Від Бурштинської Святої Софії до Римської Марія Маджоре
З 23 по 31 травня цього року у Римі відбувався з’їзд контемплятивних монахинь Згромадження Служебниць Господа і Діви Марії з Матара, Чернечої родини Воплоченого Слова. В цілому на даний з’їзд приїхало 22 контемплятивних монахині із 11 монастирів нашого Згромадження, які знаходяться у 10 країнах світу.
Із українського монастиря до Риму нас теж їхало двоє: Настоятелька монастиря Марія Цариця Всіх Сердець та я – сестра Марія Ластівка Духовна від Святого Йосифа.
Хочемо трохи розповісти вам про наш контемплятивних монастир, який знаходиться у місті Бурштині на Україні. Розпочнемо із короткої історії та назви нашого монастиря.
Заснування: наш монастир був заснований 22 вересня 2009 року у м. Бурштин.
Назва Монастиря: монастир носить назву Святої Софії. Свята Софія не вказує на святу Софію, матір Віри, Надії і Любові. Софія з грецької означає Божа Премудрість, тобто вказує на особу Ісуса Христа, Воплочену Божу Премудрість. Так був названий храм Святої Софії у Константинополі.
Пізніше, у 1036-1037 роках князь Ярослав Мудрий побудував храм такої ж величі, як Константинопольський, і назвав його в честь Святої Софії, Божої Премудрості.
У нашому храмі маємо храмову ікону Святої Софії Премудрості Божої.
Ікона: на ній зображена Богородиця з Воплоченим у Ній Сином Божим, Божою Премудрістю. Про Нього говориться у Книзі Приповідок 9, 1:“Мудрість собі будинок збудувала і витесала сім стовпів до нього”. Будинок – вказує на Діву Марію, яка стала оселею Сина Божого.
Кожний контемплятивних монастир нашого Згромадження має певне молитовне намірення за яке особливо моляться монахині.
Молитовні намірення:
1.«Щоб католики навчилися дихати двома легенями: Західною та Східною», тобто щоб християни вміли жити справжнім католицьким духом, в якому різні обряди є символом багатства Церкви, а не причиною братерського розбрату.
2. За те, щоб мощі Патріарха Йосифа Сліпого були перенесені до Святої Софії Київської:
«Якщо такою буде воля Божа і бажання українського Божого люду… в підземельній гробниці оновленого Собору Святої Софії Київської спокійно спочив би я…». Ці слова взято із Заповіту Йосифа Сліпого.
Крім основних намірень, контемплятивні сестри в особливий спосіб моляться і приносять жертву свого життя за Церкву, за Святішого Отця, за єпископів, священиків, за покликання, за мир у світі, за навернення грішників та за всі намірення про які люди їх просять.
Як проходить наш день в контемплятивному монастирі?
Наш день поділяється на літургічну молитву, час келії, працю та життя у спільноті. Більшість часу ми перебуваємо в усамітненні, молитві та тиші. Сім годин на день проводимо у каплиці, де проходить літургічна молитва. Кожного дня беремо участь у Божественній Літургії, маємо дві години Поклоніння Христові, молитва на Святій Вервиці та спів Літургічних Часів.
Для того, щоб полегшити утримання наших контемплятивних монастирів, ми займаємося ручною працею, за котру просимо милостиню. Наша ручна праця полягає у шитті та вишиванні літургічних речей, у виготовленні вервиць. Щодня маємо дві години рекреації, тобто спілкування між сестрами, який здійснюється під час обіду і вечері.
Ми живемо у клявзурі, яка забезпечує повне та ефективне відокремлення від світу.
У зв’язку із вищезгаданим з’їздом контемплятивних монахинь нашого Згромадження ми отримали дозвіл на те, щоб перебувати поза нашим монастирем на час цього з’їзду. Під час нашого перебування у Римі ми мали змогу відвідати Базиліку Марія Маджоре - церква, одна з чотирьох головних базилік Риму. З її заснуванням пов'язана цікава легенда. В одну з літніх ночей 352 року папі Ліберію і багатому римлянинові Джованні Патріціо явилася уві сні Мадонна і наказала побудувати на тому місці, де назавтра випаде сніг, церкву. На наступний ранок, 5 серпня 352 року, на Есквіліні, там, де тепер стоїть базиліка, лежав сніг. Після цього чуда й стали зводити церкву. Через те ще і сьогодні має церква назву лат. Santa Maria ad Nives — Марія Сніжна. Її замінила базиліка, побудована в 440-х рр. папою Сикстом III і присвячена Богоматері. Базиліка є найбільшою із 40 церков Рима присвячених Богородиці.
Екскурсію цією прекрасною Базилікою нам провів Владика Іриней Білик, який вже 8 років служить у Римі. Від нього ми дізналися багато цікавого, наприклад, під час відвідин музею ми бачили фігурки першого вертепу у світі. Побували на «третьому небі», бачили «святі двері» , це все не говорячи вже про яселка Дитятка Ісуса, які зберігаються у Базиліці і про ікону Богородиці « Salus popoli romani”, яку за переданням намалював апостол Лука.
Дякуємо Богові за можливість відвідати цю Базиліку і Владиці Іринею за те, що допоміг ще більше поглибити знання про всі ті скарби, що містить у собі Базиліка.
З молитвою
Контемплятивні сестри із м. Бурштина