Україна відзначила 150-річчя від Дня народження Митрополита Андрея Шептицького (відео)
Україна відзначила 150-річчя від Дня народження Митрополита Андрея Шептицького. Головні урочистості пройшли у Львові, 29 липня 2015 року.
Розпочалося святкування у соборі Святого Юра Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолив Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, у співслужінні з владиками Синоду єпископів УГКЦ та численного духовенства.
Проповідь під час Богослужіння виголосив владика Ігор, Архиєпископ і Митрополит Львівський. У ній єпископ перелічив заслуги праведного митрополита Андрея: «Складаємо Богу особливу подяку за те, що Він покликав свого часу до життя Митрополита Андрея, душу нашої Вселенської Церкви, діаманта віри, мужа Божого милосердя та глибокого праведника Господньої любові». Проповідник також зауважив, що слуга Божий Андрей є особливим під кожним кутом зору, бо Бог його обдарував «духом віри, знанням мудрості, постійної праці».
Не оминув увагою Митрополит Ігор і богословські праці великого Андрея: його роздуми, послання, звернення та повчання. «Він проникав усюди і цікавився всім, любив свій народ», – підкреслив архиєрей.
«Особливо ж праведний Митрополит тривожився станом свого народу і надихав священиків перейматися духовними потребами людей і не жаліти себе, посвячуватися на служіння людові, щоб піднімати його дух. Він чітко знав про кількість вірних, які приступали до Святого Причастя в час Великого посту. Дбав про церковні бібліотеки, щоб вірні могли читати книжки релігійного змісту або збиратися для такого спільного читання», – зазначив проповідник.
На думку владики Ігоря, в усіх писаннях Андрея Шептицького можна знайти духовну поживу. «Дякуємо Богу, що постала ця площа із пам’ятником Митрополита. Нехай Господь дарує мир і злагоду в Україні!» – завершив він.
Наприкінці Літургії Глава УГКЦ молитовно звернувся до Митрополита Андрея: «Ми віримо, що ти Богом нам посланий пророк та учитель. Ми йдемо за Тобою! Бо ця дорога є дорогою життя, відродження і воскресіння українського народу. Це дорога правди, дорога святості».
Після Божественної Літургії єпископи в крипті собору, де похований слуга Божий Митрополит Андрей, помолилися Молебень.
Відтак відбулось урочисте посвячення пам’ятника Андрею Шептицькому на Святоюрській площі та мистецька програма від Львівської державної академічної чоловічої хорової капели «Дударик».
Участь у церемонії відкриття пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому взяв Президент України Петро Порошенко з дружиною Мариною Порошенко, Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, Митрополит і Архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор, преосвященні владики, численне духовенство, монашество, керівництво міста та області. Окрім того, на площі, незважаючи на сильну зливу, зібрались тисячі жителів та гостей міста, аби вшанувати пам’ять Митрополита Андрея.
Урочисте відкриття монументу розпочалася із виконання Гімну України. Опісля до присутніх звернувся Петро Порошенко.
«Велика приємність для мене бути тут сьогодні серед вас. Як не згадати далекоглядну і ґрунтовну пастирську діяльність Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького. Треба зробити належне послання на його героїчну апостольську працю, щоб зрозуміти по-людському незбагненну живучість УГКЦ в темні роки переслідування. Ці слова належать Папі Івану Павлу ІІ. І сказав він це тут, у Львові, 14 років тому, під час зустрічі з молоддю.
Я радий і надзвичайно вдячний теперішньому Папі Франциску за те, що у 150-ту річницю народження Владики Андрея апостольська столиця зробила важливий крок у процесі беатифікації нашого Митрополита, і визнала його чесноти.
Сьогодні і ми з вами відновлюємо історичну справедливість і відкриваємо монумент Шептицькому у Львові. Та найкращий пам’ятник Владиці – сама незалежна Україна, яка крокує до родини європейських народів» – зазначив Президент України.
Патріарх УГКЦ Святослав (Шевчук) відкриття монументу праведному Митрополитові назвав історичною подією, а спроби вшанувати владику Андрея – невід’ємною частиною національно-визвольних змагань нашого народу.
«Сьогодні місто Львів, Українська греко-католицька церква та весь український народ переживає, безперечно, історичну подію. Подію, на яку очікувало не одне покоління українців і просто побожних, добрих людей. Сьогодні, у 150-ту річницю, відколи Господь Бог подарував нашій Церкві та народові великого Пророка, Провідника і святця, ми відкриваємо праведному Андреєві величавий пам’ятник у княжому місті Львові.
Погляньмо на цей пам’ятник: ми не бачимо тріумфального князя Церкви в розкішних архієрейських шатах, ми бачимо бідного, вбогого монаха, підперезаного шкіряним ременем чесноти, послуху і убогості. Ми бачимо Мойсея українська народу, який сходить з цієї Святоюрської гори, наче з українського Синаю після не сорокаденної, а вісімдесятилітньої молитви і стояння перед Божим обличчям. Цей Мойсей українського народу сьогодні стоїть і опирається своєю рукою на непорушну скелю української історії і коріння свого народу – це є стела роду Шептицьких, цього роду, який видав двох київських митрополитів, який нам подарував Мойсея українського народу.
Ми бачимо, що у правій руці Митрополит тримає жезл, наче Мойсей, який в дорозі тим жезлом виточив зі скелі воду, щоби напоїти свій народ, тим жезлом розділив води Червоного моря. Той жезл в руках Андрея є ніщо інше, як хрест Христовий, який він приклав до свого серця. Так, наче зараз він тим жезлом махне в наш бік, для того, щоб хвилі нашого сьогодення, хвилі непростого історичного моменту розступилися. Відчувається, що зараз Митрополит зійде з цього постаменту і – до свободи, переведе з рабства до обітованої землі свій Божий український народ» – переконаний Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ.
Після чину освячення пам’ятника Митрополит і Архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк) подякував всім, хто долучився до створення монументу, тим, хто поширював ідеї владики Андрея та людям, які зібралися на площі.
«Тут постала найкраща площа міста Львова, окраса околиці, миротворний затишок. На цій площі, перед цим величним пам’ятником, спілкуючись мислями із праведником, багато із народу знайдуть спокій, умиротворення, рівновагу, тишу та натхнення. Хай Господь благословить усіх людей доброї волі рясними духовними дарами, миром нашу Україну, блаженними ласками наш народ та добрим здоров’ям на багато років доброго та мирного життя. Вимоли миру для нашої України, праведний Митрополите Андрею. Слава Ісусу Христу! Слава Україні!», – зазначив Митрополит і Архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор.
Також Митрополит і Архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор висловив подяку усім, хто був причетний до спорудження пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому на Святоюрській площі, а також до організації його відкриття.
Крім того, на Святоюрській площі відбулася мистецька програма від Львівської державної академічної чоловічої хорової капели «Дударик», а у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької – прем’єра ораторії Мирослава Волинського «Я тебе кличу». Лібрето – Анни Волинської.
Зазначимо, що вшануванню 150-річчя Митрополита Андрея Шептицького присвячений цілий рік, впродовж якого проводилось багато заходів. Однак, основною родзинкою святкувань, яка стала їх вінцем, було відкриття пам’ятника Митрополиту Андрею Шептицькому у день його народження, 29 липня.
До цього заходу Львів активно готувався.
Зокрема, Львівська міська рада спільно з Церквою розпрацювала заходи безпеки: з міліцією, Державтоінспекцією, СБУ, управлінням з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, ЛКП «Муніципальна дружина» та медичною службою міста. Тож міліція, курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності та муніципальна дружина забезпечували правопорядок під час проведення заходу, а поблизу площі Св. Юра чергували бригади швидкої допомоги та пожежної безпеки.
Напередодні святкування, на фасаді львівської мерії був розміщений банер із зображенням Митрополита Андрея. Фото використане на банері, із архіву Українського Національного Музею в Чикаго.
Задля зручності прочан сама площа була розділена турнікетами на 3 секції. Також була спеціально відведена секція для акредитованих журналістів. Площа була забезпечена біотуалетами та смітниками у спеціально відведених зонах.
Під час заходу працювали волонтери, які надавали усю необхідну інформацію та скеровували людей у відповідні зони розташування на площі. Спеціально для волонтерів було розроблено футболки із зображенням Митрополита Андрея Шептицького та відповідні кепки.
Для зручності мешканців, на площі перед пам’ятником Шептицькому були споруджені екрани, де відбувалася пряма трансляція Божественної Літургії і урочистостей відкриття і посвячення пам’ятника Митрополиту Андрею.
Варто додати, що по завершенню Служби Божої на території комплексу Собору святого Юра відбулося відкриття інформаційно-тематичної виставки «Митрополит та Маестро» в рамках офіційних заходів з урочистого відзначення 150-ї річниці з Дня народження Митрополита Андрея Шептицького.
Ще одну вуличну виставку, організовану містом, львів’яни та гості міста могли переглянути безпосередньо на площі. Це трансформована у стенди виставка «Люди підтримані Шептицьким» перенесена з парку культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького. Також поряд з нею були розміщені стенди із зображенням і цитатами Митрополита Андрея розпрацьовані проектом «Духовна велич Львова».
Нагадаємо, пам’ятник Митрополиту Андрею Шептицькому запроектований на гранітному стилобаті і орієнтований на південний схід. Роботи із спорудження пам’ятника Митрополиту Андрею, як відомо, розпочалися у травні цього року. Його автором є скульптор Андрій Коверко, проектанти – архітектори Ігор Кузьмак та Михайло Федик. Скульптура Митрополита вилита з бронзи. Її висота – 3,6 м. Владика Андрей зображений у монашій рясі, підперезаний шкіряним ременем. Голова у нього трохи похилена. В одній руці він тримає хрест, іншою опирається на стелу.
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ,
Релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»,
Релігійно-інформаційної служби України «РІСУ»