Архієрейське Великоднє Послання 2007 р. Б.
Всечесному духовенству, преподобним монахам і монахиням та всім вірним!
Усім людям доброї волі!
МИР У ГОСПОДІ І НАШЕ АРХІЄРЕЙСЬКЕ БЛАГОСЛОВЕННЯ!
Дорогі у Христі Брати і Сестри!
З великою радістю вітаю всіх Вас нашим українським Великоднім привітанням:
«Христос воскрес!»
З великою радістю, бо сьогодні «святкує весь видимий і невидимий світ, ангели і люди безустанно спільно радіють, прославляючи Того, хто з милосердя свого духом з’єднався з нами» (Воскресна стихира). «Цей день учинив Господь, радіймо й веселімся в ньому!» (Пс. 118:24), «Спаситель наш із гробу встав, царствує нам навіки. Чудо, чудо всіх чудес, істинно Христос воскрес!» (З воскресної пісні).
Майже дві тисячі років тому вбили Христа, Сина Божого. Виконали це урядово й показово, щоб не було ні в кого сумнівів. Його мертве тіло поклали до нового гробу, витесаного в скелі, в якому ще ніхто не був похований. Для певності, на всякий випадок, привалили вхід важким каменем, запечатали гріб й поставили варту. Зробили все, щоб мати певність, що виконали все так, як належиться.
Та незважаючи на всі затії лукавого та його слуг – Христос воскрес! Завіса в Єрусалимському храмі, що символізувала неможливість вступу людини до Неба, внаслідок первородного гріху, розірвалась на двоє – від верху аж до низу. Камінь, яким був привалений вхід до гробу, - відкинутий. Полотно, тобто плащаниця, в якому було загорнуте мертве тіло Ісуса Христа і хустина, якою була зав’язана його голова, лежали згорнуті окремо.
На Голгофті – з волі людей з Христа для більшого Його знеславлення силоміць зняли одяг. А тут, у гробі, - воскресаючий Христос зодягається одяг Небесної слави і з власної волі залишає плащаницю і хустину для покриття кожного з нас, що символізує наше відкуплення і приодягнення нас в одяг Небесної Божої ласки і привернення нам ласки дітей Божих. Німий свідок Христових бичувань і ран, і доказ, що Христос воскрес, - це та плащаниця, на якій кривавими літерами виписана історія спасіння людського роду і кожного з нас особисто.
Через св. Тайну Хрещення ми стаємо з’єднані з Христом «Всі бо ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися» (Гал. 3:27), і через поєднання зі св. Духом стаємо свідками воскреслого Христа. І це свідоцтво ми покликані давати впродовж всього нашого земного життя, щоб сила Євангелія промовляла в нашому щоденному житті: родинному і суспільному, національному і політичному. Те свідчення про воскреслого Христа покликані ми, християни, давати постійно, терпеливо та відважно, не зважаючи на протиріччя теперішніх часів. Всім давати світло надії на майбутню славу, до якої ми покликані, тобто на наше воскресіння і життя вічне.
Свята наша Мати Церква є тим новим Єрусалимом, в якому воскреслий Христос царює і ділиться з нами плодами свого воскресіння. Цей новий Єрусалим охороняє нас перед наступом різного зла теперішнього світу і наповнює Божим спокоєм.
Наші великодні відправи, участь в Пасхальній Сповіді і св. Причасті, слухання Слова Божого – зміцнюють нашу віру і дають силу, щоб бути свідками воскреслого Христа, ставати апостолами Євангелія, насамперед серед своїх ровесників, як навчав святої пам’яті Папа Римський Іван Павло ІІ, звертаючись до молоді у Львові під час його історичної подорожі в Україну 2001 року.
Великодні свята відкривають перед нами кожний рік життя віри. Як колись на подорожуючих кожного року прочан до Єрусалимської святині очікували різні небезпеки, так і нас в теперішніх часах в нашому паломництві віри до Небесного царства переслідують темні сили зла, хаосу, руйнування усталених норм нашого життя.
Необхідно мати живу і активну віри, щоб зберегти Духа Божої любові, щоб заховати наше молоде покоління перед наступом здеморалізованого світу, щоб воно було виховане в дусі воскреслого Христа і давало добрий плід святості й досконалості у відповідальному служінні перед Богом, Церквою й Україною.
Христос, наш Месія і Спаситель, очікує на наше свідчення про Його воскресіння нашим словом і життям.
Воскреслого ранку Пресвята Богородиця возвеличується з Христом, тому що співстраждала з Ним аж до самої Його смерті на хресті. Нехай Вона навчить нас, як постійно жити з воскреслим Христом в часі і наших випробувань, щоб черпати силу з криниці Його безмежних Ласк і витривати аж до кінця.
Святкуй Український народе, як і в усі часи радощів чи тривог в дусі воскреслого Христа, де і в яких умовах ти б не перебував – вдома, в Україні, а чи в далекому світі, на чужині – далеко від рідних домівок і дорогих осіб, в пошуках кращої долі. Нехай об’єднує нас могутній ангельський спів і молитовний спів наших сердець у всеперемагаючому воскреслому гімні Неба і нашої перемоги.
«Небеса достойно нехай веселяться, земля ж нехай радіє, нехай святкує весь видимий світ і невидимий, Христос бо воскрес – радість вічна» (Пасхальна утреня).
З цією радістю і надією на воскреслого Христа вітаємо духовних пастирів, монахів і монахинь; чесних і відданих представників усіх гілок Української влади; усіх працівників промисловості, сільського господарства і соціальної сфери; чесного бізнесу і фінансів; науковців і інженерів; лікарів і вчителів; студентів і шкільну молодь; батьків і дітей; військо і всіх, хто стоїть на захисті і обороні наших державних, суспільних і особистих прав і свобод; славних ветеранів наших визвольних змагань; усіх політичних діячів – патріотів України; усіх, хто тяжкою працею заробляє на щоденний хліб, усіх перестарілих, хворих і немічних; усіх тих, які у пошуках кращої долі поневіряються на чужині; наших братів і сестер, яких недоля розсіяла по різних континентах, але які плекають віру наших батьків і наші національні традиції; вдів і сиріт, одиноких і опущених, усіх знедолених і ув’язнених та всіх людей доброї волі!
З цим величним святом Воскресіння Христового я Вас усіх вітаю та бажаю, щоб ми усі воскресли до нового життя у Христі, щоб той мир, який приніс Воскреслий Христос до переляканих апостолів, заспокоюючи їх, запанував і в наших душах і серцях, у наших сім’ях і родинах та у нашій любій ненці Україні.
Із цієї святкової нагоди щиросердечно бажаю всім Вам, дорогі в Христі, веселих і радісних Свят Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа і уділяю всім Вам, а через Вас, всім Вашим рідним і близьким і всьому Українському народові моє Архієрейське благословення!
Благодать воскреслого Господа нашого Ісуса Христа, любов Бога Отця і причастя Святого Духа нехай буде з усіма Вами завжди, нині і на віки вічні! Амінь!
Христос воскрес!
Владика Іриней (Білик), ЧСВВ,
Правлячий Єпископ Бучацької Єпархії