до участі у Пресвятій Євхаристії, кажучи: «І не забуваймо: Щоб не роз’єднуватись, споживайте цей вузол єднання; а щоб не принижуватись, пийте ціну вашого викуплення».
Після завершенні богослуження та традиційного Євхаристійного процесійного походу до базиліки Святої Марії Більшої (Santa Maria Maggiore), Папа Франциск відвідав Папську базиліку, щоб помолитись до Пресвятої Богородиці та віддати під Її покров Апостольські відвідини Сараєво, які відбулися у суботу 6 червня.
Прибувши до базиліки, де його зустрів архипресвітер Базиліки кардинал Сантос Абріль-і-Кастельйо, Святіший Отець, Папа відразу перейшов до каплиці, в якій зберігається чудотворна ікона Богородиці «Спасіння Римського люду», перед якою він поклав букет квітів, ввіряючи Пречистій Діві Марії Апостольську подорож до Сараєво, столиці Боснії і Герцеговини.
(За матеріалами української секції радіо «Ватикану» та «Католицького оглядача»)