Архієрейське Великопісне Послання 2007 р. Б.
Архієрейське Великопісне Послання 2007 р. Б. Владики Іринея, ЧСВВ,
Правлячого Єпископа Бучацької Єпархії УГКЦ
Всечесному духовенству, преподобним монахам і монахиням, і всім вірним!
Усім людям доброї волі!
Мир у Господі і наше Архієрейське благословення!
Дорогі в Христі Брати і Сестри!
Слава Ісусу Христу!
Приходить до нас щорічний Великий Піст. «Вчинімо піст приємним і угодним Господеві. Бо справжній піст – це втеча від гріха, це стриманість у мові й по гамування гніву; і відмежованість від похоті та наклепів, брехні й порушення присяги. Зречення цього всього – правдивий піст, що милий Богові.»(стихира Великопосної Тріоді).
Сорокаденний Великий піст пригадує нам різні події з Біблійної історії спасіння людського роду Старого Завіту, як, наприклад, 40 днів проведених Мойсеєм на горі Синай, після чого йому були дані таблиці десяти Божих заповідей.
Час Великого Посту – це заклик пережити разом з Христом оці 40 днів в пустині, які Він провів у молитві і в пості на початку свого прилюдного служіння. Так само і ми з усіма християнами розпочнімо дорогу роздумів і чувань, щоб духовно прямувати на Голготу, роздумуючи над головними правдами нашої віри, щоб зрозуміти нашу гріховність і навернутися до Бога. Мусимо пам’ятати, що через кожний смертний гріх людина розриває зв'язок з Господом Богом: перестає бути Божою дитиною і стає невільником гріха. Коли ми не слухаємо Господа Бога і не живемо згідно Його волі, то ми не можемо отримати необхідних від Нього ласк для нашого спасіння та Його благословення у нашому житті, а замість вічного щастя, яке Бог обіцяв своїм вірним дітям, ми йдемо на вічну погибель.
Щорічний час Великого Посту – це підготовка до нашого особистого і остаточного воскресіння та повернення до дому Небесного Отця. Ми повинні постійно пам’ятати про тлінність і обмеженість людської природи як написано в книзі Буття: «Бо ти є порох і вернешся в порох» (Бут. 3:19). Тому Свята Церква закликає нас словами Ісуса Христа, сказані Ним на початку Його проповідування: «Сповнився час і Царство Боже близько; покайтеся і вірте в Євангелію» (Мк. 1,15) Це – заклик покласти в основу особистої і суспільної віднови – тверде й вірне наслідування Євангелії. Життя християнина – це життя у вірі, що живиться Словом Божим, яке дає силу, щоб постійно йти дорогою очищення і перемагати спокуси, і так прямувати до досконалості, яка зближує нас з Господом Богом.
Як повчає Святіший Отець Бенедикт ХVI, що: «У будь-яких життєвих випробуваннях і спокусах секрет перемоги полягає в тому, щоб прислуховуватися до Слова істини та рішуче відкидати брехню і зло. Тому так важливо знов і знов слухати Євангеліє, Слово істини, щоб у кожному християнинові зміцнилося усвідомлення дарованої йому правди, щоб він жив Ним і був Його свідком. Саме до цього заохочує нас сорокаденний піст, який допомагає нам відкрити серця милосердній любові Христа.» (слово на заг. ауд. 2006р.)
Отже піст, як повчають святі Отці – це насамперед – уникання гріхів. Та цього замало. Час Великого Посту треба наповнити добрими вчинками любові і милосердя та нашими традиційними молитовними практиками, як хресні дороги і всі Великопосні відправи. Коли багато грішимо, то повинні ще більше постити і покутувати. Великий Піст зобов’язує нас по-новому поглянути на наших ближніх і на їхні потреби. Чи ми сумували з тими, що плакали - щоб їх біль був менший? Чи ми раділи з тими, що тішилися – щоб їх радість була повна?
Хай кожна парафія та кожний дім наповняться молитовним великопісним духом і настроєм. Хай припиняться сварки, обмови, очорнення, заздрість, гнів,прокльони, сквернослів’я і всяка ненависть та непорозуміння: в родинах, між сусідами та в різних колективах і спільнотах. На час великого Посту навіть закоренілі курці припиняли курити, обмежували чи відмовлялись від вживання спиртних напитків, всяких розваг чи навіть перегляду кінофільмів. Щоб кожна парафія провела реколекції та дні духовної віднови, відбули великопісну сповідь, а через це Великий піст спровадить нас до повного визволення в очікуванні близької перемоги Христа над всім злом, яке панує в нашому суспільстві і яке так пригнічує нас. Тому чуваймо і молімся, щоб не увійти в спокусу, бо дух може бути сильний, а тіло немічне (пор. Мк 14:38), щоб ми могли вірно та сміливо йти за Христом – у годину темряви та страждання.
Великий Піст веде нас до остаточного визволення в очікуванні близької перемоги Христа над всім злом, яке нас так пригнічує в цьому житті. Тайна сповіді і Пресвятої Євхаристії єднає нас з нашим Спасителем, привертає надію і відкриває перспективу щасливої вічності. Господь Бог не дозволить ніколи, щоб забракло ясного свідоцтва Його любові, навіть тоді, коли здається, що перемагає ненависть.
Після отриманої довгоочікуваної свободи ми не змогли її використати, внаслідок чого огорнула нас темрява безнадії, яка виражається суспільним падінням, несправедливістю величезною різницею рівнем життя, безробіттям, вимушеною еміграцією в пошуках кращої долі та великим виснаженням суспільства, і узаконеною експлуатацією, що відродилася в найбільш драматичній формі, яка давно вже подолана в інших країнах. В Євангелію Христос скеровує до нас слова, в яких вказує на нашу відповідальність. Християни повинні бути сіллю землі і світлом для світу. Іван Євангелист назвав Христа Світлом. Це Світло світить хоч темнота хотіла Його поглинути (пор. Ів 1:15). Христос переміг темноту смерті й гробу, з якого воскрес. До нас, що поєднані з Ним через св. Тайну Хрещення. Він виразно каже, що ми повинні бути світлом для світу, а світло – це наші добрі вчинки.
Пресвятій Богородиці, яка є повна надії поручаємо нашу великопісну дорогу, щоб нас провадила на хресній дорозі нашого життя до Свого Сина, бо хто ходить за Христом не ходить в темряві (пор. Ів 8:12).
«Почнімо радісно час посту! Віддавши себе духовному подвигові, очистьмо душу, обмиймо тіло, і стримуймося в їжі, і від усяких пристрастей, насолоджуючись духовними чеснотами. Зростаючи в них любов’ю, сподобимося всі побачити всечесну страсть Христа Бога і, радіючи духом, святу Пасху.» (Стихира нед. Сироп.)
З нагоди Великого Посту уділяю Вам моє Архієрейське Благословення:
Благодать Господа Нашого Ісуса Христа, любов Бога Отця і причастя Святого Духа нехай буде з усіма Вами завжди, нині і на віки вічні! Амінь!
Слава Ісусу Христу!
Владика Іриней (Білик) ЧСВВ,
Правлячий Єпископ Бучацької Єпархії
Дано в Улашківській обителі при чудотворних іконах Пресвятої Богородиці та Івана Хрестителя,
у свято Стрітення Господнього 15лютого 2007 року Божого